Parlamenty Polski i Krajów Bałtyckich wzywają UE do zaprzestania importu LNG z Rosji
W obliczu trwającej wojny w Ukrainie oraz narastających obaw o energetyczną zależność Unii Europejskiej od Rosji, przewodniczący parlamentarnych komisji ds. UE z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii zaapelowali do unijnych instytucji oraz państw członkowskich o natychmiastowe zaprzestanie importu ciekłego gazu ziemnego (LNG) z Rosji. W swoim wspólnym oświadczeniu podkreślili, że kontynuowanie handlu tym surowcem z Rosją osłabia jedność Wspólnoty i podważa zaufanie publiczne.
bezpieczeństwo handel polityka wiadomości23 września 2024 | 12:30 | Źródło: PAP / Gazeta Morska | Opracował: Daniel Nawrocki | Drukuj
zdjęcie ilustracyjne fot. Canva / Gazeta Morska
Deklaracja, opublikowana przez parlament Estonii (Riigikogu), została skierowana do Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego oraz rządów państw członkowskich UE. Polski głos w tej sprawie wyraziła posłanka Agnieszka Pomaska, przewodnicząca sejmowej komisji ds. UE, oraz senator Bogdan Klich, kierujący senacką komisją ds. UE.
W oświadczeniu zaznaczono, że LNG, które jest kluczowym surowcem w europejskim systemie energetycznym, nie może być narzędziem utrzymywania zależności od Rosji – kraju, który wykorzystuje energię jako broń hybrydową oraz narzędzie manipulacji politycznej.
- Każde euro zapłacone Rosji za energię pomaga finansować jej wojnę przeciwko Ukrainie i stanowi bezpośrednie zagrożenie dla UE – czytamy w oświadczeniu.
Parlamentarzyści przypomnieli, że terminale LNG, które powstały oraz te, które są obecnie w planach, miały na celu przede wszystkim dywersyfikację źródeł dostaw energii. Jednak import LNG z Rosji stanowi zagrożenie dla tego zamierzenia.
Sygnatariusze oświadczenia podkreślili również konieczność intensyfikacji działań dyplomatycznych, które mają na celu zacieśnienie współpracy z alternatywnymi, wiarygodnymi dostawcami gazu. Wymieniono wśród nich państwa z Azji Środkowej, Bliskiego Wschodu, USA oraz Norwegię.
Odwiedź nas na gazetamorska.pl.
Daniel Nawrocki
redaktor
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz.
zobacz też
USA zaostrza sankcje nałożone na irańską "flotę cieni"
Incydent na Bałtyku: Rosyjski okręt wystrzelił amunicję sygnałową w kierunku niemieckiego śmigłowca
Flota 26 lodołamaczy na Wiśle, Odrze, Warcie i Noteci gotowych na zimę
Finowie przekazali Estonii przewodnictwo w Baltic Sea Region Border Control Cooperation (BSRBCC)
Rosyjski okręt podwodny w Morzu Południowochińskim nieopodal Filipin. "Budzi ogromne zaniepokojenie"
Wyróżnienie dla oficera 13 Dywizjonu Trałowców. "Siłą armii są ludzie, którzy nadają jej właściwy kierunek"
Chińskie dźwigi portowe m.in. w polskim porcie stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa? Eksperci mają obawy
Pożar na statku „Sofia” na Bałtyku - załoga ewakuowana, statek przygotowywany do holowania
Coraz głośniej o Navy Policing. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej: "To mogą być polskie jednostki"
Kanada przekazuje dowództwo Stałego Zespołu Sił Morskich NATO 2 (SNMG2) Turcji
REKLAMA