Tomasz Holc nowym prezesem Polskiego Związku Żeglarskiego
W sobotę, 12 kwietnia 2025 roku, w Centrum Olimpijskim Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie odbył się 57. Sprawozdawczo-Wyborczy Sejmik Polskiego Związku Żeglarskiego. Nowym prezesem PZŻ został wybrany Tomasz Holc – dwukrotny olimpijczyk, wiceprezes PZŻ w latach 1995–2004, wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej w latach 2008–2012. Został odznaczony Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz otrzymał Nagrodę Fair Play za całokształt kariery w 1990.
żeglarstwo sportowe wiadomości żeglarstwo żeglarstwo rekreacyjne13 kwietnia 2025 | 10:24 | Źródło: Polski Związek Żeglarski / Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
Tomasz Holc z prawej prezesem Polskiego Związku Żeglarskiego | fot. Krzysztof Andrzejewski
– Czuję się zobowiązany do ciężkiej pracy. Taki silny mandat zaufania mocno mnie motywuje. Tomasz Chamera zostawia Związek w doskonałej kondycji – mówił tuż po wyborze nowy prezes. – Moim pierwszym zadaniem będzie poznanie zespołu biura i zrozumienie wyzwań, a także nawiązanie bliskich relacji z zawodnikami i trenerami naszej kadry – zapowiedział Tomasz Holc.
Sejmik otworzyła p.o. prezes PZŻ Katarzyna Domańska, witając zgromadzonych gości. W trakcie wydarzenia delegaci podjęli wiele ważnych decyzji, m.in. nadanie tytułu Członka Honorowego PZŻ nowym osobom: Markowi Berkowskiemu, Stefanowi Heinrichowi, Karolowi Jabłońskiemu, Januszowi Szlachetce, Januszowi Markowi Taberowi i Andrzejowi Weberowi. Wręczono również medale 100-lecia PZŻ, Medale za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Polskiego, Honorowe Odznaki Zasłużony dla Żeglarstwa Polskiego oraz nagrody „Błękitny Spinaker”, a symboliczną minutą ciszy wspomniano żeglarzy, którzy odeszli na wieczną wachtę od czasu ostatniego sejmiku.
Tomasz Chamera, który kierował PZŻ ostatnie osiem lat, podsumował kadencję, podkreślając dynamiczny rozwój PZŻ.
– Zbudowaliśmy silną pozycję PZŻ zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Staliśmy się organizacją, która nie tylko administruje, ale inspiruje i tworzy warunki do realizacji ambitnych projektów – mówił Tomasz Chamera.
Szczególne podziękowania skierował do Katarzyny Domańskiej, która na półtora miesiąca podjęła się pełnienia obowiązków prezesa. Ona sama również wyraziła uznanie dla pracy zespołu biura, składając podziękowania dyrektor Ewelinie Albrecht-Ziaji.
Delegaci jednogłośnie udzielili absolutorium Zarządowi PZŻ. Na kolejną kadencję zdecydowano także o liczbie trzech wiceprezesów oraz powołaniu 15-osobowego Zarządu.
Wiceprezesi PZŻ:
Katarzyna Domańska – ds. szkolenia
Tomasz Figlerowicz – ds. sportu
Jarosław Bazylko – ds. turystyki
Pozostałe funkcje:
Sekretarz Generalny – Marek Stawiszyński
Skarbnik – Maksymilian Paśko
Nowi członkowie zarządu to: Wojciech Frączak, Olga Górnaś-Grudzień, Andrzej Czapski, Anna Rakowska, Barbara Radkiewicz, Jacek Klimecki, Hanna Kajeta, Paweł Czuba, Sebastian Wójcikowski.
Co istotne – w nowym Zarządzie znalazło się aż pięć kobiet, co stanowi ważny krok w kierunku większej reprezentacji i różnorodności w strukturach Związku.
- Bardzo mi miło, że zostałam tak liczną grupa głosów wybrana, ale nie planowałam być w zarządzie, bardziej zostałam namówiona, żeby aktywny sportowiec promował żeglarstwo osób niepełnosprawnych, żebyśmy wspólnie z obecnym zarządem walczyli o przywrócenie żeglarstwa dla osób z niepełnosprawnościami do programu igrzysk paraolimpijskich i z tych powodów się zgodziłam – mówi Olga Górnaś Grudzień, która zaledwie dwa tygodnie temu została mistrzynią świata żeglarzy z niepełnosprawnościami.
Delegaci przyjęli również sprawozdanie z działalności i sprawozdanie finansowe PZŻ za rok 2024 oraz wprowadzili zmiany w Statucie. Wybrano skład pozostałych władz związku: Komisji Rewizyjnej i Sądu Związkowego oraz Komisję Statutową.
Kim jest Tomasz Holc? Od Igrzysk Olimpijskich przez Sejm RP po Polski Związek Żeglarski
Tomasz Holc (ur. 6 czerwca 1947 w Warszawie) – polski polityk, menedżer, żeglarz regatowy i działacz żeglarski, olimpijczyk, poseł na Sejm I kadencji.
Jako zawodnik odnosił znaczące sukcesy w żeglarstwie. W 1963 roku, wspólnie ze Stanisławem Stefańskim, zdobył wicemistrzostwo świata w klasie Cadet. Sześć lat później powtórzył ten sukces w klasie Tempest z Romanem Rutkowskim, a w 1972 roku zajął z tym samym partnerem drugie miejsce na mistrzostwach Europy. Był siedmiokrotnym mistrzem Polski, m.in. w klasie Hornet w 1964 i 1965 roku.
Dwukrotnie reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich: w Monachium w 1972 roku (klasa Tempest – 12. miejsce) oraz w Moskwie w 1980 roku (klasa Star – również 12. miejsce).
W 1973 ukończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej. W latach 1991–1993 sprawował mandat posła na Sejm I kadencji, wybranego z listy Polskiej Partii Przyjaciół Piwa w okręgu gdańskim. W trakcie kadencji przystąpił do Klubu Polskiego Programu Liberalnego.
Pełnił funkcje kierownicze w spółkach, m.in. jako prezes zarządu Elektrim-Megadex oraz członek zarządu i dyrektor administracyjny Polskiej Telefonii Cyfrowej.
Zaangażowany w działalność organizacyjną i międzynarodową w żeglarstwie – był wiceprezesem Polskiego Związku Żeglarskiego w latach 1995–2004 oraz wiceprezesem Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej od 2008 roku. W 2007 zajął 5. miejsce w Mistrzostwach Europy w klasie Star, startując z Mateuszem Kusznierewiczem.
W 2001 roku odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.
zobacz też
Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
galeria





komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Polacy w światowej czołówce po Pucharze Świata w Hyères
Puchar Świata w Hyères. Polscy żeglarze walczą do końca
Finały Pucharu Świata w Hyères. Polacy wciąż w grze o medale
Polacy w czołówce Pucharu Świata we Francji. Trzeci dzień regat pod znakiem wiatru i dobrych wyników
Uniwerystet Morski rozpoczyna sezon regatowy 2025. Kurs na kolejne sukcesy
Zwycięstwo polskich studentów na hiszpańskich wodach. Sukces załogi KS Iskra AMW w Escuela Naval Militar
Polacy z mocnym startem w Trofeo Princesa Sofia 2025. Regaty na Majorce dobrym testem przed sezonem
Polacy w walce o medale na Pucharze Świata Trofeo Princesa Sofía na Majorce
Puchar Świata na Majorce otwiera kolejny cykl olimpijski do Los Angeles 2028
Mateusz Kusznierewicz i Bruno Prada po raz szósty z rzędu triumfują w Bacardi Cup!
REKLAMA