Portugalska Marinha i policja przechwytują podejrzane jednostki w dwóch operacjach antynarkotykowych
W ostatnich dniach portugalska Marinha, we współpracy z Policją Morską (Polícia Marítima) oraz Policją Sądową (Polícia Judiciária), przeprowadziła dwie odrębne operacje skierowane przeciwko międzynarodowym szlakom przemytu narkotyków. Obie akcje, koordynowane z udziałem zaawansowanych technologii i wyspecjalizowanych jednostek morskich, zakończyły się sukcesem, prowadząc do przejęcia niemal 2 ton kokainy oraz zatrzymania jednostek używanych do transportu nielegalnych substancji.
marynarka wojenna na świecie wiadomości02 grudnia 2024 | 16:18 | Źródło: Marinha Portuguesa / Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. Marinha Portuguesa
Operacja na południe od Portugalii – przejęcie dwóch szybkich łodzi
W pierwszym przypadku, Marinha i Polícia Marítima zlokalizowały dwie podejrzane łodzie motorowe operujące na wodach na południe od wybrzeży Portugalii. Łodzie te, o konstrukcji typowej dla działalności przemytniczej, wyposażone były w potężne silniki i charakteryzowały się wysoką prędkością, co wskazywało na ich przeznaczenie do transportu nielegalnych ładunków na wodach międzynarodowych.
Dzięki skoordynowanym działaniom jednostek nawodnych oraz wsparciu lotnictwa morskiego, obie jednostki zostały skutecznie zatrzymane. Podczas operacji załogi stawiły opór, próbując uciec z miejsca zdarzenia. Użyto jednak specjalistycznych procedur boardingowych, a podejrzane łodzie zostały przetransportowane do najbliższego portu. Obecnie prowadzone są dalsze analizy przejętego sprzętu, aresztowano również osoby znajdujące się na pokładach łodzi.
Operacja "Ventos Alísios" – konfiskata 1,6 tony kokainy
Druga operacja, przeprowadzona w ramach tzw. operacji "Ventos Alísios", objęła działania na wodach otwartego Atlantyku. W akcji, koordynowanej przez Polícia Judiciária przy współpracy z Marinhą, zlokalizowano jednostkę morską, na której znajdował się ogromny ładunek narkotyków.
Podczas zatrzymania okazało się, że na pokładzie statku przemytniczego przewożono niemal 2 tony kokainy. Operację wsparły nowoczesne systemy obserwacji satelitarnej oraz wyspecjalizowane jednostki morskie Marinha Portuguesa, co pozwoliło na dokładne zlokalizowanie podejrzanej jednostki na wodach o wysokim natężeniu ruchu.
Przejęta kokaina została zabezpieczona i przekazana do dalszej analizy kryminalistycznej, a załoga statku, składająca się z kilku obywateli spoza Portugalii, została zatrzymana. Śledztwo prowadzone przez Polícia Judiciária ma na celu zidentyfikowanie pełnej struktury organizacji odpowiedzialnej za przemyt.
Skuteczność portugalskich służb w walce z przemytem
Obie operacje stanowią kolejny dowód na wysoką skuteczność portugalskich służb w walce z międzynarodowym przemytem narkotyków. Położenie geograficzne Portugalii, będącej bramą do Europy dla szlaków przemytniczych z Ameryki Południowej i Afryki Północnej, wymaga wyjątkowego zaangażowania sił morskich i lądowych w ochronę wód terytorialnych i przestrzeni międzynarodowej.
Dzięki intensywnym szkoleniom, zaawansowanemu sprzętowi oraz współpracy międzynarodowej, Marinha i Polícia Judiciária nie tylko zabezpieczają portugalskie wody, ale także odgrywają kluczową rolę w ochronie Europy przed zagrożeniami związanymi z przestępczością zorganizowaną. Ostatnie sukcesy są tego najlepszym dowodem.
Portugalia, będąc jednym z głównych punktów tranzytowych na europejskiej mapie przemytu narkotyków, stawia czoła ogromnym wyzwaniom związanym z monitorowaniem wód terytorialnych i szlaków międzynarodowych.
Wyniki obu operacji pokazują, że zintegrowane działania służb, wsparte najnowszymi technologiami, są kluczowe dla zwalczania działalności przemytniczej na dużą skalę.
Portugalskie służby zapowiedziały dalsze zaostrzenie kontroli oraz wzmocnienie międzynarodowej współpracy w celu ochrony regionu przed wpływami międzynarodowych organizacji przestępczych.
zobacz też
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Bałtyk w stanie gotowości. Polska reaguje na zagrożenie ze strony „floty cieni”
Nowa era w zwalczaniu min morskich. Marynarka Wojenna Belgii testuje podwodnego drona R7
Podejrzane manewry „floty cieni” na Bałtyku. Interwencja polskich służb i działania zabezpieczające ORP „Heweliusz”
USCGC STRATTON w drodze na Indo-Pacyfik. Wzmocnienie obecności USA w regionie
Formidable Shield 2025: F931 Louise-Marie demonstruje siłę belgijskiej marynarki wojennej
Kompleksowe ćwiczenia Audros gynejas 2025. Obrona strategicznych akwenów Litwy i współpraca z Portugalią
Polski śmigłowiec SH-2G Super Seasprite nad Atlantykiem. Marynarze z Gdyni na ćwiczeniu Dynamic Mongoose25
NATO zabezpiecza Bałtyk. Trwa operacja Open Spirit 2025. Miny, roboty podwodne i ochrona infrastruktury krytycznej
Litwa wzmacnia flotę. Nowoczesny holownik H-24 "Lokys" zasilił Marynarkę Wojenną
Saab dostarczy Szwecji lekkie torpedy. Nowoczesne wzmocnienie obrony morskiej
REKLAMA