Northern Challenge 2024. Nurkowie minerzy ćwiczyli neutralizację zagrożeń od materiałów wybuchowych

Zakończyło się międzynarodowe ćwiczenie pk. Northern Challenge 2024 na Islandii. Przez ostatnie dwa tygodnie Nurkowie Minerzy 8FOW, razem z 330 ekspertami z 17 krajów, doskonalili umiejętności i wymieniali doświadczenia w zakresie zwalczania improwizowanych urządzeń wybuchowych (IED) – zarówno w środowisku morskim, jak i na lądzie.

bezpieczeństwo marynarka wojenna

13 października 2024   |   00:57   |   Źródło: Marynarka Wojenna RP / 8 FOW / Gazeta Morska   |   Drukuj

fot. GNM 12 / 13dTr / Marynarka Wojenna RP

fot. GNM 12 / 13dTr / Marynarka Wojenna RP

Międzynarodowe ćwiczenie pk. Northern Challenge 2024 organizowane jest przez Islandzką Straż Przybrzeżną głównie dla pododdziałów EOD (ang. explosive ordnance disposal) - na co dzień zajmujących się rozpoznaniem, identyfikacją oraz neutralizacją zagrożeń pochodzących od przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. W tegorocznej edycji ćwiczenia polskie Siły Zbrojne reprezentowane były po raz kolejny przez Nurków Minerów 12 i 13 Dywizjonu Trałowców.

Celem tego ćwiczenia, jak informuje 8 Flotylla Obrony Wybrzeża, było rozwijanie zdolności działania specjalistycznych pododdziałów rozminowania, w oparciu o realne zdarzenia terrorystyczne, z użyciem przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego oraz improwizowanych urządzeń wybuchowych IED (ang. improvised explosive device) w środowisku morskim oraz na lądzie.

Podczas ćwiczenia uczestnicy realizowali skomplikowane zadania w zróżnicowanym terenie i w zmiennych, surowych warunkach klimatycznych panujących na Islandii. Zadania różniły się poziomem trudności i były realizowane na terenie lotniska w Keflaviku, plaży Navick oraz w oparciu o infrastrukturę sąsiadujących portów handlowych i rybackich. W trakcie pierwszych dni ćwiczenia unieszkodliwiano improwizowane urządzenia wybuchowe składające się z kilku komponentów, następnie zespoły zmagały się z zaawansowanymi technologicznie IED.

- Technicy ubrani w kombinezon przeciwwybuchowy wielokrotnie podchodzili do obiektów, których celem byli ludzie, infrastruktura krytyczna i obiekty publiczne. Za każdym razem zespół był nadzorowany i oceniany przez eksperta z innego kraju. Zmieniająca się osoba oceniająca to zawsze okazja do poznania nowych sposób działania, gdyż każdy z krajów posiada swoje wewnętrzne procedury oraz inny sprzęt i wyposażenie – podkreślił dowódca polskiego pododdziału.

Podczas ćwiczenia Northern Challenge 2024 żołnierze 12 i 13 Dywizjonu Trałowców doskonalili umiejętności w zakresie przyjętych procedur zgodnie z dokumentami standaryzacyjnymi NATO, wymieniali się doświadczeniami oraz nawiązali międzynarodowe kontakty celem dalszej współpracy.

Jak informuje wojsko, żołnierze oprócz wiedzy i doświadczenia wykorzystywali specjalistyczny sprzęt, który zapewnia im bezpieczne i prawidłowe wykonanie zadania, są to m.in.: roboty saperskie, kombinezony przeciwwybuchowe, sprzęt nurkowy, wykrywacze metali, rentgeny czy zestawy pirotechniczne.

Odwiedź nas na gazetamorska.pl.

Kamil Kusier
redaktor naczelny

galeria


komentarze


Dodaj komentarz...
Skomentuj
Nick

Dodaj pierwszy komentarz.