Bałtyk będzie drugim co do wielkości regionem farm wiatrowych w Unii Europejskiej
KE ogłosiło, że Morze Bałtyckie stanie się drugim co do wielkości miejscem produkcji energii z farm wiatrowych w Unii Europejskiej.
energetyka wiadomości11 września 2024 | 14:12 | Źródło: PAP / Gazeta Morska | Drukuj
fot. Canva / Gazeta Morska
Region ma duży potencjał, szacowany na ponad 90 GW z nadmorskich odnawialnych źródeł energii.
- Region ma duży potencjał, szacowany na ponad 90 GM mocy - powiedział Łukasz Koliński, p.o. dyrektora ds. zielonej transformacji w Komisji Europejskiej.
Pierwsze bałtyckie projekty morskie zostaną uruchomione w ciągu najbliższych kilku lat, będą one stopniowo przyczyniać się do dekarbonizacji unijnej gospodarki.
- Oczekujemy, że basen Morza Bałtyckiego stanie się unijnym drugim co wielkości miejscem produkcji energii z farm wiatrowych – powiedział na konferencji zorganizowanej we wtorek Brukseli Łukasz Koliński.
Podkreślił, że Komisja Europejska będzie wspierać wspólne inicjatywy w tej dziedzinie, takie jak te już realizowane przez Estonię i Litwę. Zaznaczył, że kluczowym wyzwaniem jest przyspieszenie realizacji projektów oraz uproszczenie procedur związanych z wydawaniem pozwoleń.
Arkadiusz Pluciński, Zastępca Stałego Przedstawiciela RP przy UE, podkreślał, że rząd polski uważa, że morskie farmy wiatrowe są kluczowe dla osiągnięcia celu niezależności energetycznej nie tylko w Polsce, ale także w całej UE.
- Oczywiście pamiętamy o geopolitycznym kontekście tej dyskusji. Bezpieczeństwo energetyczne pozostaje kluczowym priorytetem i chcemy zagwarantować dostęp do bezpiecznej, zrównoważonej i niedrogiej energii. Rozwój produkcji energii z farm wiatrowych odegra kluczową rolę w transformacji energetycznej i będzie miał wpływ na konkurencyjność i wzrost gospodarczy w całym regionie bałtyckim. Ponadto, jest uważany za społecznie akceptowalne rozwiązanie. Wierzę, że polscy producenci i firmy będą częścią tego procesu – podsumował Pluciński.
Wiceprezes PGE Maciej Górski poinformował, że spółka jest w końcowej fazie rozwoju pierwszego projektu farmy wiatrowej.
- Mam nadzieję, że w drugim kwartale 2027 roku będziemy dostarczać pierwszą (partię) energii elektrycznej do sieci z naszego pierwszego projektu - powiedział. Przyznał jednocześnie, że są to projekty, których realizacja wymaga dużych nakładów, dlatego potrzebny jest dialog na temat uwarunkowań dla rozwoju morskiej energii wiatrowej na Bałtyku.
Morska energetyka wiatrowa jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów energetyki odnawialnej (OZE) w Europie. PGE rozpoczęła prace nad realizacją pierwszych farm wiatrowych: Baltica-1, Baltica-2 oraz Baltica-3. Planowana jest również realizacja kolejnych. W 2040 roku spółka zamierza posiadać morskie farmy wiatrowe o mocy co najmniej 6,5 GW.
Odwiedź nas na gazetamorska.pl.
Daniel Nawrocki
redaktor
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz.
zobacz też
RWE uzyskało pozwolenia na budowę morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II
Projekty wodorowe Orlenu wyróżnione. Grzegorz Jóźwiak: "Wodór staje się paliwem teraźniejszości"
Coraz głośniej o Navy Policing. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej: "To mogą być polskie jednostki"
Gaz-System otrzyma dofinansowanie unijne dla projektu ”Pomeranian Green Hydrogen Cluster”
Rekordowe importy węgla przez Chiny w 2024 roku. Jak wpływają na transport morski?
Grupa Polenergia z historycznymi wzrostami. Blisko 545 mln zł zysku EBITDA i 297 mln zł skorygowanego zysku netto
Energia z Bałtyku dla Danii. Polenergia i Equinor podpisały umowę z Danske Commodities A/S
Orlen Upstream Polska integratorem krajowych aktywów poszukiwawczo-wydobywczych koncernu
Offshore Wind Poland 2024: Od słów do czynów. Będą nowe obszary pod rozwój następnej fazy offshore
Na linii kolejowej do elektrowni jądrowej zyskają mieszkańcy i gospodarka Pomorza. Nowe inwestycje PKP PLK S.A.
REKLAMA