Parlamenty Polski i Krajów Bałtyckich wzywają UE do zaprzestania importu LNG z Rosji

W obliczu trwającej wojny w Ukrainie oraz narastających obaw o energetyczną zależność Unii Europejskiej od Rosji, przewodniczący parlamentarnych komisji ds. UE z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii zaapelowali do unijnych instytucji oraz państw członkowskich o natychmiastowe zaprzestanie importu ciekłego gazu ziemnego (LNG) z Rosji. W swoim wspólnym oświadczeniu podkreślili, że kontynuowanie handlu tym surowcem z Rosją osłabia jedność Wspólnoty i podważa zaufanie publiczne.

bezpieczeństwo handel polityka wiadomości

23 września 2024   |   12:30   |   Źródło: PAP / Gazeta Morska   |   Opracował: Daniel Nawrocki   |   Drukuj

zdjęcie ilustracyjne fot. Canva / Gazeta Morska

zdjęcie ilustracyjne fot. Canva / Gazeta Morska

Deklaracja, opublikowana przez parlament Estonii (Riigikogu), została skierowana do Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego oraz rządów państw członkowskich UE. Polski głos w tej sprawie wyraziła posłanka Agnieszka Pomaska, przewodnicząca sejmowej komisji ds. UE, oraz senator Bogdan Klich, kierujący senacką komisją ds. UE.

W oświadczeniu zaznaczono, że LNG, które jest kluczowym surowcem w europejskim systemie energetycznym, nie może być narzędziem utrzymywania zależności od Rosji – kraju, który wykorzystuje energię jako broń hybrydową oraz narzędzie manipulacji politycznej. 

- Każde euro zapłacone Rosji za energię pomaga finansować jej wojnę przeciwko Ukrainie i stanowi bezpośrednie zagrożenie dla UE – czytamy w oświadczeniu.

Parlamentarzyści przypomnieli, że terminale LNG, które powstały oraz te, które są obecnie w planach, miały na celu przede wszystkim dywersyfikację źródeł dostaw energii. Jednak import LNG z Rosji stanowi zagrożenie dla tego zamierzenia.

Sygnatariusze oświadczenia podkreślili również konieczność intensyfikacji działań dyplomatycznych, które mają na celu zacieśnienie współpracy z alternatywnymi, wiarygodnymi dostawcami gazu. Wymieniono wśród nich państwa z Azji Środkowej, Bliskiego Wschodu, USA oraz Norwegię.

Odwiedź nas na gazetamorska.pl.

Daniel Nawrocki
redaktor

komentarze


Dodaj komentarz...
Skomentuj
Nick

Dodaj pierwszy komentarz.