Naukowcy z gdańskiego AWFiS przeprowadzą eksperyment badawczy podczas misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną
Naukowcy z AWFiS będą analizować wpływ izolacji oraz warunków mikrograwitacji na poziom stresu i aktywność fal mózgowych astronautów podczas misji naukowo-technologicznej IGNIS na Międzynarodową Stację Kosmiczną w ramach misji Axiom 4 - podali przedstawiciele AWFiS.
edukacja inne trójmiasto wiadomości11 kwietnia 2025 | 15:17 | Opracował: Daniel Nawrocki | Drukuj
Fot. Beata Zarach/Biuro Promocji AWFiS w Gdańsku
W piątek w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa poświęcona udziałowi przedstawicieli tej uczelni w międzynarodowym projekcie naukowym realizowanym w przestrzeni kosmicznej.
Spotkanie zorganizowano tuż przed wylotem zespołu badawczego do Warszawy (POLSA) i Houston (AXIOM HQ), gdzie kontynuowane będą przygotowania do eksperymentu "Neurofeedback EEG".
Podczas konferencji wystąpili: dr hab. Marcin Dornowski, prof. AWFiS – prorektor ds. studenckich i kształcenia, kierownik projektu i przewodniczący Sekcji Medycznej Komisji Nauk Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (oddział w Gdańsku), dr hab. Inna Sokołowska, prof. AWFiS, dr Milena Lachowicz oraz dr Tomasz Szot.
Zespół badawczy reprezentuje AWFiS i odpowiada za realizację eksperymentu "Lowering Stress Response During Isolation in Astronauts / NEUROFEEDBACK EEG".
Eksperyment będzie prowadzony przed, w trakcie i po misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wezmą w nim udział astronauta projektowy ESA Sławosz Uznański-Wiśniewski (Polska) oraz węgierski astronauta Tibor Kapu. Eksperyment będzie miał na celu analizę wpływu izolacji oraz warunków mikrograwitacji na poziom stresu i aktywność fal mózgowych. Wyniki zostaną porównane z eksperymentem kontrolnym przeprowadzonym na Ziemi.
- W poniedziałek, kiedy +przejmiemy+ Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego w Warszawie, eksperyment się zaczyna. Tam przeprowadzimy badania kontrolne, taki baseline, który da nam informacje o tym, jaki jest stan poszczególnych parametrów tego astronauty. Damy mu konkretne wytyczne dotyczące tego, co ma robić przed samym startem, nauczymy go specyficznej interwencji, która jest całym clou eksperymentu, będziemy również analizować jego stan mentalny na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Po przylocie, po kwarantannie chcemy sprawdzić, jak to wygląda po misji – tłumaczył prof. Dornowski.
Dodał, że wspólnym marzeniem naukowców z AWFiS w Gdańsku jest to, aby wyniki eksperymentu zachęciły światowe agencje kosmiczne do stosowania neurofeedbacku w przyszłości.
- Jeżeli jest to metoda, która pozwoli im w przestrzeni kosmicznej działać efektywnie na tym samym poziomie co na ziemi, to dlaczego z tego nie skorzystać – stwierdził Dornowski.
Na początku października 2024 r. prof. Marcin Dornowski podpisał kontrakt z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) na realizację tego projektu w ramach polskiej misji naukowo-technologicznej IGNIS na Międzynarodową Stację Kosmiczną w ramach misji Axiom 4.
Astronauci spędzą na stacji około 16 dni.
W skład międzynarodowej załogi misji Ax-4 wchodzą: Peggy Whitson (USA) – dowódczyni misji; Sławosz Uznański (Polska/ESA) – specjalista misji; Shubhanshu Shukla (Indie) – pilot misji oraz Tibor Kapu (Węgry) – specjalista misji.
Misja Ax-4 będzie kolejną komercyjną załogową wyprawą realizowaną przez Axiom Space. Udział Polaka w tej misji to rezultat umowy podpisanej między Ministerstwem Rozwoju i Technologii a ESA na przygotowanie i przeprowadzenie polskiej misji naukowo-technologicznej IGNIS na ISS. W przygotowaniach bierze udział także Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) jako agencja wykonawcza MRiT.
Projekt "Neurofeedback EEG" jest jednym z elementów szerszego programu eksperymentów naukowych opracowanych przez przedstawicieli polskiego sektora kosmicznego, realizowanego pod kierunkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Obserwuj Gazetę Morską w mediach społecznościowych! X (Twitter), Facebook, Instagram, Threads, YouTube i czytaj gazetamorska.pl.
Daniel Nawrocki
redaktor
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Nietypowy gość w Szczecinie. SG-301 Generał Józef Haller na Wałach Chrobrego
Uniwerystet Morski rozpoczyna sezon regatowy 2025. Kurs na kolejne sukcesy
Do 2150 r. Wenecja może okresowo znaleźć się pod wodą; zagrożone też polskie miasta
Gdynia i Uniwersytet Morski łączą siły w zakresie mobilności miejskiej i transportu
Zwycięstwo polskich studentów na hiszpańskich wodach. Sukces załogi KS Iskra AMW w Escuela Naval Militar
Zmiany w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie
Statek badawczy "Oceania" nie wypłynął w rejs; w tle spór o zatrudnienie załogi żaglowca
Morze pełne marzeń. Rusza akcja „Morskie Opowieści”. Stwórz legendę Bałtyku razem z nami!
Doskonalenie zawodowe pomorskich strażaków - SGRChem Bytów szkoli i współpracuje
Zostań oficerem Wojska Polskiego. Rekrutacja na studia wojskowe w Akademii Marynarki Wojennej!
REKLAMA