Flota gdańskich żaglowców ruszy rejs po wodach Zatoki Gdańskiej

W sobotę 31 sierpnia 2024 edycja żeglarsko-turystycznej przygody, czyli rejs połączony ze zwiedzaniem Narodowego Muzeum Morskiego. To okazja do zobaczenia Twierdzy Wisłoujście i Pomnika Westerplatte.

trójmiasto wiadomości żeglarstwo żeglarstwo rekreacyjne żeglarstwo sportowe

18 sierpnia 2024   |   23:49   |   Źródło: Gdański Ośrodek Sportu | Gazeta Morska   |   Drukuj

SY Bryza H / fot. Gdański Ośrodek Sportu | Gazeta Morska

SY Bryza H / fot. Gdański Ośrodek Sportu | Gazeta Morska

Rejs na pokładzie starych żaglowców po Zatoce Gdańskiej

W rejs uczestników zabiorą żaglowce: STS Generał Zaruski, Antica, Bonawentura oraz Bryza H. i po raz pierwszy – Szkwał

- W wyjątkową żeglarską podróż wyruszyć może niemal setka załogantów, a cała inicjatywa jest owocem unijnego projektu Baltic Pass – Maritime Heritage Tours - informuje Krzysztof Piekło z Gdańskiego Ośrodka Sportu.

Załoganci mogą wybrać swojego oldtimera, którym chcą popłynąć. Kliknij w link i poznaj szczegóły:

Całodzienna wodna podróż rozpocznie się o godz. 9.30 spotkaniem przed siedzibą Narodowego Muzeum Morskiego na Ołowiance, które zwiedzą uczestnicy. Po nim rozpocznie się właściwy rejs.

- Po wypłynięciu na Zatokę Gdańską uczestnicy będą mieli okazję do czynnego uczestnictwa w stawianiu żagli, nawigowaniu, a załoga stała stworzy niepowtarzalną okazję, by stanąć za kołem sterowym danego statku - podkreśla Krzysztof Piekło. - W przerwie między kolejnymi aktywnościami można liczyć na ciepły posiłek i przekąskę, a kapitanowie umilą czas snując swoje morskie opowieści. Impreza zakończy się ok. godz. 18.30.

Podczas rejsu z Gdańska będzie można zobaczyć ciekawe miejsca związane z dziedzictwem morskim regionu. To:

  • Narodowe Muzeum Morskie – kompleksowe muzeum oparte na kilku reprezentacyjnych obiektach, takich jak Spichlerze na wyspie Ołowianka, statek parowy “Sołdek”, Żuraw, czy Centrum Kultury Morskiej. W zbiorach NMM znajdziemy zabytki związane z żeglugą, szkutnictwem, okrętownictwem, rybołówstwem oraz morską historią Polski.

  • Twierdzę Wisłoujście – unikatowy pomnik fortyfikacji, dawniej położony przy głównym wejściu do portu gdańskiego, którego najważniejszym zadaniem była kontrola, ochrona i nawigacja światłem latarni statków kupieckich. Obecnie co roku odbywają się tu inscenizacje bitw morskich, spotkania z grupami rekonstrukcji historycznych, warsztaty dawnego rzemiosła, konferencje oraz wykłady.

  • Pomnik Obrońców Wybrzeża – doskonale wszystkim znany pomnik na półwyspie Westerplatte, przy wejściu do portu morskiego, na terenie byłej polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Pomnik w formie kopca, z monumentem o wysokości 25 metrów, upamiętnia polskich obrońców Wybrzeża z września 1939 roku.

  • Latarnię Morską w Nowym Porcie – jedną z najpiękniejszych latarń morskich północnej Europy. Mierząca 27 metrów wysokości latarnia została zbudowana w 1893 roku. Według legendy jest ona bliźniaczką najpiękniejszej latarni morskiej Ameryki – w Cleveland w stanie Ohio. Była pierwszą latarnią morską nad Bałtykiem używającą światła elektrycznego. W jej wnętrzu podziwiać można pięknie zachowane, stare, historyczne urządzenia optyczne (m.in. Kula Czasu), a z jej szczytu zachwycający widok na port gdański, Westerplatte i całą Zatokę Gdańską aż po Gdynię i Hel.

Odwiedź nas na gazetamorska.pl. 

Paula Milewicz
redaktor

komentarze


Dodaj komentarz...
Skomentuj
Nick

Dodaj pierwszy komentarz.