Polskie Elektrownie Jądrowe z francuskim wsparciem dla polskiego atomu
Wiodące francuskie podmioty finansowe Bpifrance Assurance Export i Sfil – przekazały Polskim Elektrowniom Jądrowym (PEJ) listy intencyjne w sprawie finansowania pomorskiej elektrowni na równowartość ponad 15 miliardów złotych (3,75 miliarda dolarów).
biznes energetyka wiadomości13 grudnia 2024 | 10:07 | Źródło: Polskie Elektrownie Jądrowe / Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. Pixabay
– Listy intencyjne od dwóch francuskich instytucji to kolejny dowód rosnącego zainteresowania polską inwestycją jądrową. Cieszymy się z pozyskania tak doświadczonych i wiarygodnych partnerów. Konsekwentnie realizujemy naszą strategię pozyskania finansowania dla projektu i powiększamy grono współpracujących z nami wiodących podmiotów finansujących sektor nuklearny – powiedział wiceprezes PEJ Piotr Piela.
Bpifrance Assurance Export to francuska agencja kredytów eksportowych obejmująca swoimi gwarancjami kredyty eksportowe. Sfil to francuski publiczny bank rozwoju refinansujący kredyty eksportowe udzielane przez banki komercyjne na sfinansowanie eksportu francuskich towarów i usług. Misją obu instytucji jest wsparcie i promocja francuskiego handlu (np. Bpifrance obejmuje swoimi gwarancjami finansowanie udzielane przez Sfil oraz banki komercyjne).
Ścisła współpraca z zagranicznymi podmiotami kredytującymi jest ważnym elementem strategii PEJ zapewniającej finansowanie inwestycji spółki i zakładającej budowanie relacji z dostawcami z krajów o rozbudowanym łańcuchu dostaw w branży jądrowej. Celem jest maksymalizacja udziału agencji kredytów eksportowych w strukturze finansowania dłużnego projektu.
Na podstawie otrzymanych do tej pory listów intencyjnych Polskie Elektrownie Jądrowe zgromadziły deklaracje zaangażowania finansowego na łączną równowartość ponad 95 miliardów złotych.
zobacz też
Obserwuj Gazetę Morską w mediach społecznościowych! X (Twitter), Facebook, Instagram, Threads, YouTube i czytaj gazetamorska.pl.
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Port Gdynia: zaproponowano dotychczasowemu operatorowi przedłużenie umowy dzierżawy terminala zbożowego
Przemysł stoczniowy jest sztos. Marcin Ryngwelski o Biblii stoczniowców. Czym jest RTB?
Europejskie porty jednoczą się na rzecz wspólnego bezpieczeństwa
FAKRO uruchamia produkcję w USA. "W kraju nie było przychylności władz lokalnych"
Equinor i Polenergia z prawomocną decyzją środowiskową dla projektu morskiej farmy Bałtyk 1
Ukraiński resort rozwoju: chcemy wykorzystać polskie inwestycje do odbudowy przemysłu morskiego
Prezydent Donald Trump domaga się bezpłatnego udostępnienia Kanału Panamskiego oraz Kanału Sueskiego
Port Gdańsk na EKG 2025: porty morskie to miejsca kreacji pieniądza z podatków i miejsc pracy
PGE Baltica podpisała umowę na przeprowadzenie badań geofizycznych dla projektu MFW Baltica 9
Port Gdańsk na EKG 2025: Budujemy odporność poprzez inwestycje
REKLAMA