Polsko-amerykańskie partnerstwo strategiczne kluczowe dla bezpieczeństwa regionu. Wydatki na obronność wzrosną?
14 lutego 2025 r. w Warszawie odbyło się spotkanie wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza z sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych Petem Hegsethem. Wizyta amerykańskiego sekretarza w Polsce, jedna z pierwszych w jego zagranicznej podróży, stanowi istotne potwierdzenie silnych więzi łączących oba kraje.
bezpieczeństwo polityka przemysł zbrojeniowy wiadomości14 lutego 2025 | 20:55 | Źródło: Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. st. kpr. Wojciech Król / MON
Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił znaczenie tej wizyty.
- To jest wyraz naszego partnerstwa, naszej wspólnej przyjaźni oraz wspólnej strategii bezpieczeństwa – dla Stanów Zjednoczonych, dla Polski, dla Europy i dla całego świata. To nasz wielki obowiązek - przyznał szef MON.
Spotkanie, w którym uczestniczyli także wiceminister Paweł Zalewski oraz Szef Sztabu Generalnego gen. Wiesław Kukuła, koncentrowało się na rozwoju współpracy wojskowej i kontynuacji działań odstraszających na wschodniej flance NATO.
- Sojusz polsko-amerykański nigdy nie był tak silny jak teraz. Jesteśmy zdeterminowani, by każdego dnia jeszcze bardziej go rozwijać – zaznaczył Władysław Kosiniak-Kamysz, któremu obserwatorzy zarzucają bierność w realizacji zamówienia na dostarczenie do Wojska Polskiego 486 HIMARS-ów za niemal 40 miliardów złotych.
Sekretarz Pete Hegseth podczas spotkania wyraził uznanie dla polskich działań na rzecz bezpieczeństwa.
- Wiemy, że na Polskę zawsze można liczyć i że wy będziecie zawsze wcielać w czyn swoje słowa. (...) Mamy bardzo podobny etos wojownika. Nie ma prawdziwszego przyjaciela i trudniejszego przeciwnika niż polski żołnierz - powiedział sekretarz obrony USA.
Wydatki na obronność wzrosną? "Nie ma tej siły bez wydatków"
Polska konsekwentnie zwiększa swoje wydatki na obronność, osiągając w 2025 roku poziom 4,7% PKB. Jak dodał Władysław Kosiniak-Kamysz, "nie ma tej siły bez wydatków, bez pieniędzy, które musimy przeznaczać na nasze bezpieczeństwo, bez podnoszenia naszych zdolności, bez inwestycji w naszą armię, sojusz i społeczeństwo.”
Podczas spotkania podkreślono, że modernizacja polskiej armii i zakupy amerykańskiego sprzętu są kluczowe dla dalszego wzmacniania obronności.
- Polska jest przykładem. Pan Sekretarz podawał ten przykład publicznie w Brukseli, wskazując, że Polska pokazuje, jak należy dbać o swoje i sojusznicze bezpieczeństwo – zaznaczył Władysław Kosiniak-Kamysz.
W 2024 r. Polska zawarła umowy na dostawę 96 śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache, systemu IBCS dla II fazy programu WISŁA i programu NAREW oraz ponad 200 pocisków rakietowych AGM-88G AARGM-ER.
- Wszystkie działania, które prowadzimy – ochrona granicy, 5% PKB na zbrojenia, modernizacja i transformacja polskiej armii, zakup najlepszego sprzętu u naszego strategicznego partnera w dziedzinie obronności, czyli w Stanach Zjednoczonych – to absolutny priorytet – podkreślił minister obrony narodowej.
Współpraca militarna między Polską a USA, zapoczątkowana i rozwijana w ostatnich latach, stanowi fundament bezpieczeństwa w Europie i przykład konsekwentnego budowania strategicznych relacji.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Gazetę Morską". Codziennie aktualne informacje prosto z morza. Obserwuj gazetamorska.pl!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
galeria








































































komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Dynamic Mercy 2025: NATO ćwiczy ratownictwo morskie na Bałtyku w ramach międzynarodowej współpracy
Siły brytyjskie przeprowadziły nalot na Jemen. Dołączyli do kampanii USA przeciwko Hutim
Dynamic Mongoose 25: NATO ćwiczy podwodną walkę w Arktyce i testuje zdolności ZOP
Rosja wycofała z Morza Śródziemnego okręt podwodny. Jednostka wraca do macierzystej Floty Bałtyckiej
Dzień Otwarty Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. Poznaj specyfikę służby na morzu
Prezydent Donald Trump domaga się bezpłatnego udostępnienia Kanału Panamskiego oraz Kanału Sueskiego
Rosja wysłała na Morze Śródziemne kolejny okręt, korwetę rakietową Soobrazitielnyj
Rosja z pomocą floty cieni przemyca broń i sprzęt wojskowy dla sił marszałka Chalify Haftara w Libii
Sopockie WOPR ogłasza nabór na sezon letni 2025. Zostań ratownikiem w sercu Trójmiasta!
Rosyjski okręt podwodny odcięty od portu w Syrii znalazł schronienie w Algierze
REKLAMA