Nowa era bezpieczeństwa: innowacyjne schrony i technologie ochronne na targach BUDMA 2025
Stowarzyszenie Instytut Budownictwa Ochronnego (SIBO) wraz z partnerami: Milbud Sp. z o.o., Aegis Sp. z o.o. oraz Ośrodkiem Projektowym Budownictwa Specjalnego Sp. z o.o., zaprezentuje na Międzynarodowych Targach Budownictwa i Architektury BUDMA 2025 w Poznaniu najnowsze technologie i systemy zabezpieczeń. Oferta skierowana jest do administracji rządowej, samorządowej oraz sektora prywatnego, odpowiadając na współczesne wyzwania związane z ochroną ludności i infrastrukturą krytyczną.
bezpieczeństwo biznes wiadomości10 lutego 2025 | 13:24 | Źródło: PAP / Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. Milbud
Zaawansowane technologie budownictwa ochronnego
W obliczu rosnącego zagrożenia konfliktami zbrojnymi i działaniami terrorystycznymi znaczenie budownictwa ochronnego jest kluczowym elementem strategii obronnych. Doświadczenia ostatnich lat, w tym wojna w Ukrainie, ukazują pilną potrzebę zapewnienia bezpiecznych schronów dla ludności oraz ochrony strategicznych obiektów. SIBO jako organizacja NGO koncentruje się na edukacji, promocji i wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań budownictwa ochronnego.
Innowacyjne rozwiązania dla sektora publicznego i prywatnego
Podczas targów w dniach 11-14 lutego 2025 r. eksperci SIBO oraz firm partnerskich zaprezentują:
- Modułowe systemy schronowe – szybkie w implementacji, zapewniające maksymalny poziom ochrony,
- Systemy zabezpieczeń – specjalistyczne drzwi i bramy ochronne, nowej generacji zawory przeciwwybuchowe,
- Urządzenia filtrowentylacyjne – zapewniające ochronę przed skażeniami chemicznymi i biologicznymi,
- Schrony i miejsca doraźnego schronienia – dostosowane do współczesnych zagrożeń.
Strategiczne partnerstwa i przyszłość budownictwa ochronnego
- Misją SIBO jest promowanie nowoczesnych, zgodnych ze współczesną wiedzą techniczną rozwiązań z zakresu budownictwa ochronnego, a targi BUDMA to doskonała okazja do zaprezentowania współczesnych rozwiązań projektowych oraz nawiązania kluczowych partnerstw z biznesem, w tym deweloperami, instytucjami publicznymi i sektorem prywatnym – informuje mgr inż. Franciszek Wołoch, wiceprezes zarządu SIBO.
- Wyzwania jakie stawia przed nami spektrum współczesnych zagrożeń dla bezpieczeństwa, jest okazją do rozwoju zdolności w obszarze ochrony ludności i obrony cywilnej. Wspólnym celem MILBUD i SIBO jest pokazanie, że modernizacja istniejących Obiektów Zbiorowej Ochrony Ludności (miejsc doraźnego schronienia, ukryć i schronów) to świetna inwestycja w bezpieczeństwo z gwarancją wysokiego zwrotu. Gmina z nowoczesną infrastrukturą ochronną jest atrakcyjnym partnerem dla nowych inwestorów i przedsiębiorców – podsumowuje Marcin Rudnicki, prezes zarządu MILBUD Sp. z o.o.
Nowe standardy budownictwa ochronnego
SIBO aktywnie wspiera tworzenie standardów technicznych dla budownictwa ochronnego. Podczas IV. Konferencji Naukowo-Technicznej „Bezpieczeństwo Pożarowe Obiektów Budowlanych” zostaną zaprezentowane założenia dotyczące Miejsc Doraźnego Schronienia (MDS), których obowiązek realizacji wejdzie w życie 1 stycznia 2026 r.
- Warto podkreślić, że problem związany z zasadami projektowania Miejsc Doraźnego Schronienia jest palący i wymaga podjęcia pilnych kroków legislacyjnych. Obowiązek realizacji MDS-ów będzie obowiązywał praktycznie większość nowo wznoszonych obiektów kubaturowych. Chcąc aktywnie uczestniczyć w procesie legislacyjnym przygotowaliśmy jako Stowarzyszenie szereg propozycji, tak aby MDS-y stanowiły realną ochronę dla ludności cywilnej przy jednoczesnym ograniczeniu dodatkowych kosztów i wykorzystaniu technologii i rozwiązań dostępnych w budownictwie powszechnym – dodaje Franciszek Wołoch.
Udział SIBO oraz partnerów w targach BUDMA 2025 to nie tylko prezentacja innowacyjnych rozwiązań, ale także okazja do nawiązania strategicznych partnerstw i wymiany doświadczeń pomiędzy sektorem publicznym a prywatnym. Eksperci Stowarzyszenia będą dostępni na stoisku, aby omówić szczegóły oferty i dostosować rozwiązania do indywidualnych potrzeb inwestorów.
Śledźcie nas na portalu X, aby być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami | gazetamorska.pl!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
galeria

komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
SAREX 25, czyli zgrane działania służb ratowniczych na lądzie, w powietrzu i na morzu
Bałtyk w stanie gotowości. Polska reaguje na zagrożenie ze strony „floty cieni”
Sprawna akcja ratunkowa w Porcie Gdańsk. Załoga „Pioruna” po raz kolejny w akcji
Ratownicy morscy z błogosławieństwem św. Jana Nepomucena. 21 maja - dzień ludzi od misji niemożliwych
Podejrzane manewry „floty cieni” na Bałtyku. Interwencja polskich służb i działania zabezpieczające ORP „Heweliusz”
USCGC STRATTON w drodze na Indo-Pacyfik. Wzmocnienie obecności USA w regionie
Tragedia żaglowca Cuauhtémoc. Ikona meksykańskiej marynarki uderzyła w Brooklyn Bridge
Kompleksowe ćwiczenia Audros gynejas 2025. Obrona strategicznych akwenów Litwy i współpraca z Portugalią
Polski śmigłowiec SH-2G Super Seasprite nad Atlantykiem. Marynarze z Gdyni na ćwiczeniu Dynamic Mongoose25
Akcja ratunkowa w Porcie Gdańsk. „Piorun” ratuje jelenia z kanału portowego
REKLAMA