Kadra Narodowa żeglarzy z niepełnosprawnościami. Doświadczenie i nowe talenty na fali sukcesów
Polskie żeglarstwo osób z niepełnosprawnościami to dyscyplina, która od lat odnosi znaczące sukcesy na arenie międzynarodowej. Na mistrzostwach świata i Europy nasi zawodnicy regularnie zdobywają medale, udowadniając, że determinacja i pasja potrafią pokonywać wszelkie bariery. W 2025 roku do Kadry Narodowej powołano dziesięciu żeglarzy, których przygotowuje doświadczony trener, dr Grzegorz Prokopowicz.
żeglarstwo sportowe wiadomości15 lutego 2025 | 10:27 | Źródło: Polski Związek Żeglarski / Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. Bartosz Modelski / PZŻ
Doświadczeni mistrzowie i nowe nadzieje
Kadrę tworzą zarówno utytułowani żeglarze, jak Piotr Cichocki, Olga Górnaś-Grudzień czy Andrzej Bury, jak i nowi, ambitni zawodnicy, w tym Michał Dżugan oraz Tomasz Szychowiak. Trener Grzegorz Prokopowicz podkreśla, że poziom sportowy zespołu stale rośnie, a świeża krew w drużynie wnosi nową energię i motywację do dalszego rozwoju.
Żeglarstwo paraolimpijskie – walka o powrót do programu igrzysk
Po wycofaniu żeglarstwa z programu igrzysk paraolimpijskich w 2016 roku, Polski Związek Żeglarski i środowisko żeglarzy z niepełnosprawnościami aktywnie działają na rzecz przywrócenia tej dyscypliny. Organizowane są liczne kampanie promujące żeglarstwo adaptacyjne, a zawodnicy pokazują swoją klasę na prestiżowych zawodach.
Sezon pełen wyzwań i międzynarodowej rywalizacji
Sezon 2025 zapowiada się niezwykle intensywnie. Już w marcu polscy żeglarze wezmą udział w mistrzostwach świata w Sydney. W klasie Hansa 303 kraj będą reprezentować Piotr Cichocki i Olga Górnaś-Grudzień, a Andrzej Bury stanie do obrony tytułu mistrza świata w klasie 2.3. Kolejnym ważnym wydarzeniem będzie Grand Prix w ramach Gdynia Sailing Days, gdzie odbędzie się kolejna edycja inicjatywy "Żagle bez barier", promującej żeglarstwo wśród osób z niepełnosprawnościami.
Logistyka i wyzwania organizacyjne
Podróże i udział w międzynarodowych regatach wiążą się ze specyficznymi wyzwaniami logistycznymi.
– Planując wyjazdy, musimy brać pod uwagę potrzeby zawodników poruszających się na wózkach, dostępność infrastruktury, bariery architektoniczne. To wyzwania, z którymi nauczyliśmy się radzić – podkreśla trener Grzegorz Prokopowicz.
Przyszłość polskiego żeglarstwa osób z niepełnosprawnościami
Kolejne lata to dalsze ambitne plany. W 2026 roku w Gdyni odbędą się Mistrzostwa Europy, a rok później Mistrzostwa Świata żeglarzy z niepełnosprawnościami. Dzięki konsekwentnej pracy trenerów, zawodników i całego środowiska, Polska ma realne szanse na kolejne międzynarodowe sukcesy.
Polscy żeglarze z niepełnosprawnościami po raz kolejny udowadniają, że sport nie zna granic, a siła ducha i determinacja są kluczowe na drodze do triumfu.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Gazetę Morską". Codziennie aktualne informacje prosto z morza. Obserwuj gazetamorska.pl!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Polacy w światowej czołówce po Pucharze Świata w Hyères
Puchar Świata w Hyères. Polscy żeglarze walczą do końca
Finały Pucharu Świata w Hyères. Polacy wciąż w grze o medale
Polacy w czołówce Pucharu Świata we Francji. Trzeci dzień regat pod znakiem wiatru i dobrych wyników
Tomasz Holc nowym prezesem Polskiego Związku Żeglarskiego
Uniwerystet Morski rozpoczyna sezon regatowy 2025. Kurs na kolejne sukcesy
Zwycięstwo polskich studentów na hiszpańskich wodach. Sukces załogi KS Iskra AMW w Escuela Naval Militar
Polacy z mocnym startem w Trofeo Princesa Sofia 2025. Regaty na Majorce dobrym testem przed sezonem
Polacy w walce o medale na Pucharze Świata Trofeo Princesa Sofía na Majorce
Puchar Świata na Majorce otwiera kolejny cykl olimpijski do Los Angeles 2028
REKLAMA