Nowoczesny masowiec Polskiej Żeglugi Morskiej wyrusza w dziewiczy rejs. To m/s Polsteam Okra

W stoczni Shanhaiguan w Qinhungdao (prowincja Hebei) odbyła się uroczysta ceremonia przekazania najnowszego statku należącego do grupy Polskiej Żeglugi Morskiej P.P. Nowoczesna jednostka, m/s „Polsteam Okra”, to laker-max o nośności 37 000 ton, zaprojektowany z myślą o żegludze na Wielkich Jeziorach Amerykańskich.

gospodarka morska na świecie przemysł stoczniowy wiadomości

17 stycznia 2025   |   09:11   |   Źródło: PŻM / Gazeta Morska   |   Opracował: Kamil Kusier   |   Drukuj

fot. PŻM

fot. PŻM

Podczas wydarzenia miejsce miał również tradycyjny chrzest statku. Matką chrzestną została Mirosława Ruchniak, wieloletnia pracownica Polskiej Żeglugi Morskiej, która uhonorowała tę chwilę symbolicznym rozbiciem butelki szampana o burtę jednostki.

Trasa pierwszego rejsu m/s Polsteam Okra

Nowo ochrzczony masowiec rozpocznie swoją dziewiczą podróż, załadowując stal w chińskich portach Changshu i Caofedian. Następnie wyruszy w rejs przez Pacyfik, aby 13 marca dotrzeć do Kanału Panamskiego.

Kolejnym etapem podróży będą porty Wielkich Jezior w Stanach Zjednoczonych: Cleveland i Milwaukee, gdzie statek zacumuje już 5 kwietnia, witając wiosnę.

Symbol nowoczesności i tradycji

Dowódcą m/s Polsteam Okra w czasie dziewiczego rejsu jest kpt. ż. w. Krzysztof Dziurdzikowski. Nowa jednostka stanowi przykład nowoczesnych rozwiązań technologicznych w branży żeglugowej, wpisując się jednocześnie w długą tradycję Polskiej Żeglugi Morskiej.

Statek m/s Polsteam Okra to kolejny krok w umacnianiu pozycji PŻM na międzynarodowym rynku przewozów morskich i podkreślenie polskiej obecności w kluczowych portach świata.

- Całej załodze i kapitanowi życzymy pomyślnych wiatrów i stopy wody pod kilem! - przekazali przedstawiciele PŻM w komunikacie, a my dołączamy się do życzeń.

M/s Polsteam Okra będzie pływał pod banderą Portugalii (Madera). To piąty po Polsteam Dąbie, Polsteam Koprowo, Polsteam Łebsko i Polsteam Pile z dwunastu zamówionych jeziorowców w stoczniach chińskiej grupy Dalian Shipbuilding Industry Company (DSIC).

Śledźcie nas na portalu X, aby być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami | gazetamorska.pl

Kamil Kusier
redaktor naczelny

komentarze


wpisz treść
SKOMENTUJ
nick

Dodaj pierwszy komentarz