Ponad 5 miliardów złotych na strategiczne inwestycje Orlenu. Daniel Obajtek: Akcjonariusze nie są zadowoleni
Orlen w ramach pierwszej w historii emisji obligacji na rynku północnoamerykańskim, pozyskał 1,25 miliarda dolarów finansowania dla inwestycji strategicznych.
biznes energetyka gospodarka morska pracuj na morzu29 stycznia 2025 | 11:55 | Źródło: Orlen / Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. Orlen
Emisja obligacji z 10-letnim okresem spłaty umożliwiła pozyskanie środków na atrakcyjnych warunkach, zbliżonych do oprocentowania polskich obligacji skarbowych. Liczba chętnych na obligacje była ponad trzykrotnie wyższa niż założona wielkość emisji, co potwierdza międzynarodową wiarygodność nowej strategii rozwoju koncernu i zaufanie inwestorów. Jednocześnie Orlen utrzymuje bezpieczny poziom zadłużenia w stosunku do zysku EBITDA, który jest obecnie bardziej restrykcyjny w porównaniu do poziomu zapisanego w poprzedniej strategii koncernu.
W ramach budowy księgi popytu aż 206 inwestorów z różnych regionów świata złożyło zapisy na łączną kwotę ponad 4 mld dolarów. Koncern przydzielił 6 250 obligacji pomiędzy 148 inwestorów z 28 krajów. Największy geograficzny udział w subskrypcji mieli inwestorzy z USA – 60 proc. oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii – 22 proc. Ponad 60 proc. zapisów objęły fundusze inwestycyjne.
– Najlepszym testem wiarygodności strategii biznesowej Orlen jest zaufanie ze strony inwestorów. Fakt, że zapotrzebowanie na nasze obligacje ponad trzykrotnie przerosło wielkość emisji, to dowód, że nasza działalność i przedstawione niedawno plany rozwojowe budują realną wartość. Rynki kapitałowe bardzo dobrze przyjęły naszą ofertę, choć zaproponowaliśmy długi, 10-letni okres spłaty obligacji, zgodny z naszą perspektywą strategiczną. Inwestorzy doceniają nie tylko przemyślany plan transformacji koncernu, ale także transparentne i elastyczne podejście do nakładów inwestycyjnych. W obliczu czekających nas gigantycznych projektów energetycznych pozyskiwanie stabilnego finansowania na atrakcyjnych warunkach jest kluczowe. Dzięki temu będziemy mogli realizować je taniej i efektywniej – mówi Ireneusz Fąfara, prezes zarządu Orlen.
Orlen uzyskał bardzo korzystne warunki finansowania – oprocentowanie obligacji według stałej stopy procentowej wynoszącej 6 proc. rocznie. Spółka będzie ubiegać się o dopuszczenie obligacji do obrotu na rynku regulowanym Euronext Dublin.
Środki uzyskane z emisji umożliwią efektywne dysponowanie kapitałem przeznaczonym na finansowanie realizacji projektów strategicznych, takich jak rozwój elektrowni gazowych, wydobycia gazu, budowę czterech morskich farm wiatrowych, wielkoskalowych magazynów energii i co najmniej dwóch małych elektrowni jądrowych.
Grupa Orlen jest od lat obecna na rynku Ameryki Północnej. W Kanadzie posiada aktywa wydobywcze, a w USA kupuje skroplony gaz LNG, zarówno na rynku spot, jak i na mocy podpisanych kontraktów. Wolumen amerykańskiego gazu w kolejnych latach będzie coraz większy. Koncern zapowiada też wejście na północnoamerykański rynek midstream, czyli infrastruktury, która umożliwi przywóz gazu do Polski w postaci LNG.
Do emisji obligacji Orlenu odniósł się były prezes spółki, a obecnie europoseł PiS Daniel Obajtek.
- To najdroższa zagraniczna emisja obligacji w historii Orlenu. Koncern zablokował się z bardzo wysokim oprocentowaniem na poziomie 6 proc. na 10 lat, z rekordową kwotą 1,25 mld dolarów. Nie dziwi więc tak duże zainteresowanie inwestorów, skoro firma chce zapłacić tak szczodre odsetki. „Orlen jest zadowolony z emisji”, ale akcjonariusze już mniej. Akcje Orlenu tracą dzisiaj na giełdzie 0,5 proc. - przekazał były prezes Orlenu, Daniel Obajtek.
zobacz też
Śledźcie nas na portalu X, aby być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami | gazetamorska.pl!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
FAKRO uruchamia produkcję w USA. "W kraju nie było przychylności władz lokalnych"
Equinor i Polenergia z prawomocną decyzją środowiskową dla projektu morskiej farmy Bałtyk 1
Ukraiński resort rozwoju: chcemy wykorzystać polskie inwestycje do odbudowy przemysłu morskiego
Prezydent Donald Trump domaga się bezpłatnego udostępnienia Kanału Panamskiego oraz Kanału Sueskiego
Port Gdańsk na EKG 2025: porty morskie to miejsca kreacji pieniądza z podatków i miejsc pracy
PGE Baltica podpisała umowę na przeprowadzenie badań geofizycznych dla projektu MFW Baltica 9
Port Gdańsk na EKG 2025: Budujemy odporność poprzez inwestycje
Parlament Czarnogóry przegłosował kontrowersyjną umowę na dzierżawę plaży ZEA
Allianz Trade: dla złagodzenia skutków amerykańskich ceł Chiny mogą zwiększyć eksport do UE
Turcja wysłała żołnierzy do Mogadiszu, w zamian za 30 proc. przychodów z ropy naftowej i gazu
REKLAMA