Nowy dowódca Duńskiej Marynarki Wojennej. Został nim kontradmirał Søren Kjeldsen
Z dniem 1 grudnia 2024 r. kadm. Søren Kjeldsen oficjalnie objął stanowisko dowódcy Duńskiej Marynarki Wojennej (Søværnet). Zastąpił on na tym stanowisku kadm. Henrika Ryberga, który przechodzi na emeryturę po długiej i zasłużonej służbie.
marynarka wojenna na świecie wiadomości01 grudnia 2024 | 19:06 | Źródło: Søværnet / Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. Mik Dyrby / S v rnet
Kontradmirał Søren Kjeldsen jest doświadczonym oficerem, marynarzem i żeglarzem. Był dowódcą dwóch okrętów, fregat F357 „Thetis” oraz F359 „Vædderen”. Przez ostatnie lata zajmował liczne stanowiska w Ministerstwie Obrony Danii, gdzie odpowiadał między innymi za marynarkę wojenną.
- Zabierasz ze sobą doświadczenia z wszechstronnej ścieżki kariery, która zaprowadziła cię aż na Grenlandię. Dało ci to szeroką perspektywę i strategiczne zrozumienie potrzeb, z jakimi zmaga się dzisiaj marynarka wojenna. Będziesz potrzebować tego doświadczenia, gdy będziesz musiał przewodzić duńskiej marynarce – powiedział pełniący obowiązki szefa obrony, gen. Michael Hyldgaard.
Søren Kjeldsen przyznał, że nowa funkcja, to dla niego ogromny zaszczyt, zwłaszcza w czasach, które dzień w dzień przypominają nam, że o "pewne rzeczy warto walczyć".
- Marynarkę Wojenną czeka okres, który nawet w perspektywie 500 lat będzie charakteryzował się poważnymi zmianami. Ale zadanie jest w zasadzie takie samo; aby opiekować się Królestwem Danii. Nie mogę się doczekać, aby przyczynić się do tego wspólnie z wykwalifikowanym i oddanym personelem Marynarki Wojennej – mówił kadm. Søren Kjeldsen.
Ustepujący kadm. Henrik Ryberg jest szefem duńśkiej marynarki wojennej od 2023 r. Karierę oficerską rozpoczął w 1981 roku i był m.in. zastępcą dyrektora w Radzie Kadrowej MON oraz kierownikiem Akademii Obrony Danii.
- Przez ostatni rok duńska marynarka wojenna była w dobrych rękach. Poradziliśmy sobie z trudnym zadaniem na północnym Atlantyku, w Arktyce oraz w naszych pasach morskich i cieśninach. Należy docenić też wkład Kongelige Danske Marine w zapewnienie swobodnej żeglugi po oceanach świata. Admirał Henrik Ryberg wraz z całą Marynarką Wojenną chronili Danię za pomocą nadzoru wodnego i gotowości do rozmieszczenia sił w 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu – 365 dni w roku. Podczas waszej służby, Dania zawsze była na pierwszym miejscu – powiedział gen. Michael Hyldgaard w swoim przemówieniu do odchodzącego szefa sił morskich Danii.
Do przekazania dowództwa nad duńską marynarką doszło w Szkole Oficerskiej Søvørnets w Nyholmie.
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Formidable Shield 2025: F931 Louise-Marie demonstruje siłę belgijskiej marynarki wojennej
Kompleksowe ćwiczenia Audros gynejas 2025. Obrona strategicznych akwenów Litwy i współpraca z Portugalią
Polski śmigłowiec SH-2G Super Seasprite nad Atlantykiem. Marynarze z Gdyni na ćwiczeniu Dynamic Mongoose25
NATO zabezpiecza Bałtyk. Trwa operacja Open Spirit 2025. Miny, roboty podwodne i ochrona infrastruktury krytycznej
Litwa wzmacnia flotę. Nowoczesny holownik H-24 "Lokys" zasilił Marynarkę Wojenną
Saab dostarczy Szwecji lekkie torpedy. Nowoczesne wzmocnienie obrony morskiej
Admirałowie: na Bałtyku już trwa wojna hybrydowa, ale morze w obszarze naszej odpowiedzialności jest bezpieczne
Rozpoczęto budowę fregaty ORP „Burza”. Rusza drugi etap programu „Miecznik” dla Marynarki Wojennej RP
Dynamic Mercy 2025: NATO ćwiczy ratownictwo morskie na Bałtyku w ramach międzynarodowej współpracy
Dynamic Mongoose 25: NATO ćwiczy podwodną walkę w Arktyce i testuje zdolności ZOP
REKLAMA