Northern Challenge 2024. Nurkowie minerzy ćwiczyli neutralizację zagrożeń od materiałów wybuchowych
Zakończyło się międzynarodowe ćwiczenie pk. Northern Challenge 2024 na Islandii. Przez ostatnie dwa tygodnie Nurkowie Minerzy 8FOW, razem z 330 ekspertami z 17 krajów, doskonalili umiejętności i wymieniali doświadczenia w zakresie zwalczania improwizowanych urządzeń wybuchowych (IED) – zarówno w środowisku morskim, jak i na lądzie.
bezpieczeństwo marynarka wojenna13 października 2024 | 00:57 | Źródło: Marynarka Wojenna RP / 8 FOW / Gazeta Morska | Drukuj
fot. GNM 12 / 13dTr / Marynarka Wojenna RP
Międzynarodowe ćwiczenie pk. Northern Challenge 2024 organizowane jest przez Islandzką Straż Przybrzeżną głównie dla pododdziałów EOD (ang. explosive ordnance disposal) - na co dzień zajmujących się rozpoznaniem, identyfikacją oraz neutralizacją zagrożeń pochodzących od przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. W tegorocznej edycji ćwiczenia polskie Siły Zbrojne reprezentowane były po raz kolejny przez Nurków Minerów 12 i 13 Dywizjonu Trałowców.
Celem tego ćwiczenia, jak informuje 8 Flotylla Obrony Wybrzeża, było rozwijanie zdolności działania specjalistycznych pododdziałów rozminowania, w oparciu o realne zdarzenia terrorystyczne, z użyciem przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego oraz improwizowanych urządzeń wybuchowych IED (ang. improvised explosive device) w środowisku morskim oraz na lądzie.
Podczas ćwiczenia uczestnicy realizowali skomplikowane zadania w zróżnicowanym terenie i w zmiennych, surowych warunkach klimatycznych panujących na Islandii. Zadania różniły się poziomem trudności i były realizowane na terenie lotniska w Keflaviku, plaży Navick oraz w oparciu o infrastrukturę sąsiadujących portów handlowych i rybackich. W trakcie pierwszych dni ćwiczenia unieszkodliwiano improwizowane urządzenia wybuchowe składające się z kilku komponentów, następnie zespoły zmagały się z zaawansowanymi technologicznie IED.
- Technicy ubrani w kombinezon przeciwwybuchowy wielokrotnie podchodzili do obiektów, których celem byli ludzie, infrastruktura krytyczna i obiekty publiczne. Za każdym razem zespół był nadzorowany i oceniany przez eksperta z innego kraju. Zmieniająca się osoba oceniająca to zawsze okazja do poznania nowych sposób działania, gdyż każdy z krajów posiada swoje wewnętrzne procedury oraz inny sprzęt i wyposażenie – podkreślił dowódca polskiego pododdziału.
Podczas ćwiczenia Northern Challenge 2024 żołnierze 12 i 13 Dywizjonu Trałowców doskonalili umiejętności w zakresie przyjętych procedur zgodnie z dokumentami standaryzacyjnymi NATO, wymieniali się doświadczeniami oraz nawiązali międzynarodowe kontakty celem dalszej współpracy.
Jak informuje wojsko, żołnierze oprócz wiedzy i doświadczenia wykorzystywali specjalistyczny sprzęt, który zapewnia im bezpieczne i prawidłowe wykonanie zadania, są to m.in.: roboty saperskie, kombinezony przeciwwybuchowe, sprzęt nurkowy, wykrywacze metali, rentgeny czy zestawy pirotechniczne.
Odwiedź nas na gazetamorska.pl.
Kamil Kusier
redaktor naczelny
galeria
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz.
zobacz też
USA zaostrza sankcje nałożone na irańską "flotę cieni"
Incydent na Bałtyku: Rosyjski okręt wystrzelił amunicję sygnałową w kierunku niemieckiego śmigłowca
Flota 26 lodołamaczy na Wiśle, Odrze, Warcie i Noteci gotowych na zimę
Finowie przekazali Estonii przewodnictwo w Baltic Sea Region Border Control Cooperation (BSRBCC)
Rosyjski okręt podwodny w Morzu Południowochińskim nieopodal Filipin. "Budzi ogromne zaniepokojenie"
Wyróżnienie dla oficera 13 Dywizjonu Trałowców. "Siłą armii są ludzie, którzy nadają jej właściwy kierunek"
Chińskie dźwigi portowe m.in. w polskim porcie stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa? Eksperci mają obawy
Pożar na statku „Sofia” na Bałtyku - załoga ewakuowana, statek przygotowywany do holowania
Coraz głośniej o Navy Policing. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej: "To mogą być polskie jednostki"
Kanada przekazuje dowództwo Stałego Zespołu Sił Morskich NATO 2 (SNMG2) Turcji
REKLAMA