Gdynia i Uniwersytet Morski łączą siły w zakresie mobilności miejskiej i transportu
Uniwersytet Morski w Gdyni oraz miasto Gdynia zawarły porozumienie o współpracy w obszarze mobilności miejskiej, transportu i logistyki. Dokument sygnowali rektor uniwersytetu, prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, oraz prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek. Współpraca oparta będzie na wiedzy eksperckiej, praktyce badawczej i wspólnym zaangażowaniu w rozwój miasta.
edukacja polityka pomorze transport i spedycja trójmiasto wiadomości09 kwietnia 2025 | 15:59 | Źródło: Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. UMG
Gdynia i Uniwersytet Morski łączą siły w zakresie mobilności miejskiej i transportu
Uniwersytet Morski w Gdyni oraz miasto Gdynia zawarły porozumienie o współpracy w obszarze mobilności miejskiej, transportu i logistyki. Dokument sygnowali rektor uniwersytetu, prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, oraz prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek. Współpraca oparta będzie na wiedzy eksperckiej, praktyce badawczej i wspólnym zaangażowaniu w rozwój miasta.
Podpisanie dokumentu odbyło się z udziałem przedstawicieli uczelni: prorektora ds. nauki dr. hab. Dariusza Barbuchy, prof. UMG; prorektora ds. studenckich i kształcenia dr. hab. Sambora Guze, prof. UMG; prorektora ds. umiędzynarodowienia, współpracy i rozwoju prof. dr. hab. inż. Tomasza Tarasiuka; kanclerza mgr. Filipa Malaty oraz przewodniczącego Rady Miasta Gdynia Tadeusza Szemiota.
Mobilność miejska i logistyka – uczelnia i samorząd w jednym projekcie
W kontekście podpisanego porozumienia rektor Uniwersytetu Morskiego nie krył satysfakcji.
- Niezwykle cieszy mnie podpisane dzisiaj pomiędzy uczelnią a miastem Gdynia porozumienie o współpracy w zakresie mobilności miejskiej, transportu i logistyki. Uniwersytet Morski w Gdyni to ważny ośrodek naukowy, który odgrywa kluczową rolę w kształceniu kadr związanych z przemysłem morskim. Niezwykle często nasi absolwenci, którzy przybyli do nas z różnych regionów Polski, ale także zza granicy, po ukończeniu studiów decydują się nie tylko na stałe zamieszkać w Gdyni, ale także łączą oni swoje życie zawodowe z tym miastem, podejmując pracę w Urzędzie Morskim czy gdyńskim Porcie Morskim - mówił rektor UMG.
Nowe porozumienie wzmacnia dotychczasową, wieloletnią współpracę i otwiera przestrzeń do realizacji wspólnych projektów badawczych oraz działań ukierunkowanych na poprawę jakości życia w mieście.
- Nasi eksperci od lat niezmiennie angażują się i wspierają wszelkie inicjatywy służące podniesieniu jakości życia w Gdyni, dzieląc się z jej mieszkańcami swoją wiedzą oraz doświadczeniem. My także możemy liczyć na przychylność władz miasta Gdynia dla podejmowanych przez uczelnię działań, za co jestem niezmiernie wdzięczny. Podpisana dzisiaj umowa z całą pewnością jeszcze bardziej pogłębi współpracę pomiędzy stronami i przysłuży się jeszcze lepszemu rozwojowi zarówno samej Gdyni, jak i naszej uczelni - dodał prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit.
Wspólne badania i projekty zrównoważonego rozwoju
Porozumienie zakłada m.in. wspólne prowadzenie projektów i analiz dotyczących zrównoważonego rozwoju, a także organizację i realizację badań terenowych w zakresie mobilności miejskiej, transportu oraz zachowań transportowych mieszkańców i użytkowników przestrzeni miejskiej.
Spotkanie stało się też okazją do przypomnienia dotychczasowej współpracy oraz rozmów o przyszłych działaniach – zwłaszcza w kontekście zbliżających się obchodów 100-lecia Gdyni. Przewodniczącym komitetu honorowego jubileuszu został Tadeusz Szemiot, a w jego skład weszli m.in. rektor prof. Adam Weintrit oraz red. Małgorzata Sokołowska, wieloletnia redaktor naczelna „Uniwersyteckiego Kuriera Morskiego”.
Gdynia stawia na wiedzę i partnerstwo z uczelniami
Gdynia od lat buduje swój rozwój w oparciu o wiedzę, innowacje i dialog z otoczeniem. Uniwersytet Morski, jako jeden z filarów akademickich miasta, aktywnie uczestniczy w tym procesie, dostarczając nie tylko eksperckiej wiedzy, ale także realnych rozwiązań na rzecz nowoczesnej i zrównoważonej mobilności miejskiej.
zobacz też
Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
galeria





komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Nietypowy gość w Szczecinie. SG-301 Generał Józef Haller na Wałach Chrobrego
Naukowcy z gdańskiego AWFiS przeprowadzą eksperyment badawczy podczas misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną
Uniwerystet Morski rozpoczyna sezon regatowy 2025. Kurs na kolejne sukcesy
Do 2150 r. Wenecja może okresowo znaleźć się pod wodą; zagrożone też polskie miasta
Zwycięstwo polskich studentów na hiszpańskich wodach. Sukces załogi KS Iskra AMW w Escuela Naval Militar
Zmiany w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie
Statek badawczy "Oceania" nie wypłynął w rejs; w tle spór o zatrudnienie załogi żaglowca
Morze pełne marzeń. Rusza akcja „Morskie Opowieści”. Stwórz legendę Bałtyku razem z nami!
Doskonalenie zawodowe pomorskich strażaków - SGRChem Bytów szkoli i współpracuje
Zostań oficerem Wojska Polskiego. Rekrutacja na studia wojskowe w Akademii Marynarki Wojennej!
REKLAMA