Polacy na podium mistrzostw Europy w bojerach DN. Lodowe żagle znów na fali!
W dniach 23-27 lutego na jeziorze Pyhäjärvi w Finlandii odbyły się mistrzostwa Europy w bojerowej klasie DN. W rywalizacji wzięło udział 121 zawodników z 15 krajów, w tym 30 Polaków. Po zaciętej walce srebrny medal wywalczył Michał Burczyński (AZS UWM Olsztyn), a brązowy - Łukasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki). Złoto zdobył Estończyk Rasmus Maalinn, który zdeklasował konkurencję, wygrywając siedem z dwunastu wyścigów.
lifestyle morski żeglarstwo sportowe wiadomości28 lutego 2025 | 17:38 | Źródło: Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. Rola Lora / Polski Związek Żeglarski
Trudne warunki na lodzie
Regaty odbywały się w wymagających warunkach atmosferycznych. Organizatorzy oraz zawodnicy musieli zmagać się z kaprysami pogody, które już w sobotę pokrzyżowały plany treningowe. Mgła, opady deszczu i temperatura oscylująca wokół zera stopni uniemożliwiły jazdę. Na szczęście od niedzieli warunki pozwoliły na rozpoczecie rywalizacji, a całe mistrzostwa udało się rozegrać zgodnie z planem.
- Regaty były bardzo interesujące, choć odbyły się w nieco innej formule niż zwykle. Zazwyczaj rozgrywamy siedem wyścigów, a tym razem było ich aż dwanaście. Ku mojemu zaskoczeniu udało się przeprowadzić komplet, co w tych warunkach było naprawdę imponujące. Te regaty na pewno zapamiętamy jako wyjątkowo trudne – można je nazwać wręcz "brzydkimi" regatami. Taplaliśmy się w wodzie, a lód był mokry i nasiąknięty przez pięć czy nawet sześć dni. Cały czas padało, a woda nie chciała schodzić, co sprawiało, że praktycznie cały czas byliśmy przemoczeni – relacjonował Michał Burczyński.
Polacy w czołówce
W pierwszym dniu rywalizacji bardzo dobrze zaprezentował się Karol Jabłoński (Olsztyński Klub Żeglarski), wygrywając pierwszy wyścig i zajmując drugie miejsce w kolejnym, co dało mu pozycję lidera po pierwszym dniu. Jednak od poniedziałku Rasmus Maalinn przejął inicjatywę i konsekwentnie budował przewagę, wygrywając siedem wyścigów oraz trzykrotnie zajmując drugie miejsce.
Michał Burczyński po nieco słabszym początku zdołał się odbudować i regularnie finiszować w czołówce. Wygrał cztery wyścigi, trzykrotnie był drugi i po raz ósmy w karierze zdobył srebrny medal mistrzostw Europy. Tym samym wyrównał rekord Karola Jabłońskiego w liczbie zdobytych medali (15 krążków: 5 złotych, 8 srebrnych, 2 brązowe).
- Muszę przyznać, że te regaty dały mi w kość. Na pewno mogłem żeglować lepiej, ale nie byłem tak dobrze przygotowany jak rok temu do mistrzostw świata i Europy. Wtedy miałem co najmniej 20 dni treningowych na lodzie, a tym razem przyjechałem 'na świeżości'. Praca i życie prywatne były na pierwszym miejscu – zostałem ojcem po raz drugi i miałem mnóstwo obowiązków. Bojery zeszły na dalszy plan, dlatego tym bardziej cieszę się ze srebrnego medalu – podsumował Michał Burczyński.
Brązowy medal zdobył Łukasz Zakrzewski, powtarzając swój wynik sprzed roku. Czwarte miejsce zajął Tomasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki), a w pierwszej dziesiątce znaleźli się także Maciej Żarnowski (7. miejsce, UKS Navigo Sopot), Robert Graczyk (9. miejsce, MKŻ Mikołajki) i Jarosław Radzki (10. miejsce, Olsztyński Klub Żeglarski). Karol Jabłoński ostatecznie nie ukończył regat z powodu uszkodzenia sprzętu, ale zwyciężył w klasyfikacji 60+.
Nowa jakość w bojerach
Po raz pierwszy w historii zawody można było śledzić na żywo dzięki trackingowi GPS w Złotej Flocie. Dodatkowo, w ramach mistrzostw Europy odbywał się Puchar Europy, do którego zaliczały się wyniki pięciu ostatnich wyścigów. W tej klasyfikacji pierwsze dwa miejsca zajęli Rasmus Maalinn i Michał Burczyński, a trzeci był Robert Graczyk.
Pełne wyniki mistrzostw Europy DN potwierdzają dominację Estończyka Maalinna, ale Polacy pokazali się z bardzo dobrej strony, udowadniając, że bojery nadal są jedną z najsilniejszych dyscyplin w polskim żeglarstwie lodowym.
zobacz też
Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
galeria















komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Majówkowy exodus. Niemal połowa Polaków planuje wyjazd. Ilu przyjedzie nad morze?
Do 2150 r. Wenecja może okresowo znaleźć się pod wodą; zagrożone też polskie miasta
Miejscy radni chcą wakacyjnego tramwaju wodnego do Świnoujścia
Zmiany w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie
Polacy z mocnym startem w Trofeo Princesa Sofia 2025. Regaty na Majorce dobrym testem przed sezonem
Nowe życie podwodnych skarbów. Dofinansowanie dla Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie
Polacy w walce o medale na Pucharze Świata Trofeo Princesa Sofía na Majorce
Puchar Świata na Majorce otwiera kolejny cykl olimpijski do Los Angeles 2028
Morze pełne marzeń. Rusza akcja „Morskie Opowieści”. Stwórz legendę Bałtyku razem z nami!
Katastrofa Sindbad Submarines. Tragedia na Morzu Czerwonym pod lupą. Co z bezpieczeństwem turystyki podwodnej?
REKLAMA