Bałtyk będzie drugim co do wielkości regionem farm wiatrowych w Unii Europejskiej
KE ogłosiło, że Morze Bałtyckie stanie się drugim co do wielkości miejscem produkcji energii z farm wiatrowych w Unii Europejskiej.
energetyka wiadomości11 września 2024 | 14:12 | Źródło: PAP / Gazeta Morska | Drukuj
fot. Canva / Gazeta Morska
Region ma duży potencjał, szacowany na ponad 90 GW z nadmorskich odnawialnych źródeł energii.
- Region ma duży potencjał, szacowany na ponad 90 GM mocy - powiedział Łukasz Koliński, p.o. dyrektora ds. zielonej transformacji w Komisji Europejskiej.
Pierwsze bałtyckie projekty morskie zostaną uruchomione w ciągu najbliższych kilku lat, będą one stopniowo przyczyniać się do dekarbonizacji unijnej gospodarki.
- Oczekujemy, że basen Morza Bałtyckiego stanie się unijnym drugim co wielkości miejscem produkcji energii z farm wiatrowych – powiedział na konferencji zorganizowanej we wtorek Brukseli Łukasz Koliński.
Podkreślił, że Komisja Europejska będzie wspierać wspólne inicjatywy w tej dziedzinie, takie jak te już realizowane przez Estonię i Litwę. Zaznaczył, że kluczowym wyzwaniem jest przyspieszenie realizacji projektów oraz uproszczenie procedur związanych z wydawaniem pozwoleń.
Arkadiusz Pluciński, Zastępca Stałego Przedstawiciela RP przy UE, podkreślał, że rząd polski uważa, że morskie farmy wiatrowe są kluczowe dla osiągnięcia celu niezależności energetycznej nie tylko w Polsce, ale także w całej UE.
- Oczywiście pamiętamy o geopolitycznym kontekście tej dyskusji. Bezpieczeństwo energetyczne pozostaje kluczowym priorytetem i chcemy zagwarantować dostęp do bezpiecznej, zrównoważonej i niedrogiej energii. Rozwój produkcji energii z farm wiatrowych odegra kluczową rolę w transformacji energetycznej i będzie miał wpływ na konkurencyjność i wzrost gospodarczy w całym regionie bałtyckim. Ponadto, jest uważany za społecznie akceptowalne rozwiązanie. Wierzę, że polscy producenci i firmy będą częścią tego procesu – podsumował Pluciński.
Wiceprezes PGE Maciej Górski poinformował, że spółka jest w końcowej fazie rozwoju pierwszego projektu farmy wiatrowej.
- Mam nadzieję, że w drugim kwartale 2027 roku będziemy dostarczać pierwszą (partię) energii elektrycznej do sieci z naszego pierwszego projektu - powiedział. Przyznał jednocześnie, że są to projekty, których realizacja wymaga dużych nakładów, dlatego potrzebny jest dialog na temat uwarunkowań dla rozwoju morskiej energii wiatrowej na Bałtyku.
Morska energetyka wiatrowa jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów energetyki odnawialnej (OZE) w Europie. PGE rozpoczęła prace nad realizacją pierwszych farm wiatrowych: Baltica-1, Baltica-2 oraz Baltica-3. Planowana jest również realizacja kolejnych. W 2040 roku spółka zamierza posiadać morskie farmy wiatrowe o mocy co najmniej 6,5 GW.
Odwiedź nas na gazetamorska.pl.
Daniel Nawrocki
redaktor
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz.
zobacz też
Konferencja „Seas to Skies”. Sukces w dążeniu do zielonej przyszłości branż lotniczej i morskiej
Przełomowa technologia japońskich naukowców. Produkcja paliwa wodorowego z wody i światła słonecznego
RWE uzyskało pozwolenia na budowę morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II
Projekty wodorowe Orlenu wyróżnione. Grzegorz Jóźwiak: "Wodór staje się paliwem teraźniejszości"
Coraz głośniej o Navy Policing. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej: "To mogą być polskie jednostki"
Gaz-System otrzyma dofinansowanie unijne dla projektu ”Pomeranian Green Hydrogen Cluster”
Rekordowe importy węgla przez Chiny w 2024 roku. Jak wpływają na transport morski?
Grupa Polenergia z historycznymi wzrostami. Blisko 545 mln zł zysku EBITDA i 297 mln zł skorygowanego zysku netto
Energia z Bałtyku dla Danii. Polenergia i Equinor podpisały umowę z Danske Commodities A/S
Orlen Upstream Polska integratorem krajowych aktywów poszukiwawczo-wydobywczych koncernu
REKLAMA