32. rocznica zatonięcia promu "Jan Heweliusz"
14 stycznia 2025 roku przypada 32. rocznica jednej z największych tragedii w historii polskiej żeglugi - zatonięcia promu "Jan Heweliusz". Katastrofa, która miała miejsce 14 stycznia 1993 roku na Bałtyku, pozostaje w pamięci wielu Polaków jako symbol ludzkiej odwagi, tragedii i walki z żywiołem.
historia wiadomości14 stycznia 2025 | 23:29 | Źródło: Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. Wikimedia Commons
Prom "Jan Heweliusz" zatonął podczas sztormu o sile 12 stopni w skali Beauforta w czasie rejsu ze Świnoujścia do Ystad. Przechył statku rozpoczął się około godziny 4:10. O godzinie 4:36 przechył wzrósł do 35 stopni, co doprowadziło do odpadania ładunków od pokładu. Ostatecznie prom obrócił się do góry dnem o godzinie 5:12. Na pokładzie znajdowały się 64 osoby, z czego życie straciło 55 pasażerów i członków załogi. Była to największa katastrofa w historii floty promowej Polski.
Wydarzenie to było przedmiotem licznych śledztw i analiz. Ustalono, że statek posiadał poważne wady konstrukcyjne, które częściowo przyczyniły się do tragedii. "Jan Heweliusz" miał historię problemów technicznych, a wielokrotne naprawy nie wystarczyły, by zapewnić bezpieczeństwo jego pasażerom. Dodatkowo załoga była zmuszona zmierzyć się z warunkami pogodowymi, które przekraczały możliwości stateczności promu.
Każdego roku w rocznicę tragedii rodziny ofiar, marynarze oraz przedstawiciele władz spotykają się w portach w Polsce i Niemczech, aby oddać hołd tym, którzy zginęli na Bałtyku. Organizowane są uroczystości upamiętniające ofiary, podczas których zapalane są znicze, składane wieńce na wodzie oraz odczytywane nazwiska tych, którzy zginęli w katastrofie. Tragedia ta pozostaje głęboko zakorzeniona w pamięci lokalnych społeczności marynarskich.
- Dziś przypada 32. rocznica tragicznej śmierci 55 osób na pokładzie statku MF "Jan Heweliusz". Pamiętam to jako dzieciak. Relacje przewróconego do góry dnem statku w telewizji o poranku. Odwołano wtedy lekcje w mojej szkole, bo sztorm wybił część okien. 30 lat później, oficer dziś pracujący w Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa opowiedział mi co się działo jak płynął na ratunek na pokładzie statku Huragan. Historia która przyprawia o dreszcze. Niebo połączyło się z wodą. W wodzie były tylko ciała. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie - powiedział Sebastian Kluska, dyrektor MSPiR SAR.
"Heweliusz". W drugiej połowie 2025 roku premiera nowego serialu Netflixa
Netflix zapowiedział premierę nowego serialu pt. "Heweliusz", który będzie inspirowany tragiczną historią polskiego promu z 1993 roku. Fabuła produkcji skoncentruje się na ludzkich losach związanych z tą tragedią. Twórcy zapowiadają, że serial będzie pełnym napięcia dramatem, który ukazuje emocje i dramaty osób dotkniętych tą katastrofą.
Za reżyserię odpowiada Jan Holoubek, który zdobył uznanie za swoją pracę przy serialu "Wielka Woda". Scenariusz napisał Kasper Bajon, a producentką projektu, podobnie jak w przypadku serialu o powodzi na Dolnym Śląsku, została Anna Kępińska.
W obsadzie "Heweliusza" pojawią się m.in. Magdalena Różczka, Michał Żurawski, Michałina Łabacz, Konrad Eleryk, Andrzej Konopka, Borys Szyc, Tomasz Schuchardt, Justyna Wasilewska oraz Jacek Koman. Ich obecność z pewnością przyciągnie uwagę widzów, którzy oczekują emocjonującej i angażującej historii.
Choć serial inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami, twórcy podkreślają, że nie będzie to dokładna rekonstrukcja historyczna, a bardziej swobodna artystyczna interpretacja. Dzięki temu produkcja ma szansę na kreatywne podejście do tematu, zachowując przy tym dramatyzm sytuacji, nie będąc jednak dokumentem.
zobacz też
Śledźcie nas na portalu X, aby być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami | gazetamorska.pl!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Nowe Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie
Tajemnice bałtyckich wraków. Podwodne skarby historii. Co skrywa Morze Bałtyckie?
Gdynia: złapać morski oddech
Pomnik polskiej Marynarki Wojennej w Kanadzie upamiętni Bitwę o Atlantyk
136. rocznica urodzin Eugeniusza Kwiatkowskiego
Zbrodnia bez nazwy i kary
Pamięci bohaterskich Obrońców Wybrzeża z września 1939 roku. Uroczystości na cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni
Polska Marynarka Wojenna w wojnie polsko-bolszewickiej i bitwa pod Czarnobylem (1920)
Fundacja Fincantieri ponownie uruchomiona z naciskiem na historię, innowacje i integrację
II wojna światowa: Bitwa o Narwik
REKLAMA
REKLAMA