Rozkradają morza i oceany. Fragmenty rafy koralowej w bagażach znalazła pomorska KAS

Funkcjonariusze pomorskiej KAS z Oddziału Celnego Port Lotniczy Gdańsk-Rębiechowo przechwycili okazy CITES.

prawo i podatki trójmiasto turystyka morska i rekreacja wiadomości

21 sierpnia 2024   |   16:52   |   Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku | Gazeta Morska   |   Drukuj

Fragmenty rafy koralowej w bagażach

Fragmenty rafy koralowej w bagażach


Krajowa Administracja Skarbowa poprzez akcje informacyjne stara się stale podnosić świadomość społeczeństwa i informuje, co można, a czego nie można przywozić z zagranicy. Niestety mimo działań edukacyjnych, wciąż można spotkać przypadki łamania regulacji prawnych chroniących zagrożone gatunki fauny i flory.

Nielegalny przemyt morskiej fauny i flory na lotnisku w Gdańsku

Do tego typu zdarzeń doszło na terenie Portu Lotniczego w Gdańsku, kiedy to wracający z Kajmanów i Miami turyści postanowili przywieźć do domu egzotyczne pamiątki.  Na ich nieszczęście bagaże zostały skrupulatnie sprawdzone przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej pełniących służbę w Oddziale Celnym Port Lotniczy Gdańsk-Rębiechowo.

- Wstępnej kontroli dokonano przy pomocy skanera RTG, a następnie podjęto decyzję o rewizji walizek - komentuje Jacek Standara, główny specjalista w Referacie Komunikacji Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku. - We wnętrzu bagaży, które przyleciały z Kajmanów i Miami znaleziono łącznie 23 szt. niezgłoszonych funkcjonariuszom wapiennych szkieletów koralowca. W obu przypadkach zabezpieczone okazy znajdują się na liście chronionych prawem międzynarodowym gatunków fauny i flory.

Podczas prowadzonych czynności podróżni wyjaśnili, że koralowce znaleźli  podczas wypoczynku na plaży i potraktował je jako pamiątki z podróży. Ponadto turyści przyznali, że nie mieli świadomości, że ich przywóz do kraju bez niezbędnych dokumentów jest zabroniony. Okazy zatrzymano do dalszego postępowania wyjaśniającego.

- W związku z nieokazaniem wymaganego przepisami prawa zezwolenia na przywóz oraz świadectwa pochodzenia podróżni naruszyli ustawę o ochronie przyrody - wyjaśniają w IAS w Gdańsku.

Jeśli wracasz z zagranicy i chcesz przywieźć pamiątki, sprawdź regulacje CITES na stronie Ministerstwa Finansów:

  • co nazywamy okazem, 
  • jakie gatunki są zagrożone wyginięciem,
  • oraz jak uzyskać odpowiednie dokumenty,
  • co obejmuje kontrola celna.

 

Odwiedź nas na gazetamorska.pl. 

Paula Milewicz
redaktor

komentarze


Dodaj komentarz...
Skomentuj
Nick

Dodaj pierwszy komentarz.