100-lecie Yacht Klub Polski Gdynia. 200 osób na gali w Konsulacie Kultury w Gdyni
Vivat Yacht Klub Polski Gdynia! Uroczystą galą jubileuszową zakończył Yacht Klub Polski Gdynia świętowanie swojego stulecia. W wydarzeniu, które odbyło się w Konsulacie Kultury w Gdyni, wzięło udział blisko 200 osób.
historia trójmiasto wiadomości żeglarstwo żeglarstwo rekreacyjne15 listopada 2024 | 17:24 | Źródło: YKP Gdynia | Gazeta Morska | Opracował: Jędrzej Szerle | Drukuj
100-lecie Yacht Klub Polski Gdynia / Fot. Tadeusz Lademann | Gazeta Morska
Yacht Klub Gdynia ma 100 lat
Dobiegły końca obchody stulecia powołania do życia Yacht Klubu Polski Gdynia, które przebiegały pod hasłem „100 lat dla Polski”. Zainaugurowane zostały one 3 maja, kiedy m.in. uroczyście podniesiono banderę na flagsztoku żaglowca „Generał Zaruski” oraz odsłonięto w Alei Żeglarstwa Polskiego tablicę admirała Józefa Unruga, przedwojennego komandora klubu.
15 sierpnia w klubie odbył się dzień otwarty, podczas którego można było zwiedzić jego siedzibę, spotkać z olimpijką Aleksandrą Melzacką oraz wziąć udział w grach i zabawach. Przez cały sezon organizowane były też regaty, które przypominały o wspaniałej rocznicy, obchodzonej w 2024 roku.
Gala 100-lecia YKP Gdynia
Zwieńczenie obchodów przypadło w poniedziałek 11 listopada. Najpierw, zgodnie z wieloletnią tradycją, Yacht Klub Polski Gdynia uroczyście zakończył sezon żeglarski i opuścił banderę. Następnie jego członkowie wzięli udział w paradzie ulicami miasta w ramach Gdyńskich Urodzin Niepodległej. Finałem, nie tylko dnia, ale całego roku, była uroczysta gala, która zorganizowana została wieczorem tego dnia w Konsulacie Kultury w Gdyni.
– Klub kompletny to taki, w którym wszystkie jego załogi mogą się spotkać, zarówno te najmłodsze, jak i najstarsze – mówił Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego i członek Zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego. – I Yacht Klub Polski Gdynia od stu lat taki właśnie jest – to przyjazna przystań dla wszystkich jego członków. Jest to wielki sukces, którego serdecznie gratuluję.
– Przygotowując się do dzisiejszej gali zastanawiałem się nad właściwym słowem, które byłoby adekwatne do stulecia Yacht Klubu Polski Gdynia – mówił Marek Stawiszyński, komandor YKP Gdynia. – Wiem teraz, że jest to słowo „dziękuję”. Chciałbym podziękować zatem wszystkim za to, że jesteśmy tu razem, za stuletnią historię naszego klubu, choć była ona nierzadko trudna. Chciałbym wreszcie podziękować wszystkim członkom klubu, których nie ma z nami i odeszli na wieczną wachtę.
– Yacht Klub Polski Gdynia to wielkie, wspaniałe dzieje polskiego żeglarstwa – dodał Tomasz Chamera. – Ale to nie tylko historia, ale też teraźniejszość i wspaniała przyszłość.
zobacz też
Historia YKP Gdynia
Uroczystość była w pierwszej kolejności okazją do wspominania pięknej historii klubu. Zaprezentowano na niej nową monografię, którą stworzył doświadczony żeglarz i wieloletni komandor Jan Goździkowski. Pokazano również film opowiadający o YKP Gdynia w reżyserii Kryspina Pluty.
– Nie jest łatwo zrobić film o stuleciu – opowiadał Kryspin Pluta. – Jak mówią: gdzie jest dwóch żeglarzy, tam trzy wersje opowieści. A ja miałem 31 żeglarzy, którzy opowiadali swoje historie.
Podczas gali, który uświetnił występ Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny” nie zapomniano również o uhonorowaniu zasłużonych członków, partnerów i sympatyków klubu. Z kolei prezes Ligi Morskiej i Rzecznej Andrzej Królikowski uhonorował YKP Gdynia krzyżem Pro Mari Nostro. Galę zakończyło zaś spotkanie żeglarskie z toastem i krojeniem jubileuszowego tortu.
Gala zgromadziła blisko 200 osób, m.in. członków i sympatyków klubu oraz:
- senatora Sławomira Rybickiego,
- posła Rafała Siemaszko,
- wiceprezydenta Gdyni Tomasza Augustyniaka,
- przewodniczącego Rady Miasta Gdyni Tadeusza Szemiota,
- dyrektor Urzędu Morskiego Anna Stelmaszyk-Świerczyńską,
- dyrektora Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Krzysztofa Czopka,
- prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasza Chamerę,
- Bogusława Witkowskiego.
Odwiedź nas na gazetamorska.pl.
Redakcja Gazeta Morska
użytkownik
galeria
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz.
zobacz też
Polska Marynarka Handlowa na wojennych szlakach (1939-1945)
Rocznica śmierci admirała Romualda Wagi - hołd dla byłego dowódcy Marynarki Wojennej RP
397. rocznica Bitwy pod Oliwą. Symbol polskiej potęgi morskiej i zwycięstwa nad szwedzką armadą
87 lat w służbie biało-czerwonej. ORP Błyskawica, świadek historii i symbol Marynarki Wojennej z Virtuti Militari
Jubileusz 100 lat pisma „Morze" w Krakowie i Lęborku....było i będzie czyli listopad w morskiej kronice
40. rocznica śmierci patrona Morskiego Oddziału Straży Granicznej pułkownika Karola Bacza
Medale Reipublicae Memoriae Meritum wręczone. Wyróżnione zostały ludzie morza
Pomorski Kongres Pamięci Narodowej w Gdańsku. „Dumnie jest być Polakiem”
Z szacunku do historii polskiego i polsko-duńskiego ruchu oporu. Wizyta polskich marynarzy w Ryvangen
Startuje Pomorski Kongres Pamięci Narodowej. Dwa dni historii, kultury, nowych technologii i edukacji w Gdańsku
REKLAMA