Singapurski kolos w Porcie Gdynia. Statek dostarczył ponad 41 tysięcy ton oleju napędowego
Do portu w Gdyni zawitał singapurski kolos, statek Maritime Valor, dostarczając rekordową partię paliwa. Ładunek liczący aż 41 090 ton oleju napędowego ustanowił nowy kamień milowy w historii portu, jako największa jednorazowa dostawa tego typu. Gigantyczny tankowiec wyruszył z Nowego Orleanu w USA i po pokonaniu tysięcy kilometrów przybył do gdyńskiego nabrzeża, potwierdzając strategiczne znaczenie tego portu w międzynarodowej logistyce paliw.
gospodarka morska porty trójmiasto wiadomości20 listopada 2024 | 19:35 | Źródło: gdynia.pl / Port Gdynia / Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. Tadeusz Urbaniak / Port Gdynia
Port Gdynia notuje imponujące wyniki w przeładunku paliw płynnych, osiągając w 2023 roku 3,541 mln ton – aż o 57,3 procent więcej niż rok wcześniej. Tak znaczący wzrost to rezultat zróżnicowania źródeł dostaw i wpływu globalnych napięć, takich jak wojna na Ukrainie czy konflikt w Izraelu, które przyczyniły się do intensyfikacji importu ropy z alternatywnych kierunków.
Rozwój przeładunków wspiera modernizacja kluczowej infrastruktury. Jak przypomina Michał Sałata z gdyńskiego magistratu przy falochronie głównym portu unowocześniane jest Stanowisko Przeładunku Paliw Płynnych (SPPP), zarządzane przez PERN.
Po zakończeniu inwestycji obiekt będzie zdolny obsługiwać tankowce o nośności ponad 100 tys. ton, co otworzy drogę do jeszcze większych dostaw. Paliwa z SPPP są kierowane do bazy w Dębogórzu – największego magazynu tego typu w Polsce, którego rozbudowa znacząco zwiększy możliwości składowania surowca.
Obserwuj Gazetę Morską w mediach społecznościowych! X (Twitter), Facebook, Instagram, Threads, YouTube i czytaj gazetamorska.pl.
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Odrzańska droga wodna: klucz do przyszłości transportu śródlądowego w Polsce
Gaz-System: wybrano wykonawcę części morskiej Programu FSRU w Zatoce Gdańskiej
Szansa dla przedsiębiorstw na dołączenie do łańcucha dostaw branży offshore
Eni, Fincantieri i RINA prezentują kompleksowe badanie dotyczące dekarbonizacji transportu morskiego
Prezydent Słowacji Peter Pellegrini: Inicjatywa Trójmorza jest dziełem prezydenta Andrzeja Dudy
Shell przejmuje Pavilion Energy, umacniając pozycję w globalnym sektorze LNG
CRIST Offshore dostawcą TIER 1 dla morskiej farmy wiatrowej BC-Wind
T3 w Baltic Hub gotowy na oceaniczne wyzwania - pierwsze przeładunki już za nami
Cadeler dostarcza najnowszy statek instalacyjny Wind Pace
Maersk chrzci kontenerowiec dual-fuel „Adrian Mærsk” w Rotterdamie. To ekologiczna przyszłość żeglugi?
REKLAMA