Ustecki projekt PGE Baltica ma inżyniera kontraktu
PGE Baltica z Grupy PGE wybrała wykonawcę zadań inżyniera kontraktu budowy bazy operacyjno-serwisowej w Ustce. W rozstrzygniętym przetargu najkorzystniejszą ofertę zgłosiła firma Sweco Polska.
biznes energetyka gospodarka morska offshore wiadomości10 stycznia 2025 | 14:22 | Źródło: PGE Baltica / Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. PGE Baltica
- Jesteśmy coraz bliżej rozpoczęcia prac budowlanych na naszym terenie w usteckim porcie. Powstaną tam nowoczesne obiekty, które będą służyć obsłudze przyszłych morskich farm wiatrowych. Równolegle z rozpoczęciem współpracy z inżynierem kontraktu finalizujemy procedury przetargowe związane z wyborem generalnego wykonawcy. Naszym celem jest rozpoczęcie budowy usteckiej bazy wiosną tego roku – powiedział Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica.
Do zadań inżyniera kontraktu należy nadzór nad szczegółowym projektowaniem i budową bazy O&M (ang. operation and maintenance) zarówno w zakresie zabudowań, przebudowy nabrzeża, jak i całej infrastruktury niezbędnej do bieżącego funkcjonowania bazy.
Nowe obiekty PGE Baltica w Ustce powstaną na terenie ok. 2,3 ha po zachodniej stronie rzeki Słupia. Składać się będą z budynku administracyjnego, budynku magazynowego, placu manewrowego oraz nabrzeża, przy którym cumować będą jednostki serwisowe do transportu załóg na obszar farm wiatrowych na morzu (tzw. CTV – crew transfer vessels). Planowane oddanie bazy O&M do użytku to IV kwartał 2026 roku.
Na portfel offshore wind Grupy PGE składa się osiem projektów morskich farm wiatrowych w różnej fazie rozwoju o łącznej mocy przekraczającej 7 GW. Najbardziej zaawansowany z nich – Baltica 2 o mocy 1,5 GW z planowaną datą oddania do użytku w 2027 roku – realizowany jest we współpracy z firmą Ørsted. Ponadto do 2030 roku PGE i Ørsted planują uruchomić morską farmę wiatrową Baltica 3 o mocy 1 GW.
PGE Baltica po 2030 roku planuje rozpoczęcie budowy morskiej farmy wiatrowej Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW. Dzięki zagospodarowaniu nowych obszarów na Bałtyku Grupa PGE będzie mogła do 2040 wybudować kolejne morskie farmy wiatrowe. Obsługę pierwszych morskich elektrowni PGE realizować będzie z bazy operacyjno-serwisowej w Ustce.
zobacz też
Śledźcie nas na portalu X, aby być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami | gazetamorska.pl!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Polenergia: Morskie farmy wiatrowe kolejnym krokiem w kierunku bezemisyjnej przyszłości
Port Gdańsk z silnym otwarciem roku. Dynamiczny wzrost przeładunków kontenerów i surowców
Urząd Morski zamówił w stoczni „Wulkan" stawiacz pław za ponad 30 mln zł
Chińskie firmy obecne w ponad jednej trzeciej wszystkich portów afrykańskich
PGZ w ciągu ostatniego roku zawarła kontrakty na ok. 120 mld zł. W planach rozbudowa zdolności produkcyjnych
MSC Elisabetta zawinęła do Baltic Hub. Nowoczesny gigant kontenerowy w Gdańsku
W USA ceny ropy spadają; będzie nadwyżka surowca, a perspektywy wojny handlowej się pogarszają
Coraz więcej uszkodzonych aut używanych trafia do Polski. Import samochodów osiąga rekordowy poziom
W szczecińskim porcie powstanie multimodalny kolejowy węzeł przeładunkowy za 35 mln zł
Dok pływający PGZ Stoczni Wojennej przestawiony do nowej wnęki dokowej
REKLAMA