Polska pierwszym przystankiem nowego Przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO
Dariusz Łukowski, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, spotkał się z admirałem Giuseppe Cavo Dragone, nowo mianowanym Przewodniczącym Komitetu Wojskowego NATO. Polska stała się pierwszym państwem sojuszniczym, które odwiedził nowy przewodniczący po objęciu stanowiska w styczniu bieżącego roku. Wizyta ta podkreśla znaczenie naszego kraju w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego i jego kluczową rolę w kształtowaniu polityki obronnej NATO.
bezpieczeństwo marynarka wojenna polityka wiadomości12 lutego 2025 | 07:07 | Źródło: Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. BBN
Podczas rozmów w Warszawie minister Dariusz Łukowski przedstawił polskie oczekiwania wobec nadchodzącego Szczytu NATO w Hadze, skupiając się na kwestiach związanych ze wzmocnieniem wschodniej flanki Sojuszu. Wśród priorytetów znalazły się m.in. rozbudowa planów obronnych, rozwój infrastruktury wojskowej oraz poprawa systemów obrony powietrznej.
Dyskusje objęły także bieżącą sytuację bezpieczeństwa w Europie w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę. Szef BBN i admirał Cavo Dragone podkreślili konieczność skoordynowania rozwoju krajowych przemysłów zbrojeniowych z rosnącymi nakładami na obronność w państwach NATO.
Odbyta wizyta stanowi ważny sygnał dla polskich sił zbrojnych i krajowego przemysłu obronnego. Polska, jako istotny członek NATO, pozostaje aktywnym uczestnikiem debat strategicznych oraz kluczowym elementem systemu bezpieczeństwa w Europie. Dalsze rozmowy i współpraca z NATO będą kontynuowane w kontekście zbliżającego się szczytu w Hadze.
zobacz też
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Gazetę Morską". Codziennie aktualne informacje prosto z morza. Obserwuj gazetamorska.pl!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
galeria



komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Dziewięciu migrantów zginęło w wyniku zatonięcia łodzi na Morzu Egejskim
Chiny szukają w dawnych portugalskich koloniach portów do celów wojskowych
Rząd Kamerunu nakazał powstrzymać dezercje i zaciąganie się do wojsk rosyjskich
Chińska armia ćwiczy blokadę Tajwanu z użyciem lotniskowca Shandong
Operacja ZATOKA na Bałtyku. Wzmożona ochrona krytycznej infrastruktury podwodnej
„Trenuj z wojskiem" w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni
Premier Finlandii Petteri Orpo: Wycofamy się z konwencji o zakazie min przeciwpiechotnych
Wojska cybernetyczne i Oracle będą współpracować m.in. w zakresie sztucznej inteligencji
Ekspert: ChRL eskaluje presję militarną na Tajwan, oddala się perspektywa pokojowego zjednoczenia
Kolizja na Zalewie Szczecińskim. Zderzenie statku pasażerskiego z barką paliwową Dziewięć osób poszkodowanych
REKLAMA