Morze nowym priorytetem Europy? Donald Tusk: Bezpieczeństwo stało się wartością pożądaną przez wszystkich
Bezpieczeństwo Europy w niestabilnych czasach – to kluczowy temat spotkania premiera Donalda Tuska i członków Rady Ministrów z Kolegium Komisarzy UE, które odbyło się w Gdańsku. W murach Europejskiego Centrum Solidarności dyskutowano o obronności, gospodarce, praworządności i dobrobycie obywateli. Wnioski z tych rozmów mają wzmocnić Unię podczas polskiej prezydencji w Radzie UE, czyniąc ją bardziej konkurencyjną, bezpieczną i odporną na globalne wyzwania.
bezpieczeństwo polityka publicystyka trójmiasto wiadomości09 lutego 2025 | 16:53 | Źródło: PAP / Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. KPRM
Bezpieczeństwo Europy zaczyna się na jej granicach
Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej przypada na czas niepewności geopolitycznej i rosnących zagrożeń. W świecie, gdzie wojna hybrydowa stała się codziennością, a agresja Rosji na Ukrainę redefiniuje ład międzynarodowy, konieczne jest wyznaczenie priorytetów. Jednym z nich z całą pewnością jest bezpieczeństwo, ale co ważne nie tylko na wschodniej granicy Unii Europejskiej, ale również na wewnętrznych jej granicach, o czym decydenci zdają się zapominać, gdy przychodzi im rozliczać lata zaniedbać i całkowitego braku kontroli nad napływem imigrantów do Europy, zwłaszcza do Niemiec i Francji.
Bezpieczeństwo wschodniej granicy: wspólny problem Europy
Premier Donald Tusk podczas spotkania z Kolegium Komisarzy UE w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku przypomniał, że „ludzie w Europie, ludzie w Polsce chcą wiedzieć, że Unia Europejska jest od tego, żeby oni czuli się bezpieczni [...] Bezpieczeństwo stało się wartością pożądaną przez wszystkich – niezależnie od miejsca zamieszkania w Europie”.
To, co dzieje się na polsko-białoruskiej granicy, to nie tylko problem Polski, ale całej Unii. To tam UE ma swoje wschodnie rubieże, a jednak – jak wielokrotnie podkreślali polscy rządzący – zbyt często mówi się o konieczności wzmocnienia ochrony przed migrantami przerzucanymi przez reżimy Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenki, zapominając o bezpieczeństwie samych Polaków.
W debacie o granicy wschodniej zapomina się bowiem o drugim kierunku – zachodnim. Polska, mimo uszczelniania własnych granic, zmaga się z napływem migrantów z Niemiec, co budzi uzasadnione obawy o skuteczność unijnej polityki migracyjnej.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreśliła, że „to my, Europejczycy, podejmujemy decyzje, kto dociera do Europy i na jakich warunkach. Aleksander Łukaszenko i Władimir Putin nie decydują o tym przy pomocy przemytników”. To ważne słowa, ale w obliczu realnych wyzwań Polska oczekuje konkretnych działań. Ważne, ale i nieco naiwne, biorąc pod uwagę, że to właśnie Niemcy w dużej mierze odpowiadają za sytuację, a raczej problem związany z imigrantami.
Morze – klucz do bezpieczeństwa Europy
Bezpieczeństwo Europy to jednak nie tylko granice lądowe. Coraz większą rolę odgrywa Bałtyk, a jego strategiczne znaczenie widać szczególnie po serii incydentów związanych z uszkodzeniem infrastruktury podmorskiej. Polska od dawna alarmowała, że Bałtyk wymaga silniejszej ochrony, dlatego to z polskiej inicjatywy NATO powołało misję Baltic Sentry – system monitoringu i ochrony podmorskiej infrastruktury krytycznej.
Działania Sojuszu to krok we właściwym kierunku, ale Unia Europejska musi dołożyć swoją cegiełkę. Bezpieczny Bałtyk to nie tylko kwestia militarna – to także ochrona kluczowych gazociągów, kabli telekomunikacyjnych i szlaków handlowych. W tym kontekście Polska powinna naciskać na unijną strategię ochrony morskiej infrastruktury krytycznej.
Mniej biurokracji, więcej konkurencyjności
Poza kwestiami bezpieczeństwa Europa musi zadbać o swoją pozycję gospodarczą. Polska wskazuje na konieczność eliminacji zbędnych regulacji i uproszczenia procedur dla przedsiębiorców. - Precz z rutyną, niepotrzebnymi, przesadnymi regulacjami, z tym wszystkim, co ogranicza naszą energię, naszą przedsiębiorczość – podkreślał Donald Tusk. Życie pokaże, czy za słowami premiera, tym razem pójdą czyny, czy na słowach się skończy.
Kluczowa będzie także polityka energetyczna – bez taniej energii Europa nigdy nie dogoni gospodarek wiodących. Dlatego Polska stawia sprawę jasno.
- W Europie nie może zapaść żadna decyzja, która spowoduje wzrost cen energii. Wszyscy musimy być skoncentrowani na tym, aby podejmować decyzje, których bezpośrednim efektem będzie obniżenie cen energii. Energia jądrowa i OZE to przyszłość, ale kluczowe będzie zapewnienie ich stabilnego finansowania - dodał Donald Tusk, zapominając chyba, że rachunki Polaków z miesiąca na miesiąc rosną w zastraszającym tempie, a jego rządu jest już u władzy 14 miesięcy.
Polska twardo w sprawie migracji, przynajmniej w słowach
Polski rząd nie zamierza rezygnować ze swojego stanowiska wobec paktu migracyjnego. Warszawa jasno podkreśla, że nie przyjmie dodatkowych kwot migrantów.
- Polska nie będzie implementowała paktu migracyjnego w sposób, który by spowodował jakiekolwiek dodatkowe kwoty imigrantów w Polsce. Wzięliśmy na swoje barki i tak więcej, niż ktokolwiek mógł przypuszczać jeszcze kilka lat temu - dodał polski premier, co oznacza nic innego, jak to, że Polska musi przyjąć imigrantów z Niemiec.
Warto pamiętać, że Polska otworzyła drzwi dla milionów uchodźców z Ukrainy, to jednak biorąc pod uwagę na sygnały płynące z Brukseli, nie robi absolutnie dzisiaj już żadnego wrażenia na decydentach z Unii Europejskiej.
Europa solidarności – ale realnej, nie deklaratywnej
Ursula von der Leyen, przemawiając w Gdańsku, nawiązała do dziedzictwa Solidarności, podkreślając: „Stoczniowcy poprowadzili nas pokojowo do demokracji. Stawili czoła Moskwie, tak by ich dzieci mogły żyć w wolnym kraju. To jest kamień węgielny Unii Europejskiej”. W tym samym czasie, tuż obok Europejskiego Centrum Solidarności, odbywał się protest polskich rolników sprzeciwiających się Zielonemu Ładowi i polityce obecnej przewodniczącej Komisji Europejskiej.
Mimo że wypowiadała się o dziedzictwie Solidarności, von der Leyen nie znalazła czasu na rozmowę z protestującymi, którzy ją i przybyłych komisarzy nazywali "szkodnikami z Europy".
Polska prezydencja w Radzie UE potrwa do końca czerwca, ale już dziś wiadomo, że jej kluczowym przesłaniem pozostanie jedno: Europa musi dbać o swoje bezpieczeństwo, suwerenność i konkurencyjność – bez tego nie przetrwa w zmieniającym się świecie. Jednocześnie Polacy jasno wyrażają swój sprzeciw wobec polityki migracyjnej UE oraz decyzji polskiego rządu w tej sprawie.
W referendum z 2023 roku obywatele mieli możliwość wypowiedzenia się na temat obowiązkowego mechanizmu relokacji migrantów. Jedno z pytań brzmiało: „Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?” Aż 96,79 proc. głosujących opowiedziało się przeciw, a jedynie 3,21 proc. było za. Jednak frekwencja wyniosła nieco ponad 40 proc., przez co wynik nie był wiążący. Warto przypomnieć, że to politycy skupieni wokół Donalda Tuska, wówczas w opozycji, namawiali do bojkotu referendum, uniemożliwiając tym samym osiągnięcie progu ważności.
Obserwuj Gazetę Morską w mediach społecznościowych! X (Twitter), Facebook, Instagram, Threads, YouTube i czytaj gazetamorska.pl.
Kamil Kusier
redaktor naczelny
galeria
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
SAREX 25, czyli zgrane działania służb ratowniczych na lądzie, w powietrzu i na morzu
Bałtyk w stanie gotowości. Polska reaguje na zagrożenie ze strony „floty cieni”
Sprawna akcja ratunkowa w Porcie Gdańsk. Załoga „Pioruna” po raz kolejny w akcji
Ratownicy morscy z błogosławieństwem św. Jana Nepomucena. 21 maja - dzień ludzi od misji niemożliwych
Podejrzane manewry „floty cieni” na Bałtyku. Interwencja polskich służb i działania zabezpieczające ORP „Heweliusz”
USCGC STRATTON w drodze na Indo-Pacyfik. Wzmocnienie obecności USA w regionie
Tragedia żaglowca Cuauhtémoc. Ikona meksykańskiej marynarki uderzyła w Brooklyn Bridge
Kompleksowe ćwiczenia Audros gynejas 2025. Obrona strategicznych akwenów Litwy i współpraca z Portugalią
Polski śmigłowiec SH-2G Super Seasprite nad Atlantykiem. Marynarze z Gdyni na ćwiczeniu Dynamic Mongoose25
Akcja ratunkowa w Porcie Gdańsk. „Piorun” ratuje jelenia z kanału portowego
REKLAMA