Wzrost importu rosyjskiej energii do UE. Wiceminister ds. środowiska Krzysztof Bolesta apeluje o alternatywy
Podczas posiedzenia unijnych ministrów ds. energii w Luksemburgu, Krzysztof Bolesta, wiceminister ds. środowiska, wyraził zaniepokojenie rosnącym importem energii z Rosji do Unii Europejskiej. Bolesta stwierdził, że jest to "zły znak" i podkreślił konieczność znalezienia alternatywnych źródeł energii, które pomogłyby uniezależnić Wspólnotę od rosyjskich surowców.
bezpieczeństwo energetyka wiadomości16 października 2024 | 11:06 | Źródło: PAP / Gazeta Morska | Opracował: Daniel Nawrocki | Drukuj
Fot. stock.adobe.com / alexlmx
Rosnący problem importu rosyjskiego gazu
Bolesta przyznał, że mimo wysiłków w ramach unijnego planu REPowerEU, mającego na celu stopniowe wycofywanie się z importu paliw kopalnych z Rosji, wyniki są niewystarczające. W ciągu ostatnich dwóch lat import rosyjskiego gazu znacząco spadł, jednak według raportu Komisji Europejskiej, opublikowanego we wrześniu 2024 roku, ten trend znów się odwraca.
W pierwszej połowie 2024 roku udział rosyjskiego gazu w imporcie do Unii wzrósł do 18% – w porównaniu do 15% w całym roku 2023. Chociaż niektóre sankcje zostały nałożone na rosyjskie surowce energetyczne, gaz LNG z Rosji nie został nimi w pełni objęty, co wciąż umożliwia dalszy handel.
Poszukiwanie alternatyw
Wiceminister podkreślił, że od wybuchu wojny na Ukrainie minęło już 2,5 roku i to najwyższy czas, aby UE skuteczniej dążyła do zastępowania rosyjskich surowców innymi źródłami energii. "Robimy dużo, ale musimy zrobić więcej" – apelował. Przypomniał również o działaniach Unii na rzecz wsparcia Ukrainy przed zbliżającą się zimą, zwłaszcza w kontekście zwiększania przepustowości sieci energetycznych, co pozwoliłoby na przesyłanie większej ilości energii elektrycznej do tego kraju.
Unia Europejska już teraz stawia na dywersyfikację dostaw energii, importując gaz głównie z Norwegii i USA. W pierwszej połowie 2024 roku Norwegia dostarczyła 34% importowanego gazu, natomiast Stany Zjednoczone 18%. Jednak Bolesta wskazuje, że UE musi kontynuować te działania, jednocześnie inwestując w rozwój odnawialnych źródeł energii.
REPowerEU – ambicje a rzeczywistość
Plan REPowerEU, ogłoszony w maju 2022 roku, miał być kluczowym narzędziem w walce z zależnością energetyczną Europy od Rosji. Zakłada on oszczędzanie energii, zwiększenie efektywności energetycznej, dywersyfikację źródeł dostaw oraz produkcję energii z odnawialnych źródeł. Choć Wspólnota poczyniła kroki w stronę większej niezależności, wciąż boryka się z trudnościami, co ilustruje wzrost udziału rosyjskiego gazu w pierwszej połowie 2024 roku.
Bolesta wyraził przekonanie, że dalsze działania na rzecz dywersyfikacji dostaw oraz intensywniejsze inwestycje w ekologiczne źródła energii są kluczowe dla przyszłości energetycznej Unii.
Odwiedź nas na gazetamorska.pl.
Daniel Nawrocki
redaktor
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
SAREX 25, czyli zgrane działania służb ratowniczych na lądzie, w powietrzu i na morzu
Bałtyk w stanie gotowości. Polska reaguje na zagrożenie ze strony „floty cieni”
Sprawna akcja ratunkowa w Porcie Gdańsk. Załoga „Pioruna” po raz kolejny w akcji
Ratownicy morscy z błogosławieństwem św. Jana Nepomucena. 21 maja - dzień ludzi od misji niemożliwych
Podejrzane manewry „floty cieni” na Bałtyku. Interwencja polskich służb i działania zabezpieczające ORP „Heweliusz”
USCGC STRATTON w drodze na Indo-Pacyfik. Wzmocnienie obecności USA w regionie
Tragedia żaglowca Cuauhtémoc. Ikona meksykańskiej marynarki uderzyła w Brooklyn Bridge
Kompleksowe ćwiczenia Audros gynejas 2025. Obrona strategicznych akwenów Litwy i współpraca z Portugalią
Polski śmigłowiec SH-2G Super Seasprite nad Atlantykiem. Marynarze z Gdyni na ćwiczeniu Dynamic Mongoose25
Akcja ratunkowa w Porcie Gdańsk. „Piorun” ratuje jelenia z kanału portowego
REKLAMA