Wyróżnienie dla oficera 13 Dywizjonu Trałowców. "Siłą armii są ludzie, którzy nadają jej właściwy kierunek"
"Mówi się, że siłą armii są liczby: 300 000 żołnierzy, 32 samoloty piątej generacji, 180 czołgów K2, 486 HIMARSów,. itd. Ale prawdziwą siłą armii są zawsze ludzie; są jednostki, które potrafią nadawać jej właściwy kierunek" - takim wstępem do komunikatu 13 Dywizjon Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety poinformował o wyróżnieniu dla swojego oficera, jakie ten otrzymał z Ministerstwa Obrony Narodowej.
bezpieczeństwo inne marynarka wojenna przemysł zbrojeniowy sprzęt i technologie02 grudnia 2024 | 08:19 | Źródło: Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. 13dTR / MW RP
Mowa o por. mar. Danielu Powarzyńskim, służącym na jednym z niszczycieli min, który wraz z zespołem w dniu 29 listopada został laureatem pierwszej nagrody w konkursie Ministra Obrony Narodowej.
Nagrodę przyznano za realizację projektu Bezzałogowego Systemu Morskiego (BSM) do zastosowań związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa, za realizację projektu pod kryptonimem "NARLUGA" - bezzałogowy podwodny system do wykrywania jednostek pływających.
Nie jest to pierwsze tego typu wyróżnienie dla oficera Marynarki Wojennej RP.
Kilka lat wcześniej, w 2021 roku jeszcze jako student Akademii Marynarki Wojennej RP na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego, Daniel Powarzyński wraz zespołem otrzymał nagrodę szefa MON za konstrukcję biomimetrycznego pojazdu podwodnego, który zdolny jest do realizowania misji samodzielnie lub w zespole identycznych pojazdów.
To nie koniec wyróżnień zdolnego marynarza. W 2023 roku por. mar. Daniel Powarzyński zdobył nagrodę w XV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Prac Dyplomowych "Młodzi Innowacyjni 2023" za najlepszą pracę dyplomową z dziedziny automatyki, robotyki i pomiarów za pracę pt. „Analiza sprawności energetycznej napędu dla biomimetycznego pojazdu podwodnego w funkcji algorytmów sterowania”.
Jak czytamy na stronie konkursu, laureat opracował algorytmy sterowania i przeprowadził analizę energetyczną napędu dla biomimetycznego pojazdu podwodnego. Pozwoliło to w znaczącym stopniu wydłużyć czas pracy pojazdu podwodnego „Nepra” oraz sparametryzować jego maksymalną sprawność. Przeprowadzone pomiary wyznaczyły kierunek dalszych badań bazujący na analizie PIV, umożliwi to wdrożenie metod optymalizacyjnych dla różnych algorytmów sterowania dla ww. konstrukcji.
Obserwuj Gazetę Morską w mediach społecznościowych! X (Twitter), Facebook, Instagram, Threads, YouTube i czytaj gazetamorska.pl.
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz.
zobacz też
Flota 26 lodołamaczy na Wiśle, Odrze, Warcie i Noteci gotowych na zimę
Finowie przekazali Estonii przewodnictwo w Baltic Sea Region Border Control Cooperation (BSRBCC)
Rosyjski okręt podwodny w Morzu Południowochińskim nieopodal Filipin. "Budzi ogromne zaniepokojenie"
Chińskie dźwigi portowe m.in. w polskim porcie stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa? Eksperci mają obawy
Pożar na statku „Sofia” na Bałtyku - załoga ewakuowana, statek przygotowywany do holowania
Coraz głośniej o Navy Policing. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej: "To mogą być polskie jednostki"
Kanada przekazuje dowództwo Stałego Zespołu Sił Morskich NATO 2 (SNMG2) Turcji
Podmorskie kable telekomunikacyjne naprawione! Trwa międzynarodowe śledztwo
Polska propozycja utworzenia Navy Policing z poparciem. Minister obrony Litwy za projektem
Kolejne czołgi K2 z Korei Południowej przybyły do Polski. Agencja Uzbrojenia odebrała transport w Porcie Gdańsk
REKLAMA