Stała Grupa Morska NATO 1 wzmacnia i korzysta z integracji w ramach ćwiczeń Ramstein Flag
Stała Grupa Morska NATO 1 (Standing NATO Maritime Group 1 – SNMG1) odegrała komplementarną i dynamiczną rolę w wielonarodowych ćwiczeniach Ramstein Flag, wnosząc kluczowy morski komponent do zintegrowanego szkolenia NATO w zakresie obrony powietrznej i przeciwrakietowej. W skład SNMG1 weszły: HNLMS Tromp (Holandia), BNS Louise-Marie (Belgia) oraz FGS Rhön (Niemcy). Grupa nie tylko zwiększyła realizm i złożoność scenariusza, ale także skorzystała z cennych możliwości zaawansowanego szkolenia dla swoich załóg i sztabu.
na świecie nato wiadomości11 kwietnia 2025 | 17:04 | Źródło: Gazeta Morska | Opracował: Daniel Nawrocki | Drukuj
fot. NATO
HNLMS Tromp, fregata obrony powietrznej i dowodzenia, pełni obecnie funkcję okrętu flagowego SNMG1. Wyposażona w zaawansowane systemy radarowe i sensoryczne oraz wspierana przez dedykowany sztab dowódczy, jednostka zapewniała kluczowe funkcje dowodzenia i kontroli w ramach operacji powietrznych. Kontrolerzy lotów na pokładzie Trompa aktywnie uczestniczyli w budowie obrazu sytuacji powietrznej, kierując samolotami sojuszniczymi i zapewniając płynną koordynację między komponentami morskim i powietrznym ćwiczenia.
- Ponieważ Ramstein Flag 2025 odbywa się głównie nad Morzem Północnym, SNMG1 wnosi morski komponent do tych ćwiczeń dowodzonych przez AIRCOM, oferując czujniki i systemy uzbrojenia umieszczone na jednostkach pływających – powiedział komandor Arjen S. Warnaar, dowódca Stałej Grupy Morskiej NATO 1. - Ta grupa zadaniowa podnosi realizm i złożoność dla pilotów i załóg lotniczych NATO, umożliwiając im trenowanie w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. To podejście wielodomenowe czyni nas silniejszymi razem - dodał.
Ćwiczenia Ramstein Flag pozostają jednym z filarów zaawansowanego kalendarza szkoleniowego NATO. Dla SNMG1 były one dowodem na rosnące znaczenie zasobów morskich w nowoczesnych operacjach połączonych oraz okazją do przygotowania wielonarodowych zespołów grupy na przyszłe misje i operacje w obszarze odpowiedzialności sojuszu.
Odwiedź nas na gazetamorska.pl.
Daniel Nawrocki
redaktor
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Polskie glony polecą w kosmos. Naukowcy sprawdzą, jak radzą sobie na orbicie
Ukraiński resort rozwoju: chcemy wykorzystać polskie inwestycje do odbudowy przemysłu morskiego
Prezydent Donald Trump domaga się bezpłatnego udostępnienia Kanału Panamskiego oraz Kanału Sueskiego
Rosja wysłała na Morze Śródziemne kolejny okręt, korwetę rakietową Soobrazitielnyj
Polacy w światowej czołówce po Pucharze Świata w Hyères
Nowy północnokoreański niszczyciel rakietowy "Choe Hyon" zwodowany w porcie Nampho
Puchar Świata w Hyères. Polscy żeglarze walczą do końca
Rosja z pomocą floty cieni przemyca broń i sprzęt wojskowy dla sił marszałka Chalify Haftara w Libii
Finały Pucharu Świata w Hyères. Polacy wciąż w grze o medale
USA inwestują miliardy w bezzałogowe jednostki nawodne. Textron Systems zgarnia kontrakt od NAVSEA
REKLAMA