Ustecki projekt PGE Baltica ma inżyniera kontraktu
PGE Baltica z Grupy PGE wybrała wykonawcę zadań inżyniera kontraktu budowy bazy operacyjno-serwisowej w Ustce. W rozstrzygniętym przetargu najkorzystniejszą ofertę zgłosiła firma Sweco Polska.
biznes energetyka gospodarka morska offshore wiadomości10 stycznia 2025 | 14:22 | Źródło: PGE Baltica / Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. PGE Baltica
- Jesteśmy coraz bliżej rozpoczęcia prac budowlanych na naszym terenie w usteckim porcie. Powstaną tam nowoczesne obiekty, które będą służyć obsłudze przyszłych morskich farm wiatrowych. Równolegle z rozpoczęciem współpracy z inżynierem kontraktu finalizujemy procedury przetargowe związane z wyborem generalnego wykonawcy. Naszym celem jest rozpoczęcie budowy usteckiej bazy wiosną tego roku – powiedział Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica.
Do zadań inżyniera kontraktu należy nadzór nad szczegółowym projektowaniem i budową bazy O&M (ang. operation and maintenance) zarówno w zakresie zabudowań, przebudowy nabrzeża, jak i całej infrastruktury niezbędnej do bieżącego funkcjonowania bazy.
Nowe obiekty PGE Baltica w Ustce powstaną na terenie ok. 2,3 ha po zachodniej stronie rzeki Słupia. Składać się będą z budynku administracyjnego, budynku magazynowego, placu manewrowego oraz nabrzeża, przy którym cumować będą jednostki serwisowe do transportu załóg na obszar farm wiatrowych na morzu (tzw. CTV – crew transfer vessels). Planowane oddanie bazy O&M do użytku to IV kwartał 2026 roku.
Na portfel offshore wind Grupy PGE składa się osiem projektów morskich farm wiatrowych w różnej fazie rozwoju o łącznej mocy przekraczającej 7 GW. Najbardziej zaawansowany z nich – Baltica 2 o mocy 1,5 GW z planowaną datą oddania do użytku w 2027 roku – realizowany jest we współpracy z firmą Ørsted. Ponadto do 2030 roku PGE i Ørsted planują uruchomić morską farmę wiatrową Baltica 3 o mocy 1 GW.
PGE Baltica po 2030 roku planuje rozpoczęcie budowy morskiej farmy wiatrowej Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW. Dzięki zagospodarowaniu nowych obszarów na Bałtyku Grupa PGE będzie mogła do 2040 wybudować kolejne morskie farmy wiatrowe. Obsługę pierwszych morskich elektrowni PGE realizować będzie z bazy operacyjno-serwisowej w Ustce.
zobacz też
Śledźcie nas na portalu X, aby być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami | gazetamorska.pl!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Westinghouse z kontraktem od NASA-DOE dotyczącym rozwoju mikroreaktora kosmicznego
Podsumowanie 2024 roku PGE Baltica. Czy był to udany rok?
Aramco jako lider innowacji i lokalizacji. Gigant w drodze do rewolucji przemysłowej w regionie
"Wieloryb" z Zatoki Meksykańskiej. Shell otwiera nowy rozdział w eksploatacji głębinowej
Powstaje Polski Zielony Fundusz dla inwestycji w transformację energetyczną
Minimalna krajowa w 2025 roku. Wzrost wynagrodzeń w Polsce. Sprawdź, ile teraz zarobisz
Sztuczna inteligencja w pracy? 44 proc. kobiet w biznesie chce korzystać z AI
Arabia Saudyjska podnosi ceny ropy dla Azji po raz pierwszy od trzech miesięcy
Na koniec kadencji Joe Biden wprowadza najostrzejsze sankcje na Rosję
Polskie porty morskie biją rekordy. Ambitne plany inwestycyjne na przyszłość. Ponad 4 miliardy zł na inwestycje
REKLAMA
REKLAMA