HMS Halland powraca do służby po modernizacji w stoczni Saab

W stoczni Saab w Karlskronie odbyło się wodowanie okrętu podwodnego HMS Halland po kompleksowej modernizacji w ramach jego przeglądu śródokresowego. HMS Halland to trzeci i ostatni okręt podwodny klasy Gotland, który przeszedł ten zaawansowany proces modernizacyjny, obejmujący nowe technologie i systemy analogiczne do tych, które zostaną zastosowane w przyszłych okrętach podwodnych klasy Blekinge.

marynarka wojenna na świecie przemysł stoczniowy przemysł zbrojeniowy wiadomości

14 lutego 2025   |   22:24   |   Źródło: Saab / Gazeta Morska   |   Opracował: Kamil Kusier   |   Drukuj

fot. Saab

fot. Saab

Wodowanie HMS Halland stanowi istotny krok w utrzymaniu i rozwoju zdolności operacyjnych szwedzkiej marynarki wojennej. Dzięki modernizacji okręt zyskał nowe możliwości operacyjne, co pozwoli mu przez wiele kolejnych lat realizować misje morskie u boku bliźniaczych jednostek HMS Gotland i HMS Uppland, które wcześniej przeszły podobne modyfikacje.

- Zabezpieczenie krytycznej infrastruktury podwodnej i szlaków morskich jest dziś ważniejsze niż kiedykolwiek. Wodowanie HMS Halland to dowód na zdolność Saab do modernizacji i dostarczania zaawansowanych okrętów podwodnych spełniających wymagania szwedzkiej marynarki wojennej. Dzięki HMS Halland szwedzka marynarka oraz, pośrednio, NATO zyskują dodatkowe możliwości w zakresie obrony i monitorowania Morza Bałtyckiego – powiedział Mats Wicksell, szef obszaru biznesowego Kockums w Saab.

Okręty podwodne odgrywają kluczową rolę strategiczną w działaniach obronnych i mogą być wykorzystywane w całym spektrum konfliktów – od działań pokojowych po operacje wojenne. HMS Halland, dzięki zdolności do skrytego działania i długiej autonomii, stanowi cenny atut w rejonie Morza Bałtyckiego, gdzie warstwowa struktura wód utrudnia wykrywanie okrętów podwodnych.

W ramach modernizacji wymieniono ponad dwadzieścia kluczowych systemów na HMS Halland, w tym nowoczesne sensory i systemy dowodzenia. Zastosowane rozwiązania technologiczne odpowiadają tym, które znajdą się na jednostkach nowej generacji klasy Blekinge (A26).

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Gazetę Morską". Codziennie aktualne informacje prosto z morza. Obserwuj gazetamorska.pl!

Kamil Kusier
redaktor naczelny

galeria


komentarze


wpisz treść
SKOMENTUJ
nick

Dodaj pierwszy komentarz