Dogger Bank Wind Farm zapewnia drugi statek do instalacji turbin
Dogger Bank Wind Farm ogłosiło podpisanie umowy z firmą Seaway7, należącą do grupy Subsea7, na wynajęcie drugiego statku do instalacji turbin wiatrowych. Umowa dotyczy wsparcia realizacji projektu farmy wiatrowej na morzu u wybrzeży Anglii.
energetyka gospodarka morska offshore sprzęt i technologie transport i spedycja wiadomości12 grudnia 2024 | 16:00 | Źródło: Dogger Bank / Gazeta Morska | Drukuj
fot. mat. prasowy Dogger Bank
Począwszy od 2026 roku, statek Seaway Ventus, który jest specjalistyczną jednostką typu jack-up, rozpocznie transport oraz instalację turbin wiatrowych GE Vernova Haliade-X na terenie farmy Dogger Bank. To dodatkowe zlecenie dla Seaway7, która już realizuje kontrakty na transport i instalację fundamentów monopali oraz elementów przejściowych na wszystkich trzech etapach projektu. Prace na pierwszym etapie, Dogger Bank A, zostały zakończone, a na Dogger Bank B są już w znacznej mierze ukończone.
Postępy prac na farmie Dogger Bank
Prace nad instalacją turbin i ich uruchomieniem na Dogger Bank A trwają, a ukończenie pierwszego etapu projektu planowane jest na drugą połowę 2025 roku.
Po całkowitym zakończeniu budowy w 2027 roku, Dogger Bank stanie się największą farmą wiatrową na świecie, zdolną do zasilenia rocznie około 6 milionów brytyjskich gospodarstw domowych.
Dogger Bank Wind Farm jest wspólnym przedsięwzięciem SSE Renewables (40%), Equinor (40%) oraz Vårgrønn (20%). SSE Renewables przewodzi realizacji projektu na etapie budowy w imieniu wszystkich partnerów.
Po zakończeniu budowy, liderem operacyjnym farmy przez okres szacowanej żywotności projektu, wynoszącej około 35 lat, będzie firma Equinor.
Projekt Dogger Bank jest symbolem rozwoju energii odnawialnej w Wielkiej Brytanii i na świecie. Farma przyczyni się do znaczącego zmniejszenia emisji dwutlenku węgla oraz zapewni czystą energię milionom gospodarstw domowych.
Podpisana umowa na wynajęcie drugiego statku instalacyjnego potwierdza zaangażowanie wszystkich partnerów w terminową realizację tego przełomowego projektu.
Obserwuj Gazetę Morską w mediach społecznościowych! X (Twitter), Facebook, Instagram, Threads, YouTube i czytaj gazetamorska.pl.
Bartosz Piątek
redaktor
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Historyczny rekord Naftoportu. 43 zbiornikowce obsłużone w ciągu miesiąca
Gaz-System: wybrano wykonawcę części morskiej Programu FSRU w Zatoce Gdańskiej
Shell przejmuje Pavilion Energy, umacniając pozycję w globalnym sektorze LNG
190 mln zł na przebudowę portu w Łebie. Strategiczna inwestycja w energetykę wiatrową
CRIST Offshore dostawcą TIER 1 dla morskiej farmy wiatrowej BC-Wind
Cadeler dostarcza najnowszy statek instalacyjny Wind Pace
JERA i EDF Trading rozszerzają współpracę o japoński rynek energii
Polenergia z nową strategią: offshore priorytetem, ambitny wzrost mocy i EBITDA do 2030 roku
PGE Baltica podpisała umowę z DORACO na budowę bazy w Ustce
Inwestorzy projektu Baltica 2 spotkali się z mieszkańcami nadmorskich miejscowości
REKLAMA