Chiny wybudują największą na świecie tamę wodną w Tybecie
W grudniu Chiny ogłosiły, że zatwierdziły budowę największej na świecie tamy wodnej na płaskowyżu tybetańskim, co stanowi ogromny krok naprzód w ich ambicjach związanych z energią odnawialną.
ekologia energetyka na świecie wiadomości29 grudnia 2024 | 10:00 | Źródło: Reuters / Gazeta Morska | Opracował: Bartosz Piątek | Drukuj
fot. NASA
Chiny zatwierdziły budowę największej na świecie tamy wodnej na wschodnich krańcach płaskowyżu tybetańskiego. Tama, która zostanie zbudowana na dolnym odcinku rzeki Yarlung Zangbo, ma produkować 300 miliardów kilowatogodzin energii rocznie. Ten wynik znacząco przewyższy moc tamy Trzech Przełomów wynoszącą 88,2 miliarda kWh, która obecnie jest największa na świecie.
Według oficjalnej agencji prasowej Xinhua inicjatywa ta jest ważnym krokiem w kierunku realizacji ambicji Chin dotyczących neutralności węglowej, wzmacniając przemysły takie jak inżynieria i tworzenie miejsc pracy w Tybecie. Pozycja tamy oferuje doskonały potencjał hydroenergetyczny, ponieważ rzeka opada o 2000 metrów na przestrzeni 50 kilometrów. Jednakże wiąże się to z poważnymi wyzwaniami inżynieryjnymi. Koszt projektu, w tym opłaty inżynieryjne, prawdopodobnie przekroczy koszt tamy Trzech Przełomów, który wyniósł 254,2 miliarda juanów (około 150 miliardów PLN).
Chociaż władze nie podały, ile osób będzie przesiedlonych ani całkowitego wpływu projektu na środowisko, chińscy urzędnicy twierdzą, że operacje hydroenergetyczne w Tybecie nie będą miały istotnego wpływu na ekosystem ani na zaopatrzenie w wodę w dół rzeki. Rzeki regionu zawierają ponad jedną trzecią potencjału hydroenergetycznego Chin, co czyni je kluczowym zasobem dla celów kraju w zakresie energii odnawialnej.
Pomimo tych zapewnień Indie i Bangladesz wyraziły obawy. Yarlung Zangbo płynie jako rzeka Brahmaputra przez indyjskie stany Arunachal Pradesh i Assam, zanim dotrze do Bangladeszu, gdzie jest ważnym źródłem wody. Oba rządy obawiają się, że projekt może wpłynąć na przepływ wody i lokalne ekosystemy w dół rzeki.
Chiny już rozpoczęły rozwój hydroenergetyki na górnych odcinkach rzeki Yarlung Zangbo i planują dalsze inwestycje w górnym biegu.
Obserwuj Gazetę Morską w mediach społecznościowych! X (Twitter), Facebook, Instagram, Threads, YouTube i czytaj gazetamorska.pl.
Bartosz Piątek
redaktor
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Plaże w Sydney zamknięte z powodu... tajemniczych kulek
Zamknięcie Marineland w Antibes. Symbol Lazurowego Wybrzeża odchodzi w przeszłość
Equinor i Polenergia badają, co znajduje się pod dnem morza
Autonomiczne drony podwodne rewolucjonizują badania Arktyki
Trzeci tankowiec wysyła sygnał SOS, ropa naftowa zanieczyszcza rosyjskie wybrzeże Morza Czarnego
Dania odrzuca wniosek Japonii o ekstradycję i uwalnia aktywistę Paula Watsona
Nowa (stara) Chemia. Orlen zatrzymuje projekt Olefiny. Przyszłość polskiej petrochemii pod znakiem zapytania?
MSC krytykowane za sprzedaż starych statków do rozbiórki w Azji Południowej
Konferencja „Seas to Skies”. Sukces w dążeniu do zielonej przyszłości branż lotniczej i morskiej
Przełomowa technologia japońskich naukowców. Produkcja paliwa wodorowego z wody i światła słonecznego
REKLAMA
REKLAMA