Ocean Winds otrzymała decyzję RDOŚ dla infrastruktury przesyłowej morskej farmy wiatrowej BC-Wind
Decyzja obejmuje wyprowadzenie mocy z morskiej farmy wiatrowej BC-Wind oraz przyłączenie do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.
offshore wiadomości05 września 2024 | 12:42 | Źródło: BC-Wind / Gazeta Morska | Drukuj
fot. BC-Wind
Ocean Winds, międzynarodowa spółka specjalizująca się w morskiej energetyce wiatrowej, utworzona jako spółka joint venture 50-50 przez EDP Renewables i ENGIE, uzyskała decyzję środowiskową dotyczącą infrastruktury przesyłowej dla swojej morskiej farmy wiatrowej BC-Wind. Decyzja ta, wydana przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku, obejmuje zarówno morskie, jak i lądowe elementy infrastruktury przesyłowej.
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla infrastruktury przyłączeniowej morskiej farmy wiatrowej BC-Wind została wydana w oparciu o szczegółowy raport oddziaływania na środowisko. Raport ten został opracowany przez firmę MEWO, we współpracy z Geomor sp. z o.o. oraz Marea Sp. z o.o. Firma Marea była odpowiedzialna za inwentaryzację przyrodniczą części lądowej, natomiast MEWO przeprowadziła inwentaryzację dla morskiej trasy kablowej, angażując ekspertów z zakresu ornitologii, chiropterologii oraz ssaków morskich. Dodatkowo, przeprowadzono inwentaryzację archeologiczną dna morskiego przy użyciu pojazdów ROV, skanera bocznego i pomiarów anomalii magnetycznych.
- Uzyskanie decyzji środowiskowej dla infrastruktury przesyłowej to kluczowy krok w realizacji projektu BC-Wind. Zbliżamy się do podjęcia finalnej decyzji inwestycyjnej oraz uzyskania pozwolenia na budowę morskiej farmy wiatrowej w I fazie offshore. Projekt będzie stanowić istotny wkład w transformację energetyczną Polski. Dodatkowo, będzie to pierwsza farma wiatrowa zlokalizowana na Morzu Bałtyckim w naszym portfolio – zaznaczył Kacper Kostrzewa, Dyrektor Projektu.
Decyzja obejmuje budowę około 33 km linii kablowej na obszarze morskim oraz około 8 km na lądzie. Infrastruktura przesyłowa zostanie zrealizowana z zastosowaniem technologii bezwyko-powej (HDD), czyli pod powierzchnią ziemi, bez ingerencji w strefę brzegową, w tym także plażę. Umożliwi to bezpieczne połączenie morskich i lądowych odcinków linii kablowych w specjalnie zaprojektowanych studniach zlokalizowanych na lądzie. Miejscem przyłączenia infrastruktury przesyłowej BC-Wind do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego będzie Stacja Elektroener-getyczna Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE S.A.) 400 kV w Choczewie.
Planowane rozpoczęcie pierwszych prac budowlanych na lądzie przewidziane jest na drugą połowę 2025 roku.
BC-Wind to projekt morskiej farmy wiatrowej położonej około 23 kilometrów na północ od brze-gu, na wysokości gmin Krokowa i Choczewo w województwie pomorskim. Projekt zakłada osią-gnięcie planowanej mocy do 500 MW, przy całkowitej powierzchni farmy wynoszącej 90,94 km².
Odwiedź nas na gazetamorska.pl.
Daniel Nawrocki
redaktor
galeria
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz.
zobacz też
RWE uzyskało pozwolenia na budowę morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II
Tomasz Wojak nowym członkiem zarządu Erbudu
Coraz głośniej o Navy Policing. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej: "To mogą być polskie jednostki"
Naprawa uszkodzonego kabla na Bałtyku. Podejrzenia o sabotaż
Grupa Polenergia z historycznymi wzrostami. Blisko 545 mln zł zysku EBITDA i 297 mln zł skorygowanego zysku netto
Energia z Bałtyku dla Danii. Polenergia i Equinor podpisały umowę z Danske Commodities A/S
Fincantieri zbuduje pięć nowoczesnych statków typu Walk-to-Work dla rynku offshore za ponad 200 mln euro
Offshore Wind Poland 2024: Od słów do czynów. Będą nowe obszary pod rozwój następnej fazy offshore
Polska prezydencja w UE szansą na zrównoważoną transformację energetyczną. Cel Orlenu? Obniżanie swojej emisyjności
Grupa Orlen w gronie partnerów OGDC. "Dekarbonizacja i minimalizacja wpływu tej działalności na klimat"
REKLAMA