140 miejsc czeka na przyszłych funkcjonariuszy Straży Granicznej nad morzem. MOSG rozpoczyna rekrutację
Morski Oddział Straży Granicznej im. płk. Karola Bacza w Gdańsku rozpoczął tegoroczną rekrutację kandydatów do służby. Na przyszłych mundurowych czeka 140 miejsc. - Mile widziani marynarze z patentami sterników i mechanicy na jednostkach pływających. Dokumenty aplikacyjne można składać w Komendzie MOSG w Gdańsku oraz w jednostkach Straży Granicznej w Świnoujściu, Rewalu, Szczecinie, Kołobrzegu, Darłowie, Ustce, Władysławowie, Elblągu i Krynicy Morskiej - mówi Tadeusz Gruchalla, rzecznik prasowy MOSG,
bezpieczeństwo pracuj na morzu straż graniczna wiadomości08 stycznia 2025 | 14:06 | Źródło: MOSG / Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. MOSG
Nabór do Straży Granicznej dotyczy funkcjonariuszy, którzy będą pełnić służbę na różnych odcinkach Morskiego Oddziału Straży Granicznej, m.in. w dywizjonach w Świnoujściu i Gdańsku i Placówkach SG zlokalizowanych od Krynicy Morskiej aż po Szczecin i Świnoujście.
- Jednym z głównych zadań jedynego w Polsce o tej specyfice oddziału Straży Granicznej jest ochrona morskiej granicy państwowej. Bezpośrednio mają je w swoich właściwościach dywizjony SG, które poszukują chętnych, którzy chcą dołączyć do załóg jednostek pływających. Dlatego pierwszeństwo w przyjęciu mają osoby posiadające uprawnienia morskie. Choć oczywiście brak doświadczenia zawodowego nie jest przeszkodą. W Wyższej Szkole Straży Granicznej w Koszalinie oraz ośrodkach szkolenia kandydat na funkcjonariusza zostanie kompleksowo przeszkolony do pełnienia służby - mówi Tadeusz Gruchalla, rzecznik prasowy MOSG.
Na lądzie, w jednostkach organizacyjnych MOSG, również można realizować się w wielu specjalnościach. W szeregach MOSG są eksperci od fałszerstw dokumentów, specjaliści do spraw migracji, pirotechnicy, przewodnicy psów służbowych i muzycy. MOSG ma bowiem w swojej strukturze orkiestrę, jedną z dwóch w Straży Granicznej, ale jedyną występującą w marynarskich mundurach.
Służbę w Straży Granicznej może pełnić osoba niekarana, jej wiek nie gra roli, posiadająca wyłącznie polskie obywatelstwo, co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych.
- Postępowanie kwalifikacyjne rozpoczyna się sprawdzeniem kompletności dokumentów złożonych przez kandydata i przeprowadzeniem z nim wstępnej rozmowy. Następnie przechodzi on badanie psychologicznie oraz psychofizjologiczne, czyli tzw. „wykrywacz kłamstw". Kandydat do służby w formacjach uzbrojonych musi bowiem dawać rękojmię prawdomówności - dodaje Tadeusz Gruchalla.
W kolejnym kroku w siedzibie Morskiego Oddziału SG w Gdańsku, kandydaci rozwiązują testy z wiedzy ogólnej i wybranego języka obcego, przechodzą egzamin ze sprawności fizycznej i podsumowującą rozmowę kwalifikacyjną. Po ich pozytywnym zaliczeniu adepci przechodzą badania lekarskie, a komisja lekarska ustala zdolność do służby. Po zakończonej rekrutacji kandydatów czeka szkolenie w ośrodkach szkolenia Straży Granicznej lub w Wyższej Szkole Straży Granicznej.
- Postępowanie kwalifikacyjne może już być prowadzone wobec kandydatów mających ukończone 18 lat, będących uczniami ostatniego roku szkoły ponadpodstawowej (czteroletniego liceum ogólnokształcącego, pięcioletniego technikum, dwuletniej branżowej szkoły II stopnia), nieposiadających w dniu rozpoczęcia postępowania kwalifikacyjnego dokumentów stwierdzających wykształcenie lub nieposiadających uregulowanego stosunku do służby wojskowej - mówi rzecznik Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.
Nowością dla przyszłych funkcjonariuszy jest możliwość podjęcia w ramach służby studiów w Wyższej Szkole Straży Granicznej w Koszalinie. Po trzech latach nauki absolwenci uzyskują tytuł licencjata i stopień młodszego chorążego Straży Granicznej. Formacja zapewnia tam darmowe wyżywienie, umundurowanie i zakwaterowanie.
Zarobki nowego funkcjonariusza mogą wynosić nawet ponad 6 tys. złotych na rękę. Funkcjonariusz SG może liczyć również na dodatek na remont mieszkania lub brak mieszkania, pomoc finansową na kupno domu czy mieszkania, oraz zwrot kosztów dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia służby. Każdemu funkcjonariuszowi SG przysługuje ponadto tzw. mundurówka, 13-ta pensja oraz dofinansowanie do wypoczynku.
Informacje na temat naboru zamieszczone są na stronie internetowej oddziału https://www.morski.strazgraniczna.pl w zakładce „Rekrutacja do służby w MOSG".
W Morskim Oddziale Straży Granicznej można kontaktować się z koordynatorami ds. naboru do służby: dla województwa zachodniopomorskiego: tel. 721-960-123, dla pozostałych województw: tel. 797-337-256, 721-961-599; 722-124-116.
zobacz też
Śledźcie nas na portalu X, aby być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami | gazetamorska.pl!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Plaże w Sydney zamknięte z powodu... tajemniczych kulek
NATO tworzy Baltic Sentry. Mark Rutte: "Zapewnić bezpieczeństwo i ochronę dla wszystkiego, co jest dla nas cenne"
Szef NATO: Wyższe wydatki na obronę albo... nauka rosyjskiego?
Poszukiwania mężczyzny w pobliżu molo w Sopocie. Akcję zakończono z uwagi na trudne warunki pogodowe
Było blisko tragedii. Kobieta osunęła się z klifu. Szybka reakcja ratowników z Brzegowej Stacji Ratowniczej w Ustce
Na koniec kadencji Joe Biden wprowadza najostrzejsze sankcje na Rosję
Statek rosyjskiej "floty cieni" z transportem ropy dryfuje na Bałtyku
Duże utrudnienia w Gdańsku. Most Siennicki wyłączony z użytku na minimum 2 lata
Drony zaatakowały jeden z największych portów morskich w Rosji
Portugalska marynarka monitoruje rosyjskie statki na Morzu Śródziemnym oraz w swojej wyłącznej strefie ekonomicznej
REKLAMA
REKLAMA