Pacyfik nie taki spokojny. Amerykańska Straż Przybrzeżna przechwytuje narkotyki warte pół miliarda dolarów

Na wodach wschodniego Pacyfiku doszło do jednej z większych operacji antynarkotykowych ostatnich lat. Amerykańska jednostka patrolowa CGC James, działająca w ramach U.S. Coast Guard, przejęła ponad 20 ton kokainy i blisko 2 tony marihuany – ładunek o wartości przekraczającej 509 milionów dolarów. Przechwyt to efekt kilku akcji przeprowadzonych w ramach wspólnej operacji z federalnymi agencjami USA.

na świecie straż przybrzeżna wiadomości

10 kwietnia 2025   |   21:43   |   Źródło: Gazeta Morska   |   Opracował: Kamil Kusier   |   Drukuj

fot. U.S. Coast Guard

fot. U.S. Coast Guard

Walka z narkotykowym handlem morskim to dziś znacznie więcej niż przechwytywanie statków z podejrzanym ładunkiem. To działania wywiadowcze, śledztwa transgraniczne i uderzenia w całe łańcuchy logistyczne zorganizowanych grup przestępczych. W przypadku tej operacji kluczową rolę odegrały: Coast Guard Investigative Service (CGIS), Panama Express Strike Force oraz Organized Crime Drug Enforcement Task Forces (OCDETF) – struktury, które od lat specjalizują się w rozbijaniu siatek przemytu narkotykowego drogą morską.

Choć sam przechwyt to spektakularny sukces, eksperci zwracają uwagę, że jest to jedynie fragment znacznie szerszej układanki. Transnarodowe organizacje przestępcze traktują oceaniczne szlaki jako główne arterie przemytu – z Ameryki Południowej do Ameryki Północnej, często przez Karaiby i Amerykę Środkową. Statki rybackie, kutry, a nawet szybkie łodzie semi-submersible (półzanurzalne) są regularnie wykorzystywane do przerzutu narkotyków.

– W ciągu ostatnich lat na wodach Pacyfiku wzrosła aktywność przemytnicza. Obserwujemy coraz większą profesjonalizację i pomysłowość grup przestępczych – mówi ekspert ds. bezpieczeństwa morskiego. – Dlatego takie operacje jak ta, przeprowadzona przez CGC James, mają znaczenie nie tylko operacyjne, ale i symboliczne: pokazują, że morze nie jest przestrzenią bezprawia.

Dla branży morskiej to przypomnienie, jak istotne są inwestycje w bezpieczeństwo – nie tylko w sprzęt i infrastrukturę, ale też w kooperację międzynarodową i wymianę informacji wywiadowczych. Mimo że operacje antynarkotykowe mają często militarny charakter, ich skuteczność zależy również od cywilnych partnerów i instytucji związanych z gospodarką morską.

Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!

Kamil Kusier
redaktor naczelny

galeria


komentarze


wpisz treść
SKOMENTUJ
nick

Dodaj pierwszy komentarz