Targi pracy w Politechnice Morskiej i Akademii Marynarki Wojennej. "Morska inspiracja na przyszłość"
W Szczecinie Targi Pracy Politechniki Morskiej, w Gdyni z kolei Akademickie Targi Pracy Służb Mundurowych. Działo się w dniach 3-4 grudnia 2024 roku na Pomorzu. Jak podkreślają przedstawiciele dwóch uczelni, targi cieszyły się ogromną popularnością nie tylko wśród wystawców, ale przede wszystkim wśród osób zainteresowanych gospodarką morską, jak i również pracą, a raczej służbą w jednostkach mundurowych.
edukacja pracuj na morzu wiadomości04 grudnia 2024 | 21:58 | Źródło: Politechnika Morska / Akademia Marynarki Wojennej / Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. Politechnika Morska
- 29 pracodawców czekało na studentów podczas V edycji Targów Pracy. To świetna okazja, by z bliska przyjrzeć się szeroko pojętej branży morskiej, produkcyjnej, TSL i IT - powiedziała Anna Malec, rzecznik prasowy Politechniki Morskiej w Szczecinie.
Targi Pracy, jak przyznaje Politechnika Morska, to doskonała okazja do nawiązania kontaktów z pracodawcami, zapoznania się z ofertami staży, praktyk oraz pracy, a także zdobycia cennych informacji o możliwościach rozwoju zawodowego w branży morskiej, TSL, IT i produkcyjnej. Wydarzenie, organizowane przez Biuro Karier PM, otworzył Prorektor ds. morskich PM, dr inż. kpt. ż.w. Arkadiusz Tomczak, prof. PM.
- Jestem przekonany, że dzisiejsze rozmowy zaowocują nie tylko podpisanymi umowami, ale także wartościowymi relacjami i wspólnymi projektami, które będą zmieniać świat na lepsze – powiedział profesor cytowany przez szczecińską uczelnię.
W targach udział wziął także Rektor PM prof. kpt. ż.w. Wojciech Ślączka. Wśród pracodawców prezentujących swoje branże, byli obecni także absolwenci Politechniki Morskiej, którzy z powodzeniem odnaleźli się na rynku pracy, a dziś o możliwościach kariery opowiadali swoim młodszym kolegom.
- Targi i ich rosnąca z każdą edycją popularność, to dowód na to, że Politechnika Morska nie tylko kształci wysoko wykwalifikowanych specjalistów, ale także buduje mosty łączące naukę z praktyką - dodaje Anna Malec.
W tegorocznych targach brały udział następujące podmioty: Alfa Terminal Szczecin sp. z o.o., APISS Automatyka Elektronika Arkadiusz Gaul, Blue Water Energy Services sp. z o.o., Bridgestone Stargard sp. z o.o., Camp Leaders Poland, CSL sp. z o.o., Demant, DPD Polska sp. z o.o., DES Marine Engineering, Dohle Marine Services Europa sp. z o.o., DNV Poland sp. z o.o., Elektryka Morska sp. z o.o., Galan Logistics sp. z o.o., GARO Polska sp. z o.o., GRYFTEC Embedded Systems sp. z o.o., Hartmann Crew Consultants sp. z o.o., KALMAR, KK Wind Solutions, Kongsberg Maritime Poland sp. z o.o., Omega Wind sp. z o.o. sp. k., Polaris Usługi Morskie sp. z o.o., Polska Żegluga Morska P.P., Scania Polska S.A., Unibaltic Crewing sp. z o.o., Urząd Morski w Szczecinie, Van Oord, Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie, Zakład Usługowo-Handlowy Elwiko Stanisław Dropik oraz Klaster Morski Pomorza Zachodniego .
Targi Pracy odbyły się w budynku Wydziału Inżynieryjno–Ekonomicznego Transportu, przy ul. Szczerbcowej 4.
Dzień później, bo 4 grudnia w Akademii Marynarki Wojennej odbyły się Akademickie Targi Pracy Służb Mundurowych, gdzie na niemal 500 gości czekało 14 wystawców, w tym m.in. Urząd Morski w Gdyni, czy też Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji.
- W Akademii Marynarki Wojennej mamy blisko trzy tysiące studentów – nie tylko wojskowych czy podchorążych. Dlatego jest duże zapotrzebowanie i zainteresowanie, jeżeli chodzi o szeroko pojęte służby mundurowe, szeroko pojętą działalność publiczną samorządu terytorialnego. Mamy studentów, którzy kształcą się w tych kierunkach i ta oferta może im bardzo pomóc w przyszłej pracy, zawodzie czy karierze – mówi Radosław Maślak, rzecznik prasowy AMW w Gdyni, cytowany przez miejski serwis gdynia.pl.
Podobnie jak w Szczecinie, tak i w Gdyni, za organizację targów odpowiadało m.in. Akademickie Biuro Karier.
- Targi pracy są dla studentów możliwością, żeby porozmawiać w nieformalny sposób ze służbami czy też innymi instytucjami o możliwości rozwoju zawodowego, praktykach, stażach czy też ofertach pracy. To też możliwość dla służb czy instytucji, aby wyjść naprzeciw studentom. Żeby mogli porozmawiać w niekonwencjonalny sposób o tym, jakie są etapy rekrutacji, ile w ogóle trwa taki proces, jakie są też oczekiwania kandydatów, jeśli chodzi o pracodawców. Dzięki temu też pracodawcy mogą modyfikować swoje oferty pracy i wymagania – informuje Karolina Glińska, doradca zawodowy w Akademickim Biurze Karier AMW.
Ofert pracy w służbach mundurowych, w obszarze gospodarki morskiej, zwłaszcza w branży offshore przybywa. Najbliższe lata, jak wskazuje trend inwestycji na Morzu Bałtyckim pokazuje, że rynek na morze otworzy się jeszcze bardziej, więc nie tylko sektor prywatny, ale również i publiczny powinien być coraz bardziej chłonny jeżeli chodzi o przyszłą kadrę morską, która właśnie na Politechnice Morskiej, czy Akademii Marynarki Wojennej może zdobyć wymagane wykształcenie, doświadczenia i uprawnienia, które przydadzą się w przyszłym życiu zawodowym.
Jak potwierdzali zgodnie uczestnicy targów, zarówno w Szczecinie, jak i w Gdyni starali się odnaleźć morską inspirację na przyszłość, o co nie było trudno, a co otworzyło im perspektywę rozwoju w wielu sektorach gospodarki morskiej.
zobacz też
Kamil Kusier
redaktor naczelny
galeria
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz.
zobacz też
Niemal 400 milionów złotych dla morskich uczelni w Gdyni i Szczecinie
Profesor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni laureatem Nagrody Prezesa Rady Ministrów
Nowa edycja studiów podyplomowych „Budowa Okrętów” na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa na PG
Pomoc z Pomorza dla powodzian. Energa oraz Orlen odbudują i wyremontują szkolę we Wleniu
Uniwersytet Morski w Gdyni wyróżniony. "Znajdujemy się w czołówce europejskich i światowych uczelni morskich"
Uroczysty apel z okazji Dnia Podchorążego. "Oddajmy cześć tym wszystkim, którzy służyli i służą Polsce"
Nagroda Ministra Obrony Narodowej w obszarze działalności dydaktycznej dla Akademii Marynarki Wojennej
Dzień Podchorążego w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni
Patenty kadeta, gratulacje i awanse. Na Pomorzu uczą się przyszli funkcjonariusze Straży Granicznej
Startuje Pomorski Kongres Pamięci Narodowej. Dwa dni historii, kultury, nowych technologii i edukacji w Gdańsku
REKLAMA