Podsumowanie 2024 roku PGE Baltica. Czy był to udany rok?
PGE Baltica ma za sobą intensywny rok 2024. W ramach Baltica 2 – projektu realizowanego wspólnie z Ørsted – powstał portfel kontraktów na kluczowe komponenty i usługi instalacyjne dla tej morskiej farmy wiatrowej. Rozpoczęły się prace budowlane w części lądowej tego projektu. Jednocześnie PGE Baltica przygotowała teren w Ustce pod budowę bazy operacyjno-serwisowej i przeprowadziła odpowiednie przetargi. Zrealizowała także cykl badań dla projektu Baltica 1.
biznes gospodarka morska wiadomościDzisiaj | 12:30 | Źródło: PGE Baltica / Gazeta Morska | Drukuj
fot. PGE Baltica
Projekt Baltica 2 o mocy 1,5 GW, którego rozpoczęcie eksploatacji planowane jest na rok 2027, niemal od początku minionego roku każdego miesiąca przynosił informację o postępach. Najwyraźniejszym sygnałem progresu były kolejne podpisywane umowy na dostawy poszczególnych kluczowych komponentów niezbędnych do budowy morskiej farmy wiatrowej, a także ich montażu na morzu. Ta seria rozpoczęła się jeszcze w 2023 roku od kontraktu na turbiny.
Kluczowe rozstrzygnięcia na lądzie i morzu
Na początku 2024 roku partnerzy w inwestycji Baltica 2 powierzyli postawienie fundamentów wraz z ich uprzednim przetransportowaniem na morze firmie Van Oord. Kontrakty na transport i instalację turbin wiatrowych zawarte zostały z firmami Fred. Olsen Windcarrier i Cadeler – ten zakres prac został rozdzielony na dwie części, a do każdej z nich został wybrany inny wykonawca. Transportem i instalacją morskich stacji transformatorowych zajmie się Seaway7. W przypadku tej części projektu jest silny lokalny wątek – polskie podmioty dostarczą żurawie i część okablowania jako niezbędnego wyposażenia morskich stacji.
W części lądowej wiosną 2024 roku rozpoczęły się prace przygotowawcze do budowy lądowej infrastruktury przyłączeniowej. Generalnym wykonawcą, który został wybrany do realizacji tych prac, jest konsorcjum GE Vernova i Polimex-Mostostal. Na terenie przyszłej stacji lądowej w gminie Choczewo na Pomorzu przygotował m.in. teren i fundamenty stacji 250 i 400 kV, a także pas lądu pod przyszłą tzw. ławę kablową. Na przełomie listopada i grudnia trwało już stawianie konstrukcji obu budynków stacji. W trakcie roku rozstrzygnął się także przetarg na wykonawcę sterowanego przewiertu bezwykopowego HDD, który umożliwi później połączenie morskiego odcinka kabli eksportowych z ich odcinkiem lądowym. Prace zrealizuje konsorcjum polskich firm ROMGOS Gwiazdowscy i ZRB Janicki.
Projekt Baltica 2 otrzymał w minionym roku także pozwolenia na budowę dla części morskiej inwestycji. Było to przypieczętowanie pozyskania kompletu pozwoleń administracyjnych wymaganych do rozpoczęcia budowy.
Gdańsk i Ustka – teren budowy
Inwestorzy w projekcie Baltica 2 – PGE i Ørsted – podpisali umowę dzierżawy terenów portowych, które powstaną w wyniku rozbudowy Portu Gdańsk. Zbudowany tam zostanie ponad 20-hektarowy terminal 5 na potrzeby instalacji projektów offshore wind, który został przez inwestorów zarezerwowany na etap instalacji 107 turbin Baltica 2. Wybrany generalny wykonawca rozpoczął już przygotowania do budowy nowej infrastruktury portowej.
Z kolei w przypadku portu serwisowego odpowiednia infrastruktura powstaje w Ustce. Tam przez pół roku trwało usuwanie pozostałości po dawnych zabudowaniach przemysłowych, aby przygotować teren pod nowe obiekty O&M niezbędne do obsługi morskich farm wiatrowych. W Ustce powstanie m.in. budynek administracyjny i magazynowy, wyremontowana zostanie część nabrzeża niezbędnego dla jednostek serwisowych CTV. Jeszcze w lecie PGE Baltica rozpisała przetargi na generalnego wykonawcę i inżyniera kontraktu, z planem ich rozstrzygnięcia na przełomie 2024 i 2025 roku.
Baltica 1 na horyzoncie
W przypadku projektu Baltica 1 o mocy 0,9 GW, który realizuje PGE z planem uruchomienia w przyszłej dekadzie, zakończył się dwuletni okres badań wiatru, zafalowania i prądów morskich z wykorzystaniem technologii LiDAR. Wykonawcy kontynuowali badania środowiskowe dla projektu rozpoczęte jeszcze jesienią 2022 roku. Na potrzeby przyszłej infrastruktury przyłączeniowej odbyły się badania geologiczne w gminie Choczewo – tam, gdzie w kolejnych latach powstanie lądowa stacja transformatorowa dla tego właśnie projektu.
Geoquip Marine realizował wstępną kampanię geotechniczną mającą na celu rozpoznanie struktury dna na obszarze, na którym w powstanie Baltica 1. Równolegle odbywały się badania na lądzie i morzu konieczne do przygotowania dokumentacji potrzebnej do zaplanowania przewiertu ląd-morze przeprowadzane przez Geofizykę Toruń, która przewodziła polskiemu konsorcjum realizującego to zadanie. Z kolei Energoprojekt-Katowice wykona projekt koncepcyjny dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 1 – odpowiednia umowa została podpisana w sierpniu.
Dodatkowo PGE Baltica dokonała wyboru firmy Ramboll jako doradcy technicznego dla wszystkich swoich projektów farm wiatrowych na morzu – zarówno realizowanych obecnie, jak i tych zaplanowanych do rozwoju.
Co w 2025?
W nowym roku projekt Baltica 2 czeka przede wszystkim przygotowanie obszaru przyszłej morskiej farmy wiatrowej pod instalację fundamentów, co wiąże się z usunięciem lub przesunięciem głazów mogących utrudnić budowę konstrukcji wsporczych morskich elektrowni. Na morzu zaplanowano także przygotowanie korytarzy, którymi pobiegną kable wyprowadzające moc w kierunku lądu. Dla Baltica 2 realizowany będzie wspomniany już przewiert ląd-morze w technologii HDD. A pozostając w części lądowej, w 2025 zaplanowana jest dostawa wielkogabarytowych transformatorów na teren lądowej stacji Baltica 2.
W Ustce natomiast PGE Baltica planuje rozpoczęcie prac budowlanych na terenie przyszłej bazy operacyjno-serwisowej. Jej planowane oddanie do użytku przewidziano na ostatni kwartał 2026 roku.
Obserwuj Gazetę Morską w mediach społecznościowych! X (Twitter), Facebook, Instagram, Threads, YouTube i czytaj gazetamorska.pl.
Daniel Nawrocki
redaktor
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Westinghouse z kontraktem od NASA-DOE dotyczącym rozwoju mikroreaktora kosmicznego
Aramco jako lider innowacji i lokalizacji. Gigant w drodze do rewolucji przemysłowej w regionie
"Wieloryb" z Zatoki Meksykańskiej. Shell otwiera nowy rozdział w eksploatacji głębinowej
Powstaje Polski Zielony Fundusz dla inwestycji w transformację energetyczną
Minimalna krajowa w 2025 roku. Wzrost wynagrodzeń w Polsce. Sprawdź, ile teraz zarobisz
Sztuczna inteligencja w pracy? 44 proc. kobiet w biznesie chce korzystać z AI
Arabia Saudyjska podnosi ceny ropy dla Azji po raz pierwszy od trzech miesięcy
Na koniec kadencji Joe Biden wprowadza najostrzejsze sankcje na Rosję
Ustecki projekt PGE Baltica ma inżyniera kontraktu
Polskie porty morskie biją rekordy. Ambitne plany inwestycyjne na przyszłość. Ponad 4 miliardy zł na inwestycje
REKLAMA
REKLAMA