NATO przyjmuje nowy plan zwiększający zdolności do szybkiego reagowania

W Kwaterze Głównej NATO w Brukseli odbyło się kluczowe posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej w formacie ministrów obrony, w którym uczestniczył wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Głównym tematem obrad były kwestie odstraszania, obrony oraz rozwoju zdolności obronnych Sojuszu w odpowiedzi na zmieniające się wyzwania w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego. Przyjęto plan zwiększający zdolności NATO do szybkiego reagowania, co istotnie wpłynie na ochronę wschodniej flanki, w tym Polski.

bezpieczeństwo nato polityka wiadomości

13 lutego 2025   |   16:34   |   Źródło: Gazeta Morska   |   Opracował: Kamil Kusier   |   Drukuj

fot. st. kpr. Wojciech Król / MON

fot. st. kpr. Wojciech Król / MON

- To oznacza zwiększenie możliwości ochrony, szczególnie wschodniej flanki NATO, a zwłaszcza Polski, przez wszystkie siły sojusznicze – podkreślił minister Władysław Kosiniak-Kamysz, zwracając uwagę na jedność i spójność działań Sojuszu.

NATO wzmacnia bezpieczeństwo na Bałtyku

Podczas obrad istotnym tematem była także nowa misja NATO – Straż Bałtycka, stanowiąca efekt polskich działań dyplomatycznych. Premier Donald Tusk zgłosił inicjatywę w Sztokholmie i Helsinkach, podkreślając potrzebę ochrony regionu Morza Bałtyckiego, co znalazło odzwierciedlenie w decyzjach Sojuszu.

Nowa misja obejmuje działania nie tylko państw nadbałtyckich, lecz także Francji, Belgii oraz innych sojuszników, którzy zaangażują się w ochronę infrastruktury krytycznej regionu. Decyzja ta jest istotnym krokiem w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa morskiego i przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym w rejonie Bałtyku.

Europejska strategia bezpieczeństwa i inwestycje w przemysł obronny

W obliczu rosnących wyzwań geopolitycznych państwa członkowskie NATO zwiększają swoje wydatki na obronność. Polska, osiągając poziom 4,7% PKB w 2025 roku, staje się liderem w mobilizowaniu pozostałych krajów do zwiększania nakładów na siły zbrojne.

- Europa musi odrobić tę lekcję – nie po to, aby zastąpić wojska amerykańskie, ale aby je utrzymać. Właśnie dlatego zwiększane są wydatki – wskazał Władysław Kosiniak-Kamysz, podkreślając potrzebę dalszego wzmacniania europejskiego potencjału obronnego.

Kluczowym aspektem tych działań jest również rozwój europejskiego przemysłu zbrojeniowego. Polska, pełniąca prezydencję w Radzie UE, angażuje się w inicjatywy na rzecz zwiększenia inwestycji w sektor obronny. Planowane wydatki na poziomie 500 miliardów euro mają przyczynić się do dynamicznego rozwoju zdolności produkcyjnych i technologicznych w Europie.

Współpraca NATO - Ukraina

Tego samego dnia odbyło się także spotkanie Rady NATO-Ukraina z udziałem ministra obrony Ukrainy Rustema Umerowa oraz Wysokiej Przedstawiciel UE ds. Zagranicznych i Bezpieczeństwa Kai Kallas. Dyskusje dotyczyły dalszego wsparcia dla Ukrainy oraz strategii NATO w kontekście stabilizacji regionu i przyszłej architektury bezpieczeństwa w Europie.

Decyzje podjęte podczas spotkania w Brukseli wyznaczają nowe kierunki rozwoju i współpracy w ramach NATO, wzmacniając jedność sojuszniczą oraz gotowość do reagowania na współczesne zagrożenia.

 

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Gazetę Morską". Codziennie aktualne informacje prosto z morza. Obserwuj gazetamorska.pl!

Kamil Kusier
redaktor naczelny

galeria


komentarze


wpisz treść
SKOMENTUJ
nick

Dodaj pierwszy komentarz