Gazprom, pod naciskiem sankcji, zaniechał poszukiwań nowych złóż

Straty, sankcje ograniczające dostęp do nowoczesnych technologii i niechęć Chin do zawarcia nowego kontraktu na dostawy rosyjskiego gazu zmusiły koncern Gazprom do odłożenia na później planów zagospodarowania złóż arktycznych

gospodarka morska handel polityka wiadomości

05 września 2024   |   13:03   |   Źródło: PAP / Gazeta Morska   |   Drukuj

Fot  Dontsov Evgeny / Shutterstock

Fot Dontsov Evgeny / Shutterstock

Według informacji z państwowego rejestru badań geologicznych, jak podaje portal Moscow Times, Gazprom opóźnił rozpoczęcie odwiertów na Arktyce o około trzy do czterech lat. Opóźnienia te obejmują działania na Morzu Karskim oraz Morzu Barentsa. Rosyjski ministerstwo energii szacuje, że na arktycznym szelfie kryje się 20% rosyjskich zasobów ropy naftowej oraz ponad 70% zasobów gazu ziemnego.

Gazprom został zmuszony do przełożenia inwestycji wskutek znaczącego pogorszenia się swojej sytuacji finansowej i nieudanych negocjacji z Chinami w sprawie budowy nowego gazociągu Siła Syberii 2. Projekt, który pozwoliłby Rosji zwiększyć dostawy gazu do Chin do 100 miliardów metrów sześciennych rocznie, nie uzyskał akceptacji Pekinu.

Jak donoszą media, Chiny zgodziły się na zakup gazu wyłącznie po krajowych cenach rosyjskich (ok. 60 dolarów za tysiąc m sześc.), co sprawiłoby, że inwestycja stałaby się nieopłacalna.

W ubiegłym roku Gazprom po raz pierwszy od 25 lat poniósł stratę w wysokości 629 mld rubli (ponad 7 mld dolarów). Eksport rosyjskiego gazu poprzez gazociągi spadł do 69 mld metrów sześciennych, najniższego poziomu od 1985 r. Eksport do Europy, niegdyś głównego rynku Gazpromu, osiągnęły najniższy poziom od końca lat 70.

Odwiedź nas na gazetamorska.pl. 

Daniel Nawrocki
redaktor

komentarze


Dodaj komentarz...
Skomentuj
Nick

Dodaj pierwszy komentarz.