Elżbieta Nitsze zdobywa pierwszy medal dla Polski na Mistrzostwach Europy w wakeboardzie
Elżbieta Nitsze mistrzynią Europy! Polka wygrała rywalizację w kategorii Wakeboard +40 Veteran Ladies na wakeboardowych Mistrzostwach Europy Juniorów i Seniorów, które rozgrywane są w Turynie.
na świecie sport wiadomości17 września 2024 | 10:59 | Źródło: PZMWiNW / motorowodniacy.org | Gazeta Morska | Drukuj
Elżbieta Nitsze wygrywa Mistrzostwa Europy w wakeboardzie w Turynie / fot. cablewakeboard.net | Gazeta Morska
Elżbieta Nitsze Mistrzynią Europy w wakeboardzie
Elżbieta Nitsze nie schodzi z podium mistrzostw Europy od trzech sezonów. Dwa lata temu zdobyła srebrny medal w Danii, w 2023 roku sięgnęła po złoto na Węgrzech. Do Włoch jechała w roli faworytki i szybko przypomniała swoim rywalkom, że jest główną kandydatką do kolejnego złota. Podczas sesji kwalifikacyjnej miała dwa zdecydowanie najlepsze przejazdy. Za jeden z nich otrzymała notę 60.33 pkt. Druga i trzecia zawodniczka sesji kwalifikacyjnej, Norweżka Anita Westman oraz Włoszka Conca Giorgia, miały wyniki o przeszło 20 punktów gorsze.
W finale Polka, która reprezentuje Klub Sportowy Acroboard Łomianki, ponownie była poza zasięgiem zawodniczek z Włoch, Wielkiej Brytanii i Norwegii. Już po swoim pierwszym finałowym przejeździe zapewniła sobie najwyższy stopień podium. I pomimo że Elżbieta Nitsze mogła zrezygnować z drugiej próby, wykonała swój „glory run”, oklaskiwana przez publiczność i zawodników z kilkunastu państw.
Medalistki ME w wakeboardzie – kat. +40 Veteran Ladies
- Elżbieta Nitsze (Polska, KS Acroboard Łomianki)
- Anita Westman (Norwegia)
- Conca Giorgia (Włochy)
- To naprawdę wspaniałe uczucie. Bardzo lubię ten wakepark. Przyjeżdżam tu także z moimi dziećmi. Ostatni raz byłam we Włoszech w kwietniu. Na wodnym torze pojawiły się nowe przeszkody i trzeba przyznać, że jestem pod ich wrażeniem – powiedziała tuż po zdobyciu złotego medalu Elżbieta Nitsze. – W polskiej ekipie panuje wspaniała atmosfera. Jesteśmy zawsze razem. Nikt nie opuszcza tego miejsca, kibicujemy sobie nawzajem. Pokazujemy, że wakeboarding to sport dla wszystkich, dla ludzi w różnym wieku. Takie są także te mistrzostwa. Cieszę, że wspólnie promujemy tą wspaniałą dyscyplinę - dodała Mistrzyni Europy.
W ostatni dzień zawodów na akwenie w finałach zobaczymy:
- Lenę Pietrzyk (wakeboard U14 Girls),
- Rosę Grzędzińsą-Aguiar (wakeskate U18 Junior Ladies)
- oraz Patryka Łojka (wakeboard U18 Junior Men).
Czym są wakeboard i wakeskate?
Wakeboard i wakeskate to nadal stosunkowo młode dyscypliny sportu. Wakeboard powstała w latach 80. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Jest połączeniem nart wodnych, deskorolki i surfingu. Przez wielu jest potocznie nazywany „snowboardem na wodzie”. Rywalizacja zawodników odbywa się za motorówką lub za wyciągiem w formule „freestyle”. Podczas przejazdu sędziowie oceniają ewolucje (tzw. „tricki”) na płaskiej wodzie bądź na elementach wakeparku, czyli specjalnie zaprojektowanych przeszkodach.
Pochodną wakeboardu jest wakeskate (deska bez wiązań mocujących buty; rider stoi na niej swobodnie). Odmianą wakeboardingu dla osób niepełnosprawnych jest wakeboard seated (deska została dostosowana do możliwości osób jeżdżących na wózkach poprzez montaż siedziska. Rider siedzi na specjalnym krzesełku i tak jak w klasycznej odmianie tego sportu trzyma linę, która jest ciągnięta przez specjalny wyciąg lub przez łódź motorową.
Powstają też nowe dyscypliny, które są pochodnymi wakeboardu – jedną z nich jest wakesurf, który polega na płynięciu po fali, wytwarzanej przez motorówkę. Światową organizacją odpowiedzialną za wakeboard i wakeskate i uznawaną przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski jest International Waterski & Wakeboard Federation (IWWF), której członkiem jest Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego.
Odwiedź nas na gazetamorska.pl.
Redakcja Gazeta Morska
użytkownik
galeria
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz.
zobacz też
Islandia przedłużyła pozwolenia na komercyjny połów wielorybów do 2029 roku
Marynarze mogą wrócić do Polski. Brazylijski sąd zwrócił paszporty polskim członkom załogi MS "Jawor"
Przełomowa technologia japońskich naukowców. Produkcja paliwa wodorowego z wody i światła słonecznego
Maersk wprowadza nowy dwupaliwowy statek metanolowy "A.P. Møller" w Singapurze
Amerykańskie okręty wojenne odpierają atak Huti na Zatoce Adeńskiej
Saab prezentuje nowe rozwiązania w zakresie szkoleń z wykorzystaniem UAV
Hiszpańska Marynarka Wojenna i Navantia posuwają naprzód rozwój okrętów hydrograficznych
Spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO w kwaterze głównej w Brukseli
USA zaostrza sankcje nałożone na irańską "flotę cieni"
Pierwszy całkowicie elektryczny holownik w Europie w porcie Antwerpia-Brugia
REKLAMA