Prezydent Andrzej Duda: podwyższenie wydatków na obronność jednym z głównych tematów rozmów w NATO
Prezydent Andrzej Duda przekazał po spotkaniu z prezydentem Estonii Alarem Karisem, że rozmowa dotyczyła m.in. kwestii podwyższenia wydatków na obronność. To jeden z głównych tematów, o których rozmawia się w Sojuszu Północnoatlantyckim - zaznaczył Duda.
inne na świecie nato polityka wiadomości08 kwietnia 2025 | 14:00 | Źródło: PAP / Gazeta Morska | Opracował: Daniel Nawrocki | Drukuj
fot. KPRP
Duda przebywa obecnie z wizytą w Estonii; we wtorek spotkał się z prezydentem tego kraju Alarem Karisem. Prezydent podkreślił, że jego wizyta w Estonii ma "bardzo silny wymiar praktyczny", jest przygotowaniem do dwóch zbliżających się wydarzeń - Szczytu Inicjatywy Trójmorza, zaplanowanego w dniach 28-29 kwietnia w Warszawie oraz szczytu NATO w Hadze (24-26 czerwca).
Polski prezydent relacjonował, że wraz ze swym estońskim odpowiednikiem dyskutowali m.in. o kwestii podwyższenia wydatków na obronność, co jest - jak podkreślił - "jednym z głównych tematów, o których rozmawia się w Sojuszu Północnoatlantyckim".
Duda przypomniał, że wystosował list do sekretarza generalnego NATO Marka Rutte, w którym zaproponował, aby wszystkie państwa NATO zadecydowały o podwyższeniu minimalnego progu wydatków na obronność z 2 procent PKB do 3 procent PKB. Wskazał, że kwestia zwiększenia tych wydatków "ma dzisiaj ogromne znaczenie". Zauważył również, że Polska i Estonia już "dawno" przekroczyły próg 2 proc. PKB na obronność.
Wśród innych tematów rozmowy z Karisem Duda wymienił m.in. współpracę przemysłów zbrojeniowych obu państw i polsko-estońską współpracę gospodarczą.
Duda zaznaczył, że wizyta w Estonii ma dla niego "szczególną symbolikę"; przypomniał, że w 2015 roku był tam ze swoją pierwszą prezydencką wizytą. Jak dodał, nie przypuszczał wtedy, że w kwietniu 2022 roku przyjdzie mu wspólnie z obecnym prezydentem Estonii jechać do Kijowa, by wesprzeć prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w obronie niepodległości i suwerenności Ukrainy.
- Nie przypuszczałem wtedy, że będziemy mieli tyle wzywań, którym trzeba będzie sprostować. Nie przypuszczałem też, że będziemy musieli bronić polskiej granicy, tak jak to się dzieje od 2021 roku przed hybrydowym atakiem realizowanym przez reżim białoruski - mówił prezydent, który podziękował również za pomoc estońskich żołnierzy, którzy wsparli przygranicznych żołnierzy.
Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!
Daniel Nawrocki
redaktor
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Koniec remontu Długiego Pobrzeża w Gdańsku
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA): powierzchnia mórz ociepla się szybciej niż zakładano
Porty, terminale, infrastruktura krytyczna. Od 17 kwietnia obowiązuje zakaz fotografowania
Nowy sprzęt dla WOPR w Zachodniopomorskiem
W USA ceny ropy spadają; będzie nadwyżka surowca, a perspektywy wojny handlowej się pogarszają
Ćwiczenia grup poszukiwawczo-ratowniczych z całego kraju
Łódź wykreślona z listy trucicieli Bałtyku. Z tej złej stawki zniknął też Wrocław i miasta Górnego Śląska
Jak zabezpieczyć energetyczną przyszłość Europy? - Ørsted publikuje plan działań dla morskiej energetyki wiatrowej
Naukowcy z gdańskiego AWFiS przeprowadzą eksperyment badawczy podczas misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną
Władze Ukrainy informują, że w piątek w Waszyngtonie konsultacje techniczne z USA w sprawie umowy o minerałach
REKLAMA