Shell i Equinor stworzą największego niezależnego producenta ropy i gazu w Wielkiej Brytanii
Equinor UK Ltd. i Shell U.K. Limited tworzą największą niezależną firmę zajmującą się ropą i gazem w Wielkiej Brytanii. Nowa spółka, będąca własnością obu stron na równych zasadach, ma osiągnąć produkcję na poziomie ponad 140 000 baryłek dziennie w 2025 roku.
biznes inne pogoda wiadomości07 grudnia 2024 | 09:28 | Źródło: Shell / Gazeta Morska | Opracował: Bartosz Piątek | Drukuj
fot. Shell
Nowe przedsiębiorstwo będzie miało siedzibę w Aberdeen w Szkocji i skonsoliduje kluczowe aktywa, takie jak udziały Equinor w Mariner, Rosebank i Buzzard, oraz udziały Shell w Shearwater, Penguins i Clair. Licencje posiadane obecnie na cele eksploracyjne również zostaną włączone do portfolio, aby umożliwić przyszły rozwój zasobów. Przyczyni się to do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Wielkiej Brytanii oraz efektywnej eksploatacji złóż na morzu.
Partnerstwo to ma na celu sprostanie wyzwaniom związanym z rozwojem Morza Północnego, koncentrując się na przedłużeniu życia złóż ropy i gazu, poprawie efektywności oraz redukcji kosztów. Inicjatywa ta jest zgodna z zobowiązaniami Wielkiej Brytanii dotyczącymi transformacji energetycznej, zapewniając jednocześnie bezpieczne krajowe źródła energii w trakcie przechodzenia na bardziej zrównoważoną przyszłość energetyczną.
- Equinor jest zaufanym partnerem energetycznym Wielkiej Brytanii od ponad 40 lat, dostarczając ropę i gaz, rozwijając przemysł wiatrowy na morzu oraz wspierając dekarbonizację. Ta transakcja wzmacnia przepływy pieniężne Equinor w krótkim okresie, a dzięki połączeniu wieloletniego doświadczenia i konkurencyjnych aktywów Equinor i Shell, nowy podmiot odegra kluczową rolę w zapewnieniu dostaw energii dla Wielkiej Brytanii - powiedział Philippe Mathieu, Wiceprezes Wykonawczy Equinor ds. Eksploracji i Produkcji Międzynarodowej.
- Krajowo produkowana ropa i gaz mają odegrać znaczącą rolę w przyszłości brytyjskiego systemu energetycznego. Aby to osiągnąć w już dojrzałym basenie, łączymy siły z Equinor, naszym wieloletnim partnerem. Nowe przedsięwzięcie odegra kluczową rolę w zrównoważonej transformacji energetycznej, dostarczając ciepło dla milionów brytyjskich domów, energię dla przemysłu oraz pewne dostawy paliw, na których ludzie polegają - skomentowała Zoë Yujnovich, Dyrektor ds. Gazu Zintegrowanego i Wydobycia w Shell plc.
Transakcja prawdopodobnie zostanie sfinalizowana do końca 2025 roku, po uzyskaniu odpowiednich zgód regulacyjnych. Jest to jeden z ważniejszych kroków w kształtowaniu przyszłości energetycznej Wielkiej Brytanii.
Obserwuj Gazetę Morską w mediach społecznościowych! X (Twitter), Facebook, Instagram, Threads, YouTube i czytaj gazetamorska.pl.
Bartosz Piątek
redaktor
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Bałtyk 2 i Bałtyk 3 z FID. Rusza budowa największych farm wiatrowych na polskich wodach
Nowe odkrycie gazu na Morzu Czarnym: Turcja wzmacnia swoją pozycję w sektorze energetycznym
Stocznia „Wulkan” w Szczecinie: od kryzysu do stabilizacji. Roczne podsumowanie i ambitne plany rozwoju
Nie ma silnej Europy bez silnej gospodarki morskiej. Zakończyło się nieformalne spotkanie ministrów ds. morskich
Program "Polskie Morze", czyli repolonizacja sektora gospodarki morskiej. Co to znaczy?
Sunreef 43M Eco z German Innovation Award 2025. To nowa era superjachtów?
Orlen inwestuje w nowoczesne elektrolizery wodoru
Przemysł stoczniowy jest sztos. Marcin Ryngwelski o tym, jak stocznia instaluje urządzenia cumownicze
Orlen wzmacnia segment poszukiwań i wydobycia w Polsce
Gdańsk buduje przyszłość offshore. Terminal T5 kluczowym punktem dla farmy Baltica 2
REKLAMA