Otwarcie bazy przeciwrakietowej w Redzikowie. Prezydent RP Andrzej Duda: "To symbol obecności Polski w NATO"
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wziął udział w otwarciu amerykańskiej bazy Aegis Ashore w Redzikowie (woj. pomorskie), będącej częścią systemu obrony przeciwrakietowej NATO.
ważne nato polityka wiadomości13 listopada 2024 | 16:01 | Źródło: KPRP / MON / Gazeta Morska | Drukuj
fot. Marek Borawski / KPRP
- Cieszę się ogromnie, że oficjalnie otwieramy tę bazę, która będzie, tak i jak armia Stanów Zjednoczonych, broniła wolności i bezpieczeństwa świata. Niech będzie swoistym symbolem to, że 25 lat po naszym przystąpieniu do Sojuszu Północnoatlantyckiego ta twarda infrastruktura armii Stanów Zjednoczonych i NATO jest tutaj, na tej ziemi – dodał Prezydent, dziękując władzom USA za podjęcie tych ważnych decyzji – podkreślił Andrzej Duda podczas ceremonii otwarcia.
Prezydent cytowany przez KPRP mówił, że otwarcie bazy w Redzikowie to dla niego bardzo ważna, symboliczna i wzruszająca uroczystość. Wspomniał, że po raz pierwszy usłyszał o planach budowy amerykańskiej bazy w Polsce w 2008 roku, kiedy był najmłodszym Ministrem w Kancelarii ówczesnego Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego.
Andrzej Duda powiedział, że to właśnie prof. Lech Kaczyński mówił mu o tej idei niezwykle ważnej dla bezpieczeństwa Polski. Jak dodał, Lech Kaczyński mówił mu, że „te rakiety nie będą broniły Polski, bo będą to rakiety do obrony przed pociskami balistycznymi i tak naprawdę będą chroniły tereny daleko od Polski przed rakietami, które potencjalnie mogą być wystrzelone np. z Iranu”.
– Ale to będzie amerykańska baza rakietowa, w której będą amerykańskie tajemnice wojskowe, w której będą jedne z największych sekretów Stanów Zjednoczonych i której Stany Zjednoczone będą strzegły. I to jest bardzo ważne, bo ta baza amerykańska będzie zbudowana na naszej ziemi, w Polsce, w jej centrum i od tego momentu, kiedy ta baza tutaj stanie, cały świat będzie widział jasno i wyraźnie, że to nie jest już rosyjska strefa wpływów. I z naszego, polskiego punktu widzenia to strategicznie jest najważniejsze – przywoływał rozmowę Prezydent RP Andrzej Duda.
– Dzisiaj żołnierze Stanów Zjednoczonych stacjonują w Polsce w wielu miejscach, w sumie jest ich około 10 tys. Możemy z całą pewnością powiedzieć, że Stany Zjednoczone rzeczywiście – obecnie również w tym znaczeniu czysto fizycznym – są gwarantem bezpieczeństwa Rzeczypospolitej, tak jak i całego Sojuszu Północnoatlantyckiego; dziś, w dobie rosyjskiej inwazji na Ukrainę, przede wszystkim jego wschodniej flanki – akcentował Prezdyent cytowany przez KPRP.
Prezydentowi towarzyszyli Szef Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak i Szef BBN Jacek Siewiera.
zobacz też
W uroczystości otwarcia wzięli też udział: Dowódca US Navy w Europie i Afryce admirał Stuart Munsch, Wicepremier, Szef MON Władysław Kosiniak–Kamysz, Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski, Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.
- Obecne konflikty, w Ukrainie, na Bliskim Wschodzie dowodzą, jak ważna, jak nie najważniejsza jest obrona powietrzna, obrona przeciwrakietowa. Amerykańska baza na polskiej ziemi, w strukturach Paktu Północnoatlantyckiego, na mocy postanowień szczytu w Waszyngtonie w 2024 roku staje się faktem. Dzięki temu Polska staje się częścią najbardziej skutecznej, największej obrony powietrznej na świecie. Dlatego to jest kolektywna obrona jak mówił pan ambasador, to jest działanie na rzecz całego Sojuszu i wspólnie z bazą w Rumunii, z radarami w Turcji, z działaniami w Hiszpanii staje się jedną wielką obroną, kolektywną obroną dla całego Sojuszu. To kamień milowy w naszych działaniach na rzecz bezpiecznego współczesnego świata, dla narodów miłujących pokój, sprawiedliwość, dobro i piękno - mówił podczas ceremonii otwarcia wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.
Instalacja w Redzikowie, składająca się z radaru AN/SPY-1, wyrzutni Mk 41 VLS oraz antybalistycznych pocisków SM-3 (Standard Missile-3), jest elementem systemu European Phased Adaptive Approach (EPAA), który stanowi wkład USA w zintegrowany system obrony powietrznej i przeciwrakietowej NATO. Budowę bazy rozpoczęto w 2016 roku. Baza jest z zewnątrz chroniona przez polski Batalion Ochrony Bazy.
- Prace nad bazą w Redzikowie rozpoczynają się od 2002 roku od koncepcji i później wszystkie kolejne rządy Stanów Zjednoczonych i wszystkie kolejne rządy Rzeczypospolitej dążyły do tego momentu. Pan prezydent przed chwilą, w swoim wystąpieniu, podkreślał wagę współpracy militarnej, gospodarczej, przyjacielskiej polsko-amerykańskiej. To jest namacalny dowód tej współpracy. To jest namacalny dowód naszego sojuszu. Baza w Redzikowie to jest wieczna obecność wojsk amerykańskich, wojsk sojuszniczych na terytorium Rzeczypospolitej. To jest strategicznie dla Polski jedno z najważniejszych wydarzeń i zdarzeń w historii po 1989 roku. Polska jest dobrym sojusznikiem. Udowadnialiśmy to przez lata naszej bytności w NATO, a nawet przed momentem przyjęcia do Paktu Północnoatlantyckiego - zaznaczył szef MON.
- Bardzo chcę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zbudowania tej bazy. Przez wiele lat ten proces był długotrwały, ale jakże efektywny w swym finale. (…) Dziś otwieramy coś co jest wspaniałą gwarancją bezpieczeństwa. (…) Polska od dzisiaj jest jeszcze bardziej bezpieczna. NATO jest jeszcze silniejsze. Wolność, demokracja, sprawiedliwość. Nasze wartości zawsze zwyciężą - podkreślił wicepremier.
European Phased Adaptive Approach, część NATO-wskiego systemu, jest głównie zaprojektowana, by chronić kontynent przed pociskami balistycznymi krótkiego, średniego i pośredniego zasięgu. Oprócz bazy w Polsce, składa się na nią inny system Aegis Ashore w Deveselu w Rumunii, a także radar wczesnego ostrzegania w tureckim Kurecik i centrum dowodzenia w Ramstein w Niemczech. Dodatkowo, morska wersja Aegis zainstalowana jest na niszczycielach US Navy stacjonujących w hiszpańskiej bazie Rota.
Odwiedź nas na gazetamorska.pl.
Kamil Kusier
redaktor naczelny
galeria

































komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Operacja ZATOKA na Bałtyku. Wzmożona ochrona krytycznej infrastruktury podwodnej
Wojska cybernetyczne i Oracle będą współpracować m.in. w zakresie sztucznej inteligencji
Szwedzki niszczyciel min Ulvön doskonali umiejętności podczas operacji NATO
Okręty NATO łączą siły na wielkich manewrach na Morzu Śródziemnym
Interoperacyjność na morzu. Wspólne szkolenie sił lądowych i Marynarki Wojennej RP
SAFE 2025: Dlaczego suwerenność i bezpieczeństwo Polski są ważniejsze niż unijne obietnice?
NATO wzmacnia obecność w rejonie GIUK: więcej patroli i gotowość obronna na północy
Niepokojące odkrycie w Kłajpedzie. Część rosyjskiej rakiety na litewskiej plaży
Amerykańska łódź do neutralizacji niewybuchów na służbie Łotwy. NATO, sojusz, który wzmacnia Bałtyk
Baltic Sentry: Wspólne szkolenie, wspólne bezpieczeństwo w ramach NATO
REKLAMA