Nowi sternicy łodzi bojowych w szeregach MOSG. Intensywne szkolenie z elitarnymi jednostkami

Ponad 2 tysiące mil morskich – czyli niemal 3,9 tys. kilometrów – to dystans, jaki pokonali morzem funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej podczas intensywnego kursu sternika łodzi bojowych, zorganizowanego przez Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych. Dwóch strażników granicznych z Sekcji Łodzi Bojowych Wydziału Zabezpieczenia Działań MOSG, jako jedni z nielicznych, ukończyło szkolenie z oceną bardzo dobrą, zyskując nowe uprawnienia i umiejętności operacyjne.

bezpieczeństwo straż graniczna wiadomości

18 lipca 2025   |   11:00   |   Źródło: Gazeta Morska   |   Opracował: Kamil Kusier   |   Drukuj

fot. MOSG

fot. MOSG

Szkolenie prowadzone było we współpracy z elitarnymi jednostkami specjalnymi Wojska Polskiego – GROM i FORMOZA – a także instruktorami Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych. Program kursu obejmował kompleksowe przygotowanie do prowadzenia działań taktycznych na morzu: od planowania operacji i nawigacji, przez prowadzenie łączności morskiej i bojowej, aż po szkolenie z użyciem noktowizji i działanie w warunkach ograniczonej widoczności – zarówno w dzień, jak i w nocy.

- Jednym z kluczowych elementów szkolenia były ćwiczenia prowadzone na wodach Morza Bałtyckiego – w rejonie platform wiertniczych stanowiących element infrastruktury krytycznej. Kursanci ćwiczyli m.in. podejmowanie współpracy z załogą platform w ramach procedury wciągania łodzi bojowej na helideck – lądowisko dla śmigłowców. Dodatkowe zadania realizowane były także w pobliżu strategicznych portów morskich polskiego wybrzeża - przekazał Tadeusz Gruchalla z Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

Nie zabrakło również szkoleń z udzielania pomocy przedmedycznej oraz procedur reagowania w sytuacjach awaryjnych – z naciskiem na interoperacyjność służb i szybkie podejmowanie decyzji w warunkach stresu operacyjnego.

Szkolenie zakończyło się egzaminem teoretycznym i praktycznym. Obaj funkcjonariusze zdali z bardzo dobrym wynikiem, a jeden z nich został dodatkowo wyróżniony za postawę w trakcie kursu – uzyskując jedną z najwyższych średnich ocen i trzecie miejsce w klasyfikacji końcowej.

Dla porównania – morska trasa pokonana przez kursantów przekracza dystans z Gdańska na Gibraltar drogą lądową. To najlepszy dowód na intensywność szkolenia i skalę realnego przygotowania do działań bojowych na morzu.

Postaw nam kawę, a my postawimy na dobrą morską publicystykę! Wspieraj Gazetę Morską i pomóż nam płynąć dalej - kliknij tutaj!

Kamil Kusier
redaktor naczelny

galeria


komentarze


wpisz treść
SKOMENTUJ
nick

Dodaj pierwszy komentarz