Rosja i Chiny rozpoczęły wspólne ćwiczenia wojskowe na Morzu Japońskim
Rosja i Chiny rozpoczęły wspólne ćwiczenia wojskowe Beibu/Interaction-2024 na Morzu Japońskim – podała agencja Reuters, powołując się na rosyjskie media. Manewry zainicjowano w sobotę, gdy oddział okrętów wojennych rosyjskiej Floty Pacyfiku i chińskiej marynarki wyruszył z portu we Władywostoku, głównej bazy morskiej Rosji na wschodzie kraju. Chińskie okręty dotarły do Władywostoku już w środę.
bezpieczeństwo na świecie polityka wiadomości23 września 2024 | 13:30 | Źródło: Reuters / Gazeta Morska | Opracował: Daniel Nawrocki | Drukuj
zdjęcie ilustracyjne fot. Canva / Gazeta Morska
Przez najbliższy tydzień obie strony mają przećwiczyć odparcie pozorowanego ataku z powietrza i wody, a także przeprowadzić wspólne manewry z użyciem broni przeciwlotniczej oraz przeciwko okrętom podwodnym.
Te manewry to kontynuacja intensywnej współpracy militarnej obu krajów. W poniedziałek zakończyły się rosyjsko-chińskie ćwiczenia „Ocean-2024” u wybrzeży rosyjskiego Dalekiego Wschodu. Pekin wysłał na te ćwiczenia kilka okrętów wojennych oraz 15 samolotów, co potwierdza rosnące zaangażowanie Chin w regionalne operacje wojskowe.
Współpraca ta nie ogranicza się wyłącznie do działań w regionie Dalekiego Wschodu. W lipcu tego roku kolejne wspólne manewry przeprowadzono w okolicach Zhanjiang, miasta położonego w południowych Chinach, w prowincji Guangdong. Co ciekawe, ćwiczenia te miały miejsce w tym samym tygodniu, w którym przywódcy NATO ostrzegli przed rosnącą rolą Chin jako kluczowego wsparcia Rosji w kontekście inwazji na Ukrainę. W odpowiedzi na te oskarżenia Pekin przestrzegł Sojusz Północnoatlantycki przed „prowokowaniem konfrontacji”.
Ćwiczenia Beibu/Interaction-2024 stanowią kolejny krok w zacieśnianiu współpracy wojskowej między Moskwą a Pekinem, które w ostatnich latach regularnie prowadzą wspólne manewry, wzmacniając swoje zdolności operacyjne w regionie Azji i Pacyfiku.
Odwiedź nas na gazetamorska.pl.
Daniel Nawrocki
redaktor
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz.
zobacz też
USA zaostrza sankcje nałożone na irańską "flotę cieni"
Incydent na Bałtyku: Rosyjski okręt wystrzelił amunicję sygnałową w kierunku niemieckiego śmigłowca
Flota 26 lodołamaczy na Wiśle, Odrze, Warcie i Noteci gotowych na zimę
Finowie przekazali Estonii przewodnictwo w Baltic Sea Region Border Control Cooperation (BSRBCC)
Rosyjski okręt podwodny w Morzu Południowochińskim nieopodal Filipin. "Budzi ogromne zaniepokojenie"
Wyróżnienie dla oficera 13 Dywizjonu Trałowców. "Siłą armii są ludzie, którzy nadają jej właściwy kierunek"
Chińskie dźwigi portowe m.in. w polskim porcie stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa? Eksperci mają obawy
Pożar na statku „Sofia” na Bałtyku - załoga ewakuowana, statek przygotowywany do holowania
Coraz głośniej o Navy Policing. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej: "To mogą być polskie jednostki"
Kanada przekazuje dowództwo Stałego Zespołu Sił Morskich NATO 2 (SNMG2) Turcji
REKLAMA