Under - największa podwodna restauracja na świecie
Pięć i pół metra pod powierzchnią morza w południowej Norwegii kryje się zaprojektowana przez Snøhettę restauracja gourmet o nazwie Under, będąca jedną z najbardziej unikalnych atrakcji na świecie.
inne na świecie rozrywka wiadomości21 listopada 2024 | 17:30 | Źródło: visitnorway.com / under.no / Gazeta Morska | Opracował: Bartosz Piątek | Drukuj
fot. fot. studio Sn? hetta
Masz ochotę na posiłek w podwodnym świecie? Najlepszym pomysłem na taki niezapomniany wieczór może być rezerwacja stolika w największej na świecie (sala jadalna wielkości 500 m2) podwodnej restauracji Under. To unikalne miejsce znajduje się niespełna 1,5 godziny drogi samochodem od norweskiego lotniska w Kristiansand na południu Norwegii.
Restauracja została otwarta w 2019 roku i od samego początku zyskała miano wykwintnej oraz dającej klientom niepowtarzalne doświadczenia. Miłośników dobrego jedzenia, nie trzeba specjalnie przekonywać, gdyż restauracja posiada gwiazdkę Michelin, a stolik trzeba rezerwować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem (w grudniu ruszają rezerwacje na kwiecień 2025).
Szef kuchni zdecydował się na menu składające się z kilkunastu niewielkich porcji, częściowo zmieniających się w zależności od pory roku. Na tę ucztę należy zarezerwować 4-5 godzin, ale warto celebrować posiłek ze względu na widoki za ogromną akrylową szybą, a także cenę, powyżej 2000 norweskich koron za posiłek, nie licząc towarzyszących napojów.
Szef kuchni, Bernt Sætre, buduje swoje unikalne menu w oparciu o lokalne produkty zebrane przez pracowników restauracji. Restauracja posiada nawet własne łodzie Under, które pomagają w zdobyciu produktów. Menu jest więc częściowo wynikiem zbiorów i połowów w bezpośrednim otoczeniu restauracji.
Oprócz kulinarnej uczty, Under oferuje także niesamowite doznania estetyczne. Wystarczy powiedzieć, że za projekt tego zanurzonego w połowie w morzu, budynku jest odpowiedzialna pracownia architektoniczna Snøhetta. Ten 34-metrowy, monolityczny kolos powstał dzięki pracy ludzi, którzy stworzyli również budynek Opery w Oslo, Bibliotekę Aleksandryjską w Egipcie, Bibliotekę w Pekinie, czy Operę w Szanghaju.
Odwiedź nas na gazetamorska.pl.
Bartosz Piątek
redaktor
galeria










komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
80 lat „Dziennika Bałtyckiego”. Powrót na morze i do historii Pomorza
Port Gdańsk wspiera strażaków. Darowizna na rzecz bezpieczeństwa publicznego
Koniec remontu Długiego Pobrzeża w Gdańsku
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA): powierzchnia mórz ociepla się szybciej niż zakładano
Porty, terminale, infrastruktura krytyczna. Od 17 kwietnia obowiązuje zakaz fotografowania
Nowy sprzęt dla WOPR w Zachodniopomorskiem
W USA ceny ropy spadają; będzie nadwyżka surowca, a perspektywy wojny handlowej się pogarszają
Ćwiczenia grup poszukiwawczo-ratowniczych z całego kraju
Łódź wykreślona z listy trucicieli Bałtyku. Z tej złej stawki zniknął też Wrocław i miasta Górnego Śląska
Jak zabezpieczyć energetyczną przyszłość Europy? - Ørsted publikuje plan działań dla morskiej energetyki wiatrowej
REKLAMA