URE: pierwsza promesa koncesji na wytwarzanie energii dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przyznał pierwszą promesę koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power realizowanej przez Orlen i Northland Power - poinformował w piątek URE.
biznes energetyka gospodarka morska offshore wiadomości04 kwietnia 2025 | 18:03 | Źródło: PAP / Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. Pexels
Urząd Regulacji Energetyki przekazał na platformie X, że prezes URE udzielił pierwszej promesy koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej z morskiej farmy wiatrowej. Urząd podał, że promesę otrzymała farma offshore o planowanej łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej 1140 MW, należąca do Baltic Power. Ma ona powstać ok. 22,5 km od brzegu, na wysokości Choczewa i Łeby.
Jak wynika z informacji URE dotyczących udzielania koncesji na wytwarzanie energii przez OZE, w promesie uzależnia się udzielenie takiej koncesji od spełnienia warunków wykonywania działalności gospodarczej jej wymagającej. Urząd wskazał, że w okresie ważności promesy nie można odmówić udzielenia koncesji na wykonywanie działalności gospodarczej określonej w promesie, chyba że m.in. wnioskodawca nie spełnił wszystkich warunków określonych w promesie.
Regulator zaznaczył, że promesa koncesji nie daje prawa do prowadzenia działalności w zakresie, w którym wymagane jest posiadanie koncesji, nie można np. wnioskować o wydanie świadectw pochodzenia ani skutecznie żądać zakupu i pierwszeństwa przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej.
- Zatem okres, na który wnioskuje się o udzielenie promesy koncesji powinien być skorelowany z procesem inwestycyjnym - wskazał urząd.
Jak dodał URE, promesa może być np. dokumentem ułatwiającym przedsiębiorstwu uzyskanie finansowania planowanej inwestycji, a także uzyskanie w przyszłości koncesji, ponieważ na etapie wnioskowania o promesę koncesji, przedsiębiorca musi zgromadzić określone dokumenty. W promesie koncesji ustala się okres jej ważności, który nie może być krótszy niż 6 miesięcy.
Morska farma wiatrowa Baltic Power to inwestycja Orlenu i kanadyjskiego producenta energii Northland Power. Jak podaje Orlen, jest to najbardziej zaawansowany projekt offshore wind w Polsce i pierwszy, który osiągnął fazę budowy. W 2023 r. projekt uzyskał finalną decyzję inwestycyjną (FID) oraz finansowanie od 25 międzynarodowych instytucji w modelu project finance. Od 2023 r. trwa budowa infrastruktury lądowej farmy, a w styczniu 2025 r. wystartowały prace instalacyjne na morzu. Orlen podkreślił, że Baltic Power będzie jedną z pierwszych na świecie farm, na której zainstalowane zostaną turbiny wiatrowe o mocy 15 MW.
Koncern podał, że wraz z planowanym zakończeniem budowy w 2026 r., Baltic Power będzie pierwszą operującą na Bałtyku polską morską farmą wiatrową. Baltic Power będzie wytwarzać w ciągu roku ok. 4 000 GWh czystej energii elektrycznej, co ograniczy emisje CO2 o około 2,8 mln ton rocznie w porównaniu z produkcją ze źródeł konwencjonalnych.
zobacz też
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Włoska enklawa na oczach świata. San Marino nie ma na liście państw objętych podwyższonymi cłami USA
DORACO zakończyło pierwszy etap przebudowy Nabrzeża Helskiego w Porcie Gdynia
Prezydent USA Donald Trump ogłosił wyższe cła na towary z całego świata, w tym 20 proc. na import z UE
Ruszył nabór na dofinansowanie magazynów energii z budżetem ponad 4 mld zł
Historyczny rekord Naftoportu. 43 zbiornikowce obsłużone w ciągu miesiąca
Gaz-System: wybrano wykonawcę części morskiej Programu FSRU w Zatoce Gdańskiej
Szansa dla przedsiębiorstw na dołączenie do łańcucha dostaw branży offshore
Maersk przejął kolej przy Kanale Panamskim, zabezpieczając się przed dominacją USA
Prezydent Finlandii Alexander Stubb: zamówienia USA na fińskie lodołamacze bez związku z Grenlandią
Grupa Azoty i Orlen: Przedłużenie współpracy i certyfikacja Compounding
REKLAMA