Cudzoziemcy pod lupą mundurowych z Morskiego Oddziału Straży Granicznej
Tylko w minionym tygodniu funkcjonariusze z placówek Morskiego Oddziału Straży Granicznej z Elbląga, Gdańska, Gdyni, Kołobrzegu, Szczecina, Świnoujścia oraz Ustki, przeprowadzili kontrole legalności pobytu wobec 119 cudzoziemców. Stwierdzili, że 31 cudzoziemców naruszyło przepisy dotyczące wjazdu oraz pobytu na terytorium RP.
bezpieczeństwo straż graniczna wiadomości28 stycznia 2025 | 12:15 | Źródło: MOSG / Gazeta Morska | Opracował: Kamil Kusier | Drukuj
fot. MOSG
- Funkcjonariusze ustalili, że 6 obcokrajowców nie posiadało odpowiednich dokumentów uprawniających ich do pobytu na terytorium Polski, 22 nielegalnie przekroczyło granicę państwową, a dane osobowe trzech migrantów widniały w wykazie cudzoziemców, których pobyt na terytorium Polski jest niepożądany. Wśród tych osób znaleźli się obywatele takich krajów jak: Afganistan, Albania, Bangladesz, Etiopia, Indonezja, Kirgistan, Kolumbia, Nigeria, Ukraina, Uzbekistan - przekazał Tadeusz Gruchalla, rzecznik prasowy MOSG.
Część z kontrolowanych cudzoziemców przekroczyło linię granicy polsko-niemieckiej po czym zostali zawróceni przez niemieckie służby bezpieczeństwa. Brak dokumentów uprawniających do przekraczania granicy, nie stanowił dla nich problemu, aby przekraczać granice niezgodnie z przepisami.
- Takie zachowanie nie umknęło naszym funkcjonariuszom, którzy niezwłocznie podjęli odpowiednie działania w celu zatrzymania sprawców. Osoby te najczęściej poruszały się pieszo, natomiast z przesłuchań tych osób wiemy, że niektórzy migranci próbują przedostać się do Niemiec autobusem albo pociągiem - dodaje Tadeusz Gruchalla.
Jeden z ujawnionych cudzoziemców, obywatel Albanii, został zatrzymany przez funkcjonariuszy z Placówki SG w Świnoujściu, gdy wracał promem ze Szwecji. W toku prowadzonych czynności okazało się, że Albańczyk wcześniej samowolnie opuścił statek bandery Liberii, a następnie nielegalnie przekraczał granicę państwową: z Polski do Szwecji i ze Szwecji do Polski.
Mundurowi z Placówki SG w Ustce w trakcie weryfikowania warunków wjazdu oraz pobytu Gruzina na terytorium RP ustalili, że wobec niego został dokonany wpis do wykazu cudzoziemców, których pobyt na terytorium Polski jest niepożądany z uwagi na skazanie go prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Podobny przypadek odnotowali funkcjonariusze SG w Kołobrzegu, gdy kontrolowali obywatela Ukrainy, a jego dane osobowe widniały w rejestrze.
Strażnicy graniczni z Placówki SG w Elblągu skontrolowali natomiast Ukraińca opuszczającego Zakład Karny w Sztumie, którego przestępcza przeszłość, była powodem umieszczenia jego danych w wykazie osób niepożądanych na terytorium RP.
- Wobec cudzoziemców wydano decyzje o zobowiązaniu do powrotu m. in. ze względu na obronność i bezpieczeństwo państwa oraz ochronę bezpieczeństwa i porządku publicznego w tym interesu RP. Umieszczono ich w Strzeżonych Ośrodkach dla Cudzoziemców. Wobec Ukraińca nadal prowadzone są czynności wyjaśniające - mówi Tadeusz Gruchalla z Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
Funkcjonariusze z Placówki SG w Szczecinie w ramach funkcjonującego aparatu oficera łącznikowego przy Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim skontrolowali legalność pobytu w Polsce obywatela Kirgistanu. Cudzoziemiec przybył do Polski, korzystając z możliwości pobytu krótkoterminowego wynikającego z posiadania węgierskiej karty pobytu, a następnie złożył wniosek do Wojewody Zachodniopomorskiego o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę na terytorium RP. Jak się okazało cudzoziemiec nie dopełnił obowiązku złożenia wniosku w wyznaczonym terminie, tym samym jego pobyt w Polsce stał się nielegalny z dniem upływu okresu tzw. pobytu krótkoterminowego.
- W związku z nieprzestrzeganiem przepisów obowiązujących na terytorium Polski, nielegalni migranci musieli liczyć się z wszczęciem przez funkcjonariuszy SG właściwych procedur prawnych. Wobec zaistniałych okoliczności zostało wszczętych 11 postępowań administracyjnych w sprawie zobowiązania cudzoziemców do powrotu. Efektem jest wydanie 10 decyzji nakazujących im wyjazd wraz z orzeczeniem zakazu ponownego wjazdu na terytorium Polski oraz innych państw obszaru Schengen. Najdłuższy orzeczony zakaz wjazdu wynosił 5 lat - dodaje Tadeusz Gruchalla.
Śledźcie nas na portalu X, aby być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami | gazetamorska.pl!
Kamil Kusier
redaktor naczelny
komentarze
Dodaj pierwszy komentarz
zobacz też
Skuteczna interwencja ratownicza w porcie w Ustce w Wielką Sobotę. To 64 akcja MSPiR w 2025 roku
Wzmożona czujność na Morzu Północnym. Belgijski okręt eskortuje rosyjską jednostkę w rejonie holenderskiej EEZ
PGZ w ciągu ostatniego roku zawarła kontrakty na ok. 120 mld zł. W planach rozbudowa zdolności produkcyjnych
Porty, terminale, infrastruktura krytyczna. Od 17 kwietnia obowiązuje zakaz fotografowania
Nowy sprzęt dla WOPR w Zachodniopomorskiem
Nietypowy gość w Szczecinie. SG-301 Generał Józef Haller na Wałach Chrobrego
Rosyjska „flota cieni” to także zagrożenie dla środowiska
Zamiast paneli podłogowych narkotyki. Krajowa Administracja Skarbowa zatrzymała kontener z Kanady
Ćwiczenia grup poszukiwawczo-ratowniczych z całego kraju
SHK: Brak dowodów na sabotaż dokonany przez załogę chińskiego statku Yi Peng 3
REKLAMA