Jak rozruszać polski przemysł offshore? Koncepcja polityki przemysłowej na Konferencji Offshore Wind Poland
Polski przemysł ma ogromny potencjał do tego, aby być istotnym graczem w globalnym łańcuchu dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej. Aby temu sprostać Fundacja Wind Industry Hub opracowała założenia do „Polskiej strategii rozwoju przemysłu morskich farm wiatrowych” - jedyną w Polsce tak kompleksową mapę drogową dla krajowej polityki przemysłowej w sektorze offshore wind. Branżowe konsultacje opracowania odbędą się podczas konferencji PSEW Offshore Wind Poland 2024.
offshore wiadomości31 października 2024 | 07:14 | Źródło: PSEW | Gazeta Morska | Drukuj
Polityka przemysłowa offshore / Fot. PSEW | Gazeta Morska
Fundacja Wind Industry HUB powołana przez PSEW, wraz z ekspertami opracowała „Polską strategię rozwoju przemysłu morskich farm wiatrowych”, której celem jest zwiększenie udziału krajowych wykonawców w projektach morskich farm wiatrowych (MFW) realizowanych w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Głównym założeniem dokumentu jest jednak przekucie przemysłu wiatrowego w koło zamachowe polskiej gospodarki.
Autorzy strategii zmapowali ekosystem krajowego rynku wykonawców zaproponowali konkretne programy wdrożeniowe, których realizacja zagwarantować ma udział polskiego przemysłu w globalnym łańcuchu dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej.
- To się musi w Polsce udać. Przemysł jest rdzeniem naszej gospodarki od dekad, przynosi jedną piątą PKB i notuje jeden z najstabilniejszych i najdynamiczniejszych wzrostów w UE. Wartość zagranicznych inwestycji w Polsce wzrosła ponad trzykrotnie w ostatnich 20 latach, a w tym czasie wzrost skumulowanego PKB w Polsce wyniósł 100%, przy średniej unijnej na poziomie 27%. Widząc rodzące się wraz z nowymi technologiami możliwości przestańmy wreszcie rozmawiać o krajowym potencjale łańcucha dostaw w morskiej energetyce wiatrowej i zacznijmy go wdrażać – mówi Dominika Taranko, Dyrektor Zarządzająca i Wiceprezes Wind Industry Hub.
Energetyka wiatrowa na Morzu Bałtyckim
Energetyka wiatrowa to technologia kluczowa dla skutecznej i odpowiednio szybkiej transformacji naszego systemu energetycznego, a także zapewnienia konkurencyjności i odporności polskiej gospodarki. Zielona transformacja nie uda się bez silnej bazy przemysłowej i lokalnego łańcucha dostaw. Kluczowe jest, żeby beneficjentami tego procesu były nasze krajowe przedsiębiorstwa, które mają ogromny potencjał do tego, aby być istotnym graczem w globalnym łańcuchu dostaw dla energetyki wiatrowej.
- Nowa gałąź gospodarki to olbrzymia szansa dla polskich firm zaangażowanych w łańcuch produkcji i dostaw dla onshore i offshore wind. Krajowi przedsiębiorcy posiadają̨ potencjał, by w niedługim czasie oferować́ główne elementy konstrukcyjne, tj. wieże wiatrowe, elementy turbin, morskie stacje transformatorowe. Potrzeba jednak pilnego wsparcia i zdecydowanych działań́ inwestycyjnych. Konieczna jest świadoma strategia przemysłowa państwa, która nada priorytety w rozwoju fabryk, projektów, edukacji branżowej, czy pozyskiwaniu finansowania – przekonuje Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
Polski program inwestycyjny w morskie farmy wiatrowe, szacowany na kilkaset miliardów złotych, jest nie tylko największą inwestycją w powojennej Polsce, ale także kluczowym elementem transformacji energetycznej kraju.
Zgodnie z założeniami oddanego w październiku br. do konsultacji społecznych projektu Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu w 2040 r. aż 136,9 TWh spośród 195,3 TWh produkowanej ogółem energii w elektroenergetyce stanowić ma wiatr – oznacza to 70%.
Budowa morskich farm wiatrowych
Istnieniu ogromnego rynku na komponenty, infrastrukturę i usługi nie da się więc zaprzeczyć. Zgodnie z analizami twórców strategii przemysłowej do 2030 roku w Europie będzie brakowało wszystkich kluczowych komponentów, usług oraz kadr dla sektora, a w przypadku niektórych segmentów łańcucha dostaw wąskie gardła widoczne są już dziś, bądź dadzą o sobie znać za 1-2 lata.
Równolegle wzrasta globalna dominacja Chin w przemyśle wiatrowym, a wraz z nią cierpi bilans wymiany handlowej pomiędzy Europą a Chinami i innymi rynkami w sektorze wiatrowym. Komisja Europejska, zdając sobie sprawę z ryzyk i konsekwencji utraty konkurencyjności, w kolejnej kadencji koncentrować ma się na zielonym przemysłowym ładzie i reindustrializacji Europy w modelu niskoemisyjnym. Wsparcie instytucjonalne i finansowe dla zielonych inwestycji zwiększyć ma bezpieczeństwo surowcowe, energetyczne i gospodarcze UE poprzez zbudowanie odpornego i konkurencyjnego lokalnego przemysłu.
Autorzy „Polskiej strategii rozwoju przemysłu morskich farm wiatrowych” omawiają wyzwania krajowego łańcucha dostaw i proponują systemowe rozwiązania, odnosząc się do kwestii finansowania, edukacji, innowacji i bezpieczeństwa. Elementem opracowania jest również instytucjonalna mapa drogowa oraz biznesowa analiza rekomendowanych modeli rozwoju w obrębie wskazanych programów priorytetowych.
Pierwsze branżowe konsultacje strategii odbędą się podczas konferencji PSEW Offshore Wind Poland 2024. Do udziału w dialogu rynkowym zaproszone zostały zaangażowane w problematykę offshore wind instytucje państwowe, zrzeszenia pracodawców, przedstawiciele uczelni wyższych i reprezentanci branży.
- Polska nie ma dziś realnej alternatywy, jeśli chodzi o nieemisyjne i stabilne wielkoskalowe źródła wytwórcze dostępne w krótkim czasie. Offshore Wind Poland 2024 to największa konferencja poświęcona morskiej energetyce wiatrowej, podczas której kluczowi politycy, decydenci i liderzy sektora kształtują rozwiązania i ramy współpracy dla rozwoju MEW - przekonują w PSEW.
Odwiedź nas na gazetamorska.pl.
Redakcja Gazeta Morska
użytkownik
galeria
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz.
zobacz też
RWE uzyskało pozwolenia na budowę morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II
Tomasz Wojak nowym członkiem zarządu Erbudu
Coraz głośniej o Navy Policing. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej: "To mogą być polskie jednostki"
Naprawa uszkodzonego kabla na Bałtyku. Podejrzenia o sabotaż
Grupa Polenergia z historycznymi wzrostami. Blisko 545 mln zł zysku EBITDA i 297 mln zł skorygowanego zysku netto
Energia z Bałtyku dla Danii. Polenergia i Equinor podpisały umowę z Danske Commodities A/S
Fincantieri zbuduje pięć nowoczesnych statków typu Walk-to-Work dla rynku offshore za ponad 200 mln euro
Offshore Wind Poland 2024: Od słów do czynów. Będą nowe obszary pod rozwój następnej fazy offshore
Polska prezydencja w UE szansą na zrównoważoną transformację energetyczną. Cel Orlenu? Obniżanie swojej emisyjności
Grupa Orlen w gronie partnerów OGDC. "Dekarbonizacja i minimalizacja wpływu tej działalności na klimat"
REKLAMA