Kanada przekazuje dowództwo Stałego Zespołu Sił Morskich NATO 2 (SNMG2) Turcji
3 grudnia 2024 roku w porcie Aksaz w Turcji odbędzie się uroczysta ceremonia przekazania dowództwa nad Stałym Zespołem Sił Morskich NATO 2 (SNMG2). Kanada, która dowodziła zespołem przez ostatnie sześć miesięcy, przekaże tę odpowiedzialność Turcji. Komandor Matthew Coates z Królewskiej Kanadyjskiej Marynarki Wojennej ustąpi miejsca kontradmirałowi Hasanowi Çankayi z Marynarki Wojennej Turcji.
bezpieczeństwo marynarka wojenna na świecie nato wiadomości29 listopada 2024 | 21:08 | Źródło: NATO / Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. Türk Deniz Kuvvetleri
Symbol międzynarodowej współpracy NATO
Stałe Zespoły Morskie NATO, w tym SNMG2, stanowią kluczowy element kolektywnej obrony Sojuszu, zapewniając obecność wojskową na morzu oraz zdolność szybkiego reagowania na kryzysy. Pod kanadyjskim dowództwem SNMG2 uczestniczył w szeregu ćwiczeń morskich oraz operacjach, które umacniały interoperacyjność i współpracę między sojusznikami NATO.
- Dowodzenie SNMG2 było dla mnie wielkim zaszczytem i świadectwem zaangażowania Kanady w bezpieczeństwo międzynarodowe. Dziękuję mojej załodze za profesjonalizm i oddanie w realizacji misji NATO – powiedział komandor Matthew Coates..
Nowy rozdział pod dowództwem Turcji
Turcja, jako jeden z krajów o strategicznym znaczeniu dla NATO, obejmuje teraz dowodzenie SNMG2, kontynuując działania na rzecz bezpieczeństwa morskiego w regionie Morza Śródziemnego, Czarnego i poza nim. Wspomniany region jest kluczowy z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego, migracji oraz przeciwdziałania różnym zagrożeniom asymetrycznym.
Kontradmirał Hasan Çankayi podkreślił znaczenie współpracy sojuszniczej i zobowiązał się do dalszego wzmacniania obecności NATO na morzach.
- Przejmujemy tę odpowiedzialność z dumą i świadomością wyzwań, jakie stoją przed nami. Turcja pozostaje zaangażowana w utrzymanie pokoju i stabilności w regionie oraz na świecie - przyznał nowy dowódca SNMG2.
Stałe Zespoły Morskie NATO – filar kolektywnej obrony
Stałe Zespoły Sił Morskich NATO, w tym SNMG2, są siłami morskimi wysokiej gotowości, które rotacyjnie dowodzone są przez państwa członkowskie. Ich misje obejmują patrolowanie strategicznych akwenów, ćwiczenia wojskowe oraz udział w operacjach mających na celu przeciwdziałanie zagrożeniom, takim jak piractwo, terroryzm czy przemyt.
Dowodzenie tymi zespołami jest wyrazem zaangażowania poszczególnych państw w realizację wspólnych celów NATO.
Przekazanie dowództwa pomiędzy Kanadą a Turcją odzwierciedla istotę współpracy międzynarodowej w Sojuszu, gdzie każdy kraj członkowski wnosi wkład w bezpieczeństwo wspólnoty transatlantyckiej.
Ceremonia w Aksaz stanowiła także okazję do podkreślenia solidarności NATO w obliczu dynamicznych wyzwań współczesnego środowiska bezpieczeństwa.
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
SAREX 25, czyli zgrane działania służb ratowniczych na lądzie, w powietrzu i na morzu
Bałtyk w stanie gotowości. Polska reaguje na zagrożenie ze strony „floty cieni”
Sprawna akcja ratunkowa w Porcie Gdańsk. Załoga „Pioruna” po raz kolejny w akcji
Ratownicy morscy z błogosławieństwem św. Jana Nepomucena. 21 maja - dzień ludzi od misji niemożliwych
Podejrzane manewry „floty cieni” na Bałtyku. Interwencja polskich służb i działania zabezpieczające ORP „Heweliusz”
USCGC STRATTON w drodze na Indo-Pacyfik. Wzmocnienie obecności USA w regionie
Tragedia żaglowca Cuauhtémoc. Ikona meksykańskiej marynarki uderzyła w Brooklyn Bridge
Kompleksowe ćwiczenia Audros gynejas 2025. Obrona strategicznych akwenów Litwy i współpraca z Portugalią
Polski śmigłowiec SH-2G Super Seasprite nad Atlantykiem. Marynarze z Gdyni na ćwiczeniu Dynamic Mongoose25
Akcja ratunkowa w Porcie Gdańsk. „Piorun” ratuje jelenia z kanału portowego
REKLAMA