Polskie Elektrownie Jądrowe złożyły wniosek do PAA o opinię w sprawie systemu chłodzenia reaktorów
Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) kontynuują działania mające na celu zapewnienie terminowej realizacji budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. 2 października 2024 roku spółka złożyła wniosek do Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) o wydanie opinii na temat zaklasyfikowania systemu obiegu wody cyrkulacyjnej (Circulating Water System) jako elementu niemającego wpływu na bezpieczeństwo jądrowe.
energetyka wiadomości04 października 2024 | 16:00 | Źródło: PEJ / Gazeta Morska | Opracował: Daniel Nawrocki | Drukuj
fot. PEJ
Celem tego wniosku jest potwierdzenie, że obieg wody cyrkulacyjnej, kluczowy dla chłodzenia reaktora, nie jest bezpośrednio związany z bezpieczeństwem jądrowym elektrowni wykorzystującej zaawansowane reaktory AP1000 firmy Westinghouse. Takie zaklasyfikowanie pozwoli na dalsze prace związane z dokumentacją dotyczącą klasyfikacji bezpieczeństwa tego systemu.
PEJ, jako inwestor projektu, podkreśla priorytetowe znaczenie bezpieczeństwa przy realizacji tej strategicznej inwestycji. Leszek Juchniewicz, prezes Polskich Elektrowni Jądrowych, zaznaczył, że bliski dialog z PAA oraz poszukiwanie optymalnych rozwiązań mają kluczowe znaczenie dla sprawnego przebiegu budowy.
- Kwestie bezpieczeństwa są dla nas priorytetowe. Jednocześnie, jako inwestor, dbamy o realizację inwestycji zgodnie z harmonogramem – podkreślił Juchniewicz.
Technologia AP1000, na której opiera się pierwszy polski projekt jądrowy, cechuje się unikalnymi rozwiązaniami z zakresu bezpieczeństwa. Reaktor może działać bez zasilania energią elektryczną przez 72 godziny, co daje operatorom więcej czasu na reakcję w razie awarii. To, według PEJ, jest jednym z kluczowych powodów, dla których obieg wody cyrkulacyjnej można zaklasyfikować jako system niezwiązany z bezpieczeństwem jądrowym.
Jest to już trzeci wniosek PEJ do PAA w związku z budową elektrowni w Lubiatowie-Kopalinie. Pierwsza opinia, uzyskana w czerwcu 2023 roku, dotyczyła weryfikacji analiz bezpieczeństwa, a druga, z sierpnia 2024 roku, klasyfikacji systemów bezpieczeństwa.
Projekt budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce ma kluczowe znaczenie dla transformacji energetycznej kraju, a współpraca między PEJ a PAA stanowi gwarancję realizacji inwestycji w sposób bezpieczny i zgodny z najwyższymi standardami.
Odwiedź nas na gazetamorska.pl.
Daniel Nawrocki
redaktor
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz.
zobacz też
RWE uzyskało pozwolenia na budowę morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II
Projekty wodorowe Orlenu wyróżnione. Grzegorz Jóźwiak: "Wodór staje się paliwem teraźniejszości"
Coraz głośniej o Navy Policing. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej: "To mogą być polskie jednostki"
Gaz-System otrzyma dofinansowanie unijne dla projektu ”Pomeranian Green Hydrogen Cluster”
Rekordowe importy węgla przez Chiny w 2024 roku. Jak wpływają na transport morski?
Grupa Polenergia z historycznymi wzrostami. Blisko 545 mln zł zysku EBITDA i 297 mln zł skorygowanego zysku netto
Energia z Bałtyku dla Danii. Polenergia i Equinor podpisały umowę z Danske Commodities A/S
Orlen Upstream Polska integratorem krajowych aktywów poszukiwawczo-wydobywczych koncernu
Offshore Wind Poland 2024: Od słów do czynów. Będą nowe obszary pod rozwój następnej fazy offshore
Na linii kolejowej do elektrowni jądrowej zyskają mieszkańcy i gospodarka Pomorza. Nowe inwestycje PKP PLK S.A.
REKLAMA