Marynarka Wojenna RP w jesiennej odsłonie. "Żadna pogoda nam nie straszna"

- Gdy mamy do wykonania zadanie, żadna pogoda nam nie straszna. 12. Dywizjon Trałowców jest gotowy do działania w każdych warunkach - przekazała Marynarka Wojenna RP w swoim komunikacie, prezentując zbiór zdjęć z jesiennej odsłony ćwiczeń.

marynarka wojenna polityka wiadomości

07 października 2024   |   09:35   |   Źródło: Gazeta Morska / MON / Wojsko Polskie / MW RP   |   Drukuj

fot. Jacek / Marcin / 12dTR / MW RP

fot. Jacek / Marcin / 12dTR / MW RP

Marynarka Wojenna broni interesów państwa na polskich obszarach morskich. Powierzono jej także morską obronę wybrzeża. Jest również formacją przygotowaną do udziału w lądowej obronie wybrzeża we współdziałaniu z innymi rodzajami sił zbrojnych w ramach strategicznej operacji obronnej. Zgodnie ze zobowiązaniami międzynarodowymi utrzymuje także zdolność do realizacji zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa zarówno w obszarze Morza Bałtyckiego, jak i poza nim.

Ministerstwo Obrony Narodowej podsumowało pierwsze miesiące swojej działalności

- Główne zasady, które przyświecają nam w naszej działalności to budowanie wspólnoty narodowej, siła w sojuszach i dobrze funkcjonująca, zorganizowana armia, po transformacji i zmodernizowana. To są te cele, które chcemy przez kolejne 4 lata kadencji osiągnąć. Oczywiście są to cele na pokolenia, tak naprawdę dla Polski i to nie są cele tylko dla sił zbrojnych czy dla Ministerstwa Obrony Narodowej. To są cele dla naszej koalicji jako całości, niezwykle ważne dla całego naszego pokolenia. (...) Dzisiaj pokażemy liczby, pokażemy wartości, pokażemy kontrakty, które zostały zawarte i które będziemy zawierać. Żeby tym wszystkim złym językom, które świadomie lub w swej głupocie i nieświadomości służą naszym adwersarzom pokazać, jaka jest prawda - powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

W siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie, odbyła się konferencja prasowa kierownictwa MON podsumowująca działania resortu.

Szef MON omówił priorytety związane ze wzmacnianiem Wojska Polskiego.

- Mamy wiele priorytetów. Sytuacja  budżetowa jest oczywiście napięta, ale jest pełna świadomość w całym rządzie, (…) że wydatki na obronność, na bezpieczeństwo to jest absolutny priorytet. Wydatki na militarne i pozamilitarne działania. Pozamilitarne działania to była pomoc w sprawie walki z powodzią i ta pomoc operacji „Feniks” będzie trwała tak długo,  jak trzeba będzie, więc ta domena pozamilitarnego działania wojska staje się też niezwykle ważna. Dlatego też nasza współpraca w sprawie obrony cywilnej, wspólne działania z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Minister przyznał, że Polska zwiększy limity przyjęć do zasadniczej dobrowolnej służby wojskowej.

- To podczas naszych rządów armia przekroczyła 200 000 żołnierzy i mogę z dumą powiedzieć, w naszym wspólnym imieniu, że Polska jest trzecią armią w NATO już w tym momencie. (…) Mamy około 205 000 żołnierzy. Pod koniec roku szacujemy, że to będzie 207 500, może nawet więcej, bo zainteresowanie armią jest ogromne. Dzisiaj z dumą możemy powiedzieć, że Polska jest trzecią armią NATO pod względem liczebności - zaznaczył szef MON.

Pod względem wydatków - co podkreślił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz - liczebność musi iść w parze ze zdolnościami operacyjnymi.

- Szkolenie, przygotowanie do przyjęcia sprzętu, całościowa transformacja Wojska Polskiego. To jest dla nas dzisiaj sprawa kluczowa. Kontrakty – my nie zrywamy. My je ulepszamy, analizujemy, sięgamy po nowy sprzęt, po nowe możliwości. Nie postępujemy tak, jak nasi poprzednicy, którzy przychodząc tutaj w 2015 roku jedną z pierwszych rzeczy to zerwali ważny kontrakt na śmigłowce wielozadaniowe, bo one by się bardzo podczas powodzi przydały, a niestety nie mieliśmy ich bo ktoś w 2016 roku odstąpił od tego kontraktu - dodał wicepremier.

A co z rozwojem Marynarki Wojennej RP? Resort obrony narodowej zapowiada kontynuowanie projektu "Orka", który zapewnić ma Polsce nowe okręty podwodne. Trwa budowa ORP "Rybitwa", kolejne śmigłowce AW101 trafiły do BLMW.

Okrętem, na który wszyscy niewątpliwie czekają jest ORP "Wicher", czyli fregata rakietowa budowana w ramach programu Miecznik. To sztandarowy program modernizacyjny Marynarki Wojennej. Łącznie w budowie jest obecnie aż pięć okrętów, w tym ORP "Henryk Zygalski", ORP "Jerzy Różycki", ORP "Czajka", a dodatkowe trzy zostały zakontraktowane.

Przypomnijmy, że 26 czerwca, na terenie stoczni Remontowa Shipbuilding S.A., w Gdańsku odbyła się uroczystość chrztu i wodowania czwartego z serii nowoczesnych niszczycieli min projektu 258 typu KORMORAN II -  ORP "Jaskółka".

Zgodnie z przeznaczeniem niszczyciele min typu KORMORAN II służą do poszukiwania, klasyfikacji, identyfikacji i zwalczania min morskich, prowadzenia rozpoznania torów wodnych, przeprowadzania innych jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawiania min oraz zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi. Dotyczy to zarówno operacji w polskiej strefie ekonomicznej jak i misji w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym (zespoły okrętów NATO, EU, bądź wielonarodowych sił koalicyjnych).

ORP "Jaskółka" (nr burt. 604) będzie czwartym okrętem w historii noszącym tę nazwę. W historii polskiej Marynarki Wojennej były już trzy okręty o tej nazwie. Pierwszy ORP "Jaskółka" był poniemieckim trałowcem redowym typu FM z okresu międzywojennego, który służył w latach 1921-1931.

Drugi ORP "Jaskółka" był pierwszym z serii sześciu polskich trałowców redowych typu JASKÓŁKA. Były to pierwsze i zarazem jedyne w okresie II Rzeczypospolitej okręty całkowicie zaprojektowane i zbudowane w kraju. Okręt służył w Marynarce Wojennej RP od 1935 do 1939 roku. Jako trzeci nazwę ORP "Jaskółka" nosił jeden z poradzieckich trałowców projektu 253Ł, który służył pod biało-czerwoną banderą w latach 1946-1950.

Odwiedź nas na gazetamorska.pl.

Kamil Kusier
redaktor naczelny

galeria


komentarze


Dodaj komentarz...
Skomentuj
Nick

Dodaj pierwszy komentarz.