Demonstracja siły NATO: Manewry Neptune Strike zakończone
W czwartek 31 października zakończyły się zakrojone na szeroką skalę manewry NATO pod kryptonimem Neptune Strike, które objęły Morze Północne, Morze Śródziemne, Bałtyk oraz Adriatyk. Ćwiczenia miały na celu zademonstrowanie gotowości bojowej i spójności sojuszu w obliczu potencjalnych zagrożeń ze strony Rosji. Manewry miały również zabezpieczyć swobodę żeglugi i kluczowe szlaki morskie w obszarze odpowiedzialności Sojuszu Północnoatlantyckiego.
bezpieczeństwo marynarka wojenna na świecie wiadomości02 listopada 2024 | 19:00 | Źródło: PAP / Gazeta Morska | Opracował: Daniel Nawrocki | Drukuj
Lotniskowce i setki samolotów na Morzu Północnym i Śródziemnym
Jednym z najbardziej znaczących aspektów ćwiczeń była obecność dwóch grup bojowych lotniskowców na Morzu Północnym – amerykańskiego USS Harry S. Truman oraz brytyjskiego HMS Prince of Wales. Oba lotniskowce były wyposażone w ponad 150 samolotów i helikopterów, gotowych do realizacji wielozadaniowych operacji bojowych. Na południu, w rejonie Morza Śródziemnego i Adriatyku, ćwiczyły jednostki z Turcji, Stanów Zjednoczonych i Włoch. W manewrach udział wziął turecki okręt uderzeniowy TCG Anadolu, amerykański USS Wasp oraz włoski lotniskowiec Cavour, który powrócił z misji na Pacyfiku. Cała operacja miała na celu ochronę szlaków morskich i sygnalizację jedności oraz gotowości do odpowiedzi na możliwe zagrożenia.
Wzmocniona obecność NATO na Bałtyku
Neptune Strike było pierwszymi ćwiczeniami tej skali, w których jako pełnoprawny sojusznik NATO uczestniczyły jednostki morskie i samoloty ze Szwecji. Przystąpienie Szwecji do NATO znacząco wzmacnia potencjał obronny na Bałtyku i zapewnia szerszy zakres współpracy wojskowej, co według sztabu generalnego norweskiej armii ma znaczenie w kontekście obecnych napięć z Federacją Rosyjską. „To wyraźny sygnał dla Rosji, że NATO stoi razem i jest zawsze gotowe do reakcji, gdyby nasze bezpieczeństwo zostało zagrożone” – oświadczył sztab generalny norweskiej armii.
Udział Norwegii i bezprecedensowe środki bezpieczeństwa
Po zakończonych manewrach USS Harry S. Truman wpłynie do Oslo, gdzie zostanie zakotwiczony na wodach Oslofjordu. W związku z obecnością lotniskowca wprowadzono szczególne środki ostrożności – zamknięto przestrzeń powietrzną do wysokości 3 000 stóp (900 metrów) nad jednostką oraz ograniczono dostęp w promieniu pięciu kabli (około 925 metrów) wokół okrętu. Dodatkowo, norweska marynarka wojenna ustanowiła strefę bezpieczeństwa o promieniu jednej mili morskiej, na której obowiązuje zakaz przebywania osób postronnych.
Według służb prasowych Paktu Północnoatlantyckiego, ćwiczenia Neptune Strike były planowane od miesięcy i nie miały bezpośredniego związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie czy w Ukrainie. Niemniej dowództwo NATO przyznaje, że zgromadzenie takich sił jest odpowiedzią na rosnące napięcia w Europie Wschodniej, a obecność sojuszniczych flot na Bałtyku, Morzu Północnym i Śródziemnym podkreśla zaangażowanie NATO w obronę stabilności i bezpieczeństwa morskiego regionu.
Odwiedź nas na gazetamorska.pl.
Daniel Nawrocki
redaktor
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz.
zobacz też
Przywrócono dostawy rosyjskiej ropy naftowej rurociągiem „Przyjaźń” do Czech
Indyjska Straż Przybrzeżna uratowała 12 członków załogi zatopionego statku na Morzu Arabskim
Minister obrony Grecji ogłasza plan stworzenia tarczy antyrakietowej
W Kłajpedzie o bezpieczeństwie energetycznym regionu. Prezydent RP: Suwerenność energetyczna Europy to priorytet
Amerykańskie okręty wojenne odpierają atak Huti na Zatoce Adeńskiej
USA zaostrza sankcje nałożone na irańską "flotę cieni"
Incydent na Bałtyku: Rosyjski okręt wystrzelił amunicję sygnałową w kierunku niemieckiego śmigłowca
Flota 26 lodołamaczy na Wiśle, Odrze, Warcie i Noteci gotowych na zimę
Finowie przekazali Estonii przewodnictwo w Baltic Sea Region Border Control Cooperation (BSRBCC)
Rosyjski okręt podwodny w Morzu Południowochińskim nieopodal Filipin. "Budzi ogromne zaniepokojenie"
REKLAMA