Dogger Bank Wind Farm zapewnia drugi statek do instalacji turbin
Dogger Bank Wind Farm ogłosiło podpisanie umowy z firmą Seaway7, należącą do grupy Subsea7, na wynajęcie drugiego statku do instalacji turbin wiatrowych. Umowa dotyczy wsparcia realizacji projektu farmy wiatrowej na morzu u wybrzeży Anglii.
energetyka gospodarka morska offshore sprzęt i technologie transport i spedycja wiadomości12 grudnia 2024 | 16:00 | Źródło: Dogger Bank / Gazeta Morska | Drukuj
fot. mat. prasowy Dogger Bank
Począwszy od 2026 roku, statek Seaway Ventus, który jest specjalistyczną jednostką typu jack-up, rozpocznie transport oraz instalację turbin wiatrowych GE Vernova Haliade-X na terenie farmy Dogger Bank. To dodatkowe zlecenie dla Seaway7, która już realizuje kontrakty na transport i instalację fundamentów monopali oraz elementów przejściowych na wszystkich trzech etapach projektu. Prace na pierwszym etapie, Dogger Bank A, zostały zakończone, a na Dogger Bank B są już w znacznej mierze ukończone.
Postępy prac na farmie Dogger Bank
Prace nad instalacją turbin i ich uruchomieniem na Dogger Bank A trwają, a ukończenie pierwszego etapu projektu planowane jest na drugą połowę 2025 roku.
Po całkowitym zakończeniu budowy w 2027 roku, Dogger Bank stanie się największą farmą wiatrową na świecie, zdolną do zasilenia rocznie około 6 milionów brytyjskich gospodarstw domowych.
Dogger Bank Wind Farm jest wspólnym przedsięwzięciem SSE Renewables (40%), Equinor (40%) oraz Vårgrønn (20%). SSE Renewables przewodzi realizacji projektu na etapie budowy w imieniu wszystkich partnerów.
Po zakończeniu budowy, liderem operacyjnym farmy przez okres szacowanej żywotności projektu, wynoszącej około 35 lat, będzie firma Equinor.
Projekt Dogger Bank jest symbolem rozwoju energii odnawialnej w Wielkiej Brytanii i na świecie. Farma przyczyni się do znaczącego zmniejszenia emisji dwutlenku węgla oraz zapewni czystą energię milionom gospodarstw domowych.
Podpisana umowa na wynajęcie drugiego statku instalacyjnego potwierdza zaangażowanie wszystkich partnerów w terminową realizację tego przełomowego projektu.
Obserwuj Gazetę Morską w mediach społecznościowych! X (Twitter), Facebook, Instagram, Threads, YouTube i czytaj gazetamorska.pl.
Bartosz Piątek
redaktor
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Bałtyk 2 i Bałtyk 3 z FID. Rusza budowa największych farm wiatrowych na polskich wodach
Nowe odkrycie gazu na Morzu Czarnym: Turcja wzmacnia swoją pozycję w sektorze energetycznym
Orlen wzmacnia segment poszukiwań i wydobycia w Polsce
Gdańsk buduje przyszłość offshore. Terminal T5 kluczowym punktem dla farmy Baltica 2
PGE Baltica podpisała umowę na przeprowadzenie badań geofizycznych dla projektu MFW Baltica 9
Polenergia: Morskie farmy wiatrowe kolejnym krokiem w kierunku bezemisyjnej przyszłości
Jak zabezpieczyć energetyczną przyszłość Europy? - Ørsted publikuje plan działań dla morskiej energetyki wiatrowej
Morskie farmy wiatrowe do 2040 r. dadzą polskiemu systemowi elektroenergetycznemu 18 GW
Strategiczna inwestycja PERN na półmetku. Rozbudowa hubu paliwowego w Dębogórzu przyspiesza
Daniel Betke pokieruje strategicznym operatorem infrastruktury naftowej
REKLAMA