Elżbieta Nitsze zdobywa pierwszy medal dla Polski na Mistrzostwach Europy w wakeboardzie
Elżbieta Nitsze mistrzynią Europy! Polka wygrała rywalizację w kategorii Wakeboard +40 Veteran Ladies na wakeboardowych Mistrzostwach Europy Juniorów i Seniorów, które rozgrywane są w Turynie.
na świecie sport wiadomości17 września 2024 | 10:59 | Źródło: PZMWiNW / motorowodniacy.org | Gazeta Morska | Drukuj
Elżbieta Nitsze wygrywa Mistrzostwa Europy w wakeboardzie w Turynie / fot. cablewakeboard.net | Gazeta Morska
Elżbieta Nitsze Mistrzynią Europy w wakeboardzie
Elżbieta Nitsze nie schodzi z podium mistrzostw Europy od trzech sezonów. Dwa lata temu zdobyła srebrny medal w Danii, w 2023 roku sięgnęła po złoto na Węgrzech. Do Włoch jechała w roli faworytki i szybko przypomniała swoim rywalkom, że jest główną kandydatką do kolejnego złota. Podczas sesji kwalifikacyjnej miała dwa zdecydowanie najlepsze przejazdy. Za jeden z nich otrzymała notę 60.33 pkt. Druga i trzecia zawodniczka sesji kwalifikacyjnej, Norweżka Anita Westman oraz Włoszka Conca Giorgia, miały wyniki o przeszło 20 punktów gorsze.
W finale Polka, która reprezentuje Klub Sportowy Acroboard Łomianki, ponownie była poza zasięgiem zawodniczek z Włoch, Wielkiej Brytanii i Norwegii. Już po swoim pierwszym finałowym przejeździe zapewniła sobie najwyższy stopień podium. I pomimo że Elżbieta Nitsze mogła zrezygnować z drugiej próby, wykonała swój „glory run”, oklaskiwana przez publiczność i zawodników z kilkunastu państw.
Medalistki ME w wakeboardzie – kat. +40 Veteran Ladies
- Elżbieta Nitsze (Polska, KS Acroboard Łomianki)
- Anita Westman (Norwegia)
- Conca Giorgia (Włochy)
- To naprawdę wspaniałe uczucie. Bardzo lubię ten wakepark. Przyjeżdżam tu także z moimi dziećmi. Ostatni raz byłam we Włoszech w kwietniu. Na wodnym torze pojawiły się nowe przeszkody i trzeba przyznać, że jestem pod ich wrażeniem – powiedziała tuż po zdobyciu złotego medalu Elżbieta Nitsze. – W polskiej ekipie panuje wspaniała atmosfera. Jesteśmy zawsze razem. Nikt nie opuszcza tego miejsca, kibicujemy sobie nawzajem. Pokazujemy, że wakeboarding to sport dla wszystkich, dla ludzi w różnym wieku. Takie są także te mistrzostwa. Cieszę, że wspólnie promujemy tą wspaniałą dyscyplinę - dodała Mistrzyni Europy.
W ostatni dzień zawodów na akwenie w finałach zobaczymy:
- Lenę Pietrzyk (wakeboard U14 Girls),
- Rosę Grzędzińsą-Aguiar (wakeskate U18 Junior Ladies)
- oraz Patryka Łojka (wakeboard U18 Junior Men).
Czym są wakeboard i wakeskate?
Wakeboard i wakeskate to nadal stosunkowo młode dyscypliny sportu. Wakeboard powstała w latach 80. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Jest połączeniem nart wodnych, deskorolki i surfingu. Przez wielu jest potocznie nazywany „snowboardem na wodzie”. Rywalizacja zawodników odbywa się za motorówką lub za wyciągiem w formule „freestyle”. Podczas przejazdu sędziowie oceniają ewolucje (tzw. „tricki”) na płaskiej wodzie bądź na elementach wakeparku, czyli specjalnie zaprojektowanych przeszkodach.
Pochodną wakeboardu jest wakeskate (deska bez wiązań mocujących buty; rider stoi na niej swobodnie). Odmianą wakeboardingu dla osób niepełnosprawnych jest wakeboard seated (deska została dostosowana do możliwości osób jeżdżących na wózkach poprzez montaż siedziska. Rider siedzi na specjalnym krzesełku i tak jak w klasycznej odmianie tego sportu trzyma linę, która jest ciągnięta przez specjalny wyciąg lub przez łódź motorową.
Powstają też nowe dyscypliny, które są pochodnymi wakeboardu – jedną z nich jest wakesurf, który polega na płynięciu po fali, wytwarzanej przez motorówkę. Światową organizacją odpowiedzialną za wakeboard i wakeskate i uznawaną przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski jest International Waterski & Wakeboard Federation (IWWF), której członkiem jest Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego.
Odwiedź nas na gazetamorska.pl.
Redakcja Gazeta Morska
użytkownik
galeria
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz.
zobacz też
Hiszpańska Marynarka Wojenna i Navantia posuwają naprzód rozwój okrętów hydrograficznych
Spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO w kwaterze głównej w Brukseli
USA zaostrza sankcje nałożone na irańską "flotę cieni"
Pierwszy całkowicie elektryczny holownik w Europie w porcie Antwerpia-Brugia
Portugalska Marinha i policja przechwytują podejrzane jednostki w dwóch operacjach antynarkotykowych
Rosyjski okręt podwodny w Morzu Południowochińskim nieopodal Filipin. "Budzi ogromne zaniepokojenie"
Nowy dowódca Duńskiej Marynarki Wojennej. Został nim kontradmirał Søren Kjeldsen
Chińskie dźwigi portowe m.in. w polskim porcie stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa? Eksperci mają obawy
Kanada przekazuje dowództwo Stałego Zespołu Sił Morskich NATO 2 (SNMG2) Turcji
Błędy załogi doprowadziły do zatonięcia nowozelandzkiego okrętu u wybrzeży Samoa
REKLAMA